V rozsudku ze dne 30. 11. 2009, č. j. 8 Ans 4/2009-119, řešil Nejvyšší správní soud situaci, kdy žadatel o osvobození od soudního poplatku v žádosti neuvedl, že je (spolu)vlastníkem nemovitého majetku. Soud prvního stupně, nám dobře známý senát 8 Ca Městského soudu v Praze, proto žádost o osvobození jako neúplnou zamítl, a kasační soud tento postup aproboval a uvedl: "dobrodiní zákona umožnit přístup k soudům i osobám nemajetným, které nemají možnost získat prostředky na soudní poplatek, nelze zneužívat, a to především, jak učinil stěžovatel, neuvedením úplných a pravdivých informací ohledně svého majetku".
Tento závěr však není ústavně konformní. Zásada nulla poena sine lege praevia platí i pro sankce procesní, a tak, nestanoví-li příslušný procesní předpis (v tomto případě OSŘ), že neúplnost prohlášení o majetku přikládaného k žádosti o osvobození může být důvodem nepřiznat žadateli osvobození i v případě, že by jinak přiznáno být mělo, je závěr NSS zřetelnou svévolí, dále akcentovanou faktem, že příslušný formulář neobsahuje v tomto smyslu žádné poučení.
Dotčeného stěžovatele osobně neznám, avšak věřím, že ve svém úsilí neumdlí a obrátí se na Ústavní soud, který by s trochou štěstí mohl ústavněprávní dimensi věci rozpoznat.
Jestliže by se tento druh rozhodování stal standardem, mohlo by to mít celkem dramatické následky i pro žádosti zcela legitimní: vzpomínám si, že legendární soudkyně Městského soudu v Praze Dagmar Stamidisová, o níž by se dalo právem tvrdit, že kdyby hloupost nadnášela, museli by jí v jednací síni vypolstrovat strop, před časem mému klientovi zamítla žádost o osvobození od soudního poplatku s odůvodněním, že žadatel v přehledu svého majetku neuvedl, že je jednatelem s. r. o., takže jeho prohlášení je neúplné a nepravdivé.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Nad jedním chybným rozsudkem NSS
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Úvahy a komentáře
- Počet zobrazení: 2559
Komentáře
NSS rozhodl správně; neformalisticky.
Rovněž mám zato, že je správné trestat lháře (trochu juspozitivismu do toho :-). Seznám-li ve vyjádření o majetku nepravdu, mám zato, že CELÉ vyjádření je lživé, nic neprokazující - a nemaje žádné osvědčení o majetku, žádost zamítnu. Souhlasím s NSS.
Nepravdivost údajů v žádosti o osvobození není podle zákona důvodem k nepřiznání, v tom je jádro pudla. Jakmile bude, lze rozhodovat demonstrovaným způsobem, do té doby je to svévole.
Skáčete z formálního pojetí pravdy na materiální a zase naopak. Hmotněprávní předpoklady sice mohou být splněny, ale žadatel lhal; jeho věrohodnost je omezena (ne-li zcela vyloučena) a nelze po soudu žádat, aby zkoumal materiální pravdu.
V OSŘ v této souvislosti nic o formální pravdě není; přečtěte si § 138 OSŘ. Dokonce tam ani není povinnost účastníka něco prokazovat, pouze to navrhnout.
RSS kanál komentářů k tomuto článku