Ne tedy pásmo na měření, nýbrž přenosové, přesněji jeho šířku neboli bandwidth. A nejen to. Hned objasním:
Na svém blogu vystavila Věra Tydlitátová osm ilustračních fotografií, jednu zobrazující sochu, ostatní kathedrálu Notre Dame de Paris, pocházející ze serveru IHNED.cz, a to tak, že do tagu IMG umístila odkaz na cizí server.
Čímž, zřejmě nevědouc, čeho činí, kromě toho, že porušila autorská práva k fotografiím, ukradla
serveru IHNED.cz i přenosové pásmo, neboť každý, kdo si její článek zobrazí, stahuje fotografie přímo z tohoto serveru. Prvé je protiprávní, druhé toliko neethické, ani jedno jí ovšem čest nedělá.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Věra Tydlitátová ukradla pásmo
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Úvahy a komentáře
- Počet zobrazení: 7080
Komentáře
Narceni VT je vlastne o absurdnim obvineni, ze?
Obcasne absurdni nazory nekterych organu se nedaji porovnavat, nebo pretrumfovavat zdanlive podobnou bizarnosti v jine kategorii..
Pripadne abstraktni, virtualni primery by
1. Postradaly historickou souvislost.
2. Nepodlehaly zakonum ustavy jednoho statu.
3.Nestavely by se jako oposice k danemu systemu a nehrozily by jeho svrhnutim.
Ve virtualnim svete neexistuje fysicke nasili a rasove rozdeleni.
Prava uzivatelu internetu jsou ciste zakony trzni, nepoliticke a proto neposuzuji moralni a celospolecenske dopady na budouci vyvoj naroda..
pan Pecina je posledni dobou absurdnosti cely prosyceny a tak neni divu, ze se to projevi na kvalite vyjadreni.
Podle tohoto myslenkoveho pochodu by pak V.Tydlitatova mohla zalovat domenu Paragrafos, protoze uziva bledemodry layout jako Toulani se slovy a tim porusuje jeji autorska prava...
Pouze o těchto?
Nedopustila se ničeho, jen napsala, kde je jistý obrázek uložen, se zbytkem nemá nic společného. Klient slušně požádal server o obrázek a ten mu ho poskytl. Mohl klidně říct ne. Je to asi stejný zločin, jako požádat Vás o 5000 Kč:)
cnemo
A: A na tomhle místě by byl pěkný obrázek od C
B: C, dejmi B
(C dává, nebo také nedává obrázek B)
Dá-li C obrázek B a ví-li, pro jaký je to účel (prohlížeč, typ, verze, vše ví) a B výsledek nepoužívá jinak, průkazně byl se vším seznámen, měl možnost odmítnout a nemá tedy důvod si stěžovat. Požádání nemůže být trestné, maximálně, když se jedná ženu bližního svého:)
Mimochodem, co by se stalo, kdyby někdo napsal doplněk Firefoxu, který intepretoval nový tag třeba jako vložení obrázku? Kohopak budou ti sofistikovaní a orientovaní popotahovat potom?
Mě to prostě hlava nebere. Linkování je přirozenou vlastností webu a pokud si někdo nepřeje, měl o tom minimálně informovat.
svejkmuseum.cz/povidky.htm#praktikant_zemla
cnemo
Žádný není, je věcí klienta, co s tím udělá. Staré textové browsery (pokud se pamatuji) třeba vůbec nezobrazovaly Frame - byl to jen link, šlo na to jen kliknout a objevil se rám jako samostatná strana. Jestli je tu někdo zločinec, pak majitel prohlížeče:)
Ale přesněji, prohlížeč je stvořen k tomu, aby "komponoval" hypertext z různých zdrojů, je to podstata této technologie.
cnemo
cnemo
Podstatou a zakladni myslenkou internetu je prave toto klikani na HTTP linky, sdileni; muj browser nedela rozdil, zodpovednost je na prohliziteli... Jestli se jedne strance nelibi, jakym zpusobem je jejich informace rozsirovana, pak vetsinou zavedou zpoplatneni.
