Neznámí vandalové posprayovali přibližně padesát čínských vlajek na Evropské (dříve příznačně zvané Leninově) třídě v Praze na protest proti připravovanému okázalému přivítání nejvyššího muže čínské komunistické hierarchie Si Ťin-pchinga. Známý vandal předtím dvě z vlajek s pomocí štaflí uřízl, což s pochopením kvitoval TOPácký starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.
Místní politici se nemohou shodnout v tom, zda jde o legitimní akt protestu anebo o vandalský čin.
O legitimní akt protestu půjde ve chvíli, kdy si nebudou moci plochu na kandelábrech pronajmout ti, kteří tam budou chtít umístit své antikomunistické billboardy, anebo když mne zavřou, jestliže v pondělí vyrazím na Evropskou s tibetskou nebo taiwanskou vlajkou, abych své radosti nad příjezdem komunistického papaláše dal náležitý průchod. Do té doby je to minimálně přestupek, ne-li přímo trestný čin.
Tomu se totiž říká demokracie a těm, kteří její pravidla nehodlají respektovat, pitomci.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Svoboda ničit
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Úvahy a komentáře
- Počet zobrazení: 5483
Komentáře
Naopak, aniž bych schvaloval ničení v tomto případě, demokracie není ve smylu toho co je řečeno v článku – a pak se dají očekávat různé akty jako je odřezávání či sprejování vlajek.
Prostě je-li v článku vadná premisa, těžko lze souhlasit s dalšími vývody článku.
Ačkoli jsem nikdy nic neničil, přesto bych si rád na SKUTEČNOU demokracii zvykl, ale ona tu není ani v těch vlajkách.
Citace: "Spornou otázkou zůstává, zda bylo vůbec na místě posoudit žalované jednání jako trestný čin. Na jedné straně ani celková nálada ve společnosti neomlouvá svémocné poškození cizí věci, na druhé JDE O VÝKON SVOBODY PROJEVU, třebaže zjevně excesivní a neaprobovatelný."
paragraphos.pecina.cz/.../...
Navíc si to (čínské vlajky či prapory) mohl dát jako soukromý majetek Tvrdík pojistit proti vandalismu.
Shrnuto, trestní čin to není, neb i když škoda by byla nad 5 tisíc, není splněna další podmínka - t.j. společenské nebezpečnosti.
www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-40#
Čínské vlajky na trase kolony jsou výsměch, říká starosta Prahy 6
praha.idnes.cz/.../...
Hned v první větě jsou 2 chyby: "Evropskou třídu vedoucí k letišti lemují kvůli příletu čínského prezidenta rudé čínské vlajky." Pan novinář ani pan magistr práv nezná rozdíl mezi vlajkou, což je státní symbol a praporem? Žádné vlajky tam nikdy nebyly. Byly to prapory. Rozdíl mezi vlajkou a praporem je ten, že vlajka má např. přesně dané rozměry. Nebyly tam pouze čínské prapory, ale byly tam české a čínské prapory.
"Evropskou třídu lemují čínské prapory...." - Samy od sebe prapory?
"Číně se snažíme podbízet, lézt do zadnice..." Kdo my? za koho Kolář mluví?
"Doufám jen, že Evropská nebude 28. března lemována davy lidí s mávátky..." - Co je Kolářovi do toho?
"Očekávám, že obdobně se bude postupovat i vůči dalším návštěvám a naše města budou v budoucnu vyzdobena vlajkami americkými, německými, francouzskými, ale třeba i izraelskými." - Jistě Koláři, když si zaplatíš reklamu na lampách, tak tam budou i tyto vlajky.
"Zarážející ale je, že takto vyzdobenou cestu z letiště neměl ani prezident Obama." - Česko-čínskou výzdobu si zaplatila soukromá firma jako reklamu na lampách. Co je zarážejícího na tom, že tak nikdo neučinil při návštěvě Baracka Obamy?
twitter.com/.../715158817164673024
leclerc
Miloslav Ponkrác
Řekněte jim, že jste to nepovolili pro české a čínské prapory. Řekněte jim, že jste to povolili pro tibetské vlajky.
Čínské vlajky na trase kolony jsou výsměch, říká starosta Prahy 6
praha.idnes.cz/.../...
Takže to nebyla řádně zaplacená reklama Tvrdíkovy "české Číny", ale pirátská akce Magistrátu hlavního města Prahy.
rozhlas.cz/.../...
RSS kanál komentářů k tomuto článku