Kdyz napisi do hledacku 'image Notre Dame Paris', tak se vynori 14 milionu odkazu!!!! Jsem presvedcena, ze i stranka Ihned.cz cerpala z techto fotek a napred by museli redaktori dokazat, ze ani oni neookopirovali fotografie parizske kathedraly, ze oni jedini vlastni authorska prava. Nebo ze by Maruska Holoubkova, zpravodajka Ihned jela kvuli tomu do Parize, aby prinesla prave tyto fotky do Ihned serveru?
Tomu snad veri jen pan GP.
Jina situace nastane ve stahovani ruznych programu-software-, doma pak kutilem predelanych, podvodnych, illegalnich, vyrobenych za ucelem spehovat, nebo nasazovat trojske kone. Zde plati internetovy zakon EULA, (neplette si to s Eulalii, p.Pecino) :-)..toto je end user license agreement, ktery, je li porusen, je v Statech trestny...
Velky server jako je 'ihned.cz' kupuje copyright v databankach za babku a take ma urcite velmi sirokou bandwidth, takze nekolik snimku neuzira prakticky nic, je to kapka v rybniku. Mohou byt radi, ze se nekdo zajima alespon o ty fotky..:-)
Myslim, ze stahovani grafiky nebo textu ma spise vyznam u mensich blogu, kdyz lidi od nich stahuji dlouha "pdf" files a tim pasmo vycerpaji..
Muj provider vase velka data na PDF nepobere, nacitani-loading se vzdy zaskoci a zamrzne na 15,6 Kb, takze musim cist soudni spisy zkrze Explorera....
>Chcete ji omlouvat tím, že krade, ale bohatému, takže to nevadí?
Samozřejmě, že vadí. Ukradete-li 1000 Kč Babišovi je to jen nemorální, ale ukradete-li 1000Kč invalidovi, kterému zbývá 2000 Kč na jídlo, je pachatel hyena. Váš vysmívaný "český" přístup je ve skutečnosti daleko morálnější, protože hodnotí rozsah lidských škod u okradeného, nikoli absolutní množství přemístěných hodnot. To nemění nic na faktech, že krást se nemá a informaci ukradnout nelze, lze ji jen zkopírovat:)
cnemo
www.infobaden.cz/.../za-vyhled-se-bude-platit
Pokud právo nesleduje reálitu je to obyčejná zvůle.
cnemo
Samozřejmě: to, že ji uvedla v tagu IMG, takže všichni její čtenáři, vyjma těch, kteří mají zobrazování tohoto typu obsahu vypnuto, si ji automaticky stáhnou. Kdyby zveřejnila jen link, nikdo by jí to nevyčítal.
Já chápu, že můj přístup by zboural web, ale to jen důkaz, že je takový přístup nesmysl. Vlastnosti web, zákony, respektující skutečný průběh komunikace a současné model autorských práv se navzájem vylučují. Něco se musí porušit, v současnoti je to právo.
Jinak debata o cizích lincích v IMG tazích je vyřešena nejméně deset let, momentálně je aktuální otázka, zda vůbec smíte mít linky na torrent (kause Pirate Bay), který obsah díla nekoduje, pouze identifikuje (je to, pokud vím, jen serie SHA-1 otisků.
To jistě, ale to snad není důvod obvinit VT z krádeže?
>momentálně je aktuální otázka, zda vůbec smíte mít linky na torrent
Raději ty šílenosti okolo autorských práv v rámci zachování duševního zdraví nečtu. Šílení správci autorských práv nechápou, že tímhle přístupem zničí buď sebe, nebo společnost.
Ano, právě jste zcela jasně popsal účelovou konstrukci o které jsem mluvil. Teda až na detail, že nejde jen o sestavení, ale hlavně o stažení. Tyto tzv. "technické" detaily jsou podstatou komunikace. Převeďte si to do reálného světa a uvidíte, proč je to nesmysl.
Ještě jednou pro cnema: aut. dílo je individuálně určený nehmotný statek, proto není podstatné, zda má VT rozmnoženiny fotografií (zachycení AD na hmotný nosič) na svém serveru nebo používá rozmnoženiny odjinud. Sdělování AD veřejnosti má tři prvky: emisi, transmisi a recepci; přitom sdělovatelem je osoba odpovědná za emisi. VT provozuje stránky, na kterých se zobrazují předmětné fotky, je tedy odpovědná za jejich vyslání (emisi) k veřejnosti (odlišné od veřejnosti ihned.cz). VT je sdělovatelem uvedených fotografií a k tomu potřebuje právní důvod, jinak je užívá nelegálně.
To se pak rozjede ein zwei.
Samozřejmě neobhajuju nikoho, kdo cizí dílo vydává za své vlastní, ale obvinit VT z krádeže autorského díla a konektivity na základě použití tagu IMG je opravdu bulvár.
Připomnělo mi to dávný hon na Kukačku (Sprchaři snad pamatují).
Zbytek webu jede v režimu že co je dosažitelné, lze zkonzumovat a samozřejmě nikdo nemá co vydávat cizí díla za vlastní.
Spor je o to, co je dílo a jak moc (a jakým způsobem) budeme vyžadovat oddělení vlastní části od převzaté.
Dotaženo do extrému, bychom platili i za požívání řeči.
Promiňte, právě aktuálními texty zákonů se příliš nehodlám zabývat, myslel jsem, že debata je vedena v laické/zvykové rovině.
Ne, ale neužila dílo pro osobní potřebu. Ty podmínky jsou kumulativní.
Mentalita že co není nebo nejde přišroubovat a zamknout je jaksi volně k dispozici jak se komu zrovna hodí, zejména když to vypadá že nikomu přeci nic neubylo a jde to snadno, mi nikdy nebyla úplně jasná, to se rovnou přiznám.
Smíme pak po půlnoci bezplatně zpívat lidové písně, nebo je naší povinností za lidovky takto veřejně interpretované zaplatit ?
To je argument "A vy zase bijete černochy!".
A podle Vašeho názoru, co mu schází oproti ostatním chráněným počinům, že není autorským dílem dle zákona?
Není to jedinečný výsledek tvůrčí činnosti autora.
Viz též § 2 odst. 6 AutZ: Dílem podle tohoto zákona není zejména námět díla sám o sobě, denní zpráva nebo jiný údaj sám o sobě, myšlenka, postup, princip, metoda, objev, vědecká teorie, matematický a obdobný vzorec, statistický graf a podobný předmět sám o sobě.
Opravdu jste přesvědčen o tom, že říkanka nebo odrhovačka je autorské dílo, zatímco anekdota nikoliv?
Kromě toho mi ze znění Vaše intepretace nijak nevyplývá.
A jak s tou lidovkou ... měli bychom platit?
Otázka kolektivní správy autorských práv je příliš složitá, abych ji zde řešil, a prominete-li, stejně bych ji nechtěl probírat s někým, kdo není s to pochopit, že dát si na blog cizí fotografie nalezené "někde na webu" je protiprávní.
Obecně je totiž termín HTML stránky jen fikce. Nic takového na straně serveru neexistuje, existují jen soubory, z nichž klient stránku vygeneruje. Soubory mohou být uloženy kdekoli na webu. V souborech VT NENÍ žádné autorské dílo ani klientovi žádné nepřijde z její IP adresy. Zákon vlastně stanovuje trestnost návrhu pro klienta ke stažení autorského díla a to přesto, že vlastní akt "loupeže" kompletně provede klient a server s autorským dílem tomu může naprosto snadno zabránit. Podle mne je spíš otázka, zda autorská práva neporušil autorský server, jako jediný totiž prokazatelně zná licenční podmínky, technickou přirozenost webu a neučinil naprosto žádná opatření, aby zneužití zabránil.
Ale aby byla situace ještě absurdnější, ona autorská díla jsou obvykle navíc volně stažitelná, jen s jiným okolím. Autorské dílo se tedy snaží diktovat klientovi, jaké má mít okolí a trestá VT za to, že k němu navrhuje okolí jiné.
Opakuji, zákony by měly mít alespoň elementární respekt k realitě.
Chtěl jsem upozornit na fakt, že kdybychom se ke srovnatelným "dílům" chovali takto striktně, nebude možné prakticky komunikovat.
Ano, tak to je. Jen slovo revolucionář je trochu silné, jen chci, aby se respektovala realitu a nekonstruovaly se umělé trestné činy.
>ale de lege lata jste skutečně mimo o několik délek hřiště.
Ale to já přece nepopírám.
>úplně stejný "fašistický" copyright law mají prakticky všude na světě.
Když napíšu něco o světové vládě, tak asi zase dostanu za uši od Peterse kvůli konspiraci, že:) Nicméně země, kde (C) neberou tak vážně jdou vždy silně nahoru. Nedávno jsem poslouhal rozhlasový pořad, v němž tvrdili, že obrovský nárůst německé technické úrovně v minulosti byl vyvolán také velmi vlažným přístupem k (C), který umožňoval tisk velkého množství levných knih.
>Copak já nějaké fotografie kradu? A znamená to, že nejsem schopen s vámi komunikovat?
To proto, že jenom žvaníme. Až bude potřeba obrazová informace, mapa nebo graf, budete to velmi těžko obcházet.
Ale já přece nikde
Nemyslím si, že by vtipy bylo možno paušálně označit jako nedíla. Naplnění pojmových znaků AD (včetně jedinečnosti) u vtipů nelze vyloučit, byť jedinečnost, pokud bude naplněna, bude asi naplněna "těsně" (srov. Werke der Kleine Münze). Např. Telec v černém komentáři (s. 360) uvádí anekdotu jako drobné dílo, které lze citovat v rámci zákonné bezúplatné licence pro velké citace.
Vyjdu-li pro zjednodušení z idea-expression dichotomy*: pointa vtipu je zásadně nechráněná, protože jde o ideu, její vyjádření ve formě konkrétního vtipu chráněné být může, pokud naplní znaky AD. Jinak řečeno: pointa vtipu (idea) je komukoliv volně k dispozici, vtip sám (vyjádření myšlenky), je-li autorským dílem, nikoliv.
*která je mylná, ale to nyní můžeme nechat stranou
Když použijete motiv známé skladby nebo naznačíte cizí rým, je to nezákonné (viz případy popěvku a pečení zdi). Vtip je na tom podobně, ale není takto chráněn.
U písně také není třeba napodobovat konkrétního interpreta. Nemělo by by to být proto vyžadováno ani u vtipu.
"Potká se Husák, Brežněv a Regan ..."
"Víš proč policajti .... "
Mimochodem, seriózní dotaz: Jak je to s hudbou a slovem v kostelích? Taky musí cvakat?
Výkon VU a AD jsou dva různé statky, které nelze míchat dohromady. Podání (výkon) výkonného umělce je provedením AD nebo výtvoru trad. lid. kultury (vtipu),* z toho plyne, že pokud by vtip neměl povahu AD,** nemá vůbec smysl se bavit o jeho provedení VU. Výkon VU musí být jedinečný - není jej schopen zopakovat ani VU sám, z čehož plyne, že ani nikdo jiný.
*artistické vtipy nechávám stranou
**s výtvory TLK je vůbec legrace: jde o díla u nichž autor není znám, což odlišit od anonyma nebude v případě vtipu snadné. Vzhledem k tomu, že odpovědnost za zásah do AP je objektivní se asi brzy prohlásím za autora několika vtipů...
To je zajímavý případ, šlo tam rovněž o šíři citační licence (judikát). Ztotožňuji se plně s názorem Nejvyššího soudu, který judikoval ve Svěrákův neprospěch.
Ad lnemo:
To bylo jednání nikoli protiprávní, toliko zpoplatněné. Naštěstí OSA zatím není oprávněna použít při výslechu waterboarding, takže žádný strach, poručíku, vaši identitu jí neprozradím.
Ad MP:
Uváděl jsem to jako příklad. Bývá běžné, že výkonní umělci (kabaretiéři) vyprávějí nejen vtipy lidové, ale i autorské. Kdyby někdo takové vystoupení reprodukoval, do umělcova autorského práva by zasáhnout mohl.
RSS kanál komentářů k tomuto článku