Je to již několik let, co jsem nezvratně dospěl k závěru, že právník jest osoba postižená specifickou poruchou myšlení, což se projevuje, inter alia, tím, že jednoduchou věc zkomplikuje, kdežto složitou nepochopí.
Vezměme jako příklad číslování domů ve městech. Logika praví, že jsou-li ve městě zavedena orientační čísla, je na místě při adresaci opustit používání popisných čísel a používat místo nich jen tato čísla. Ne tak právníci. Ti rozhodli, že se obě číslovací soustavy budou používat přes sebe
, takže když napíši příkladmo Praha 5, Plzeňská 213, není jasné, zda mám na mysli dům 445/213 v Košířích, anebo 213/11 hned u Anděla. Máš adresu, tak hledej, Šmudlo.
Aby toho nebylo málo, právníci vymysleli, že určitým stavbám, např. rekreačním chatám, se budou přidělovat čísla evidenční, avšak nenapadlo je, že by měli vyloučit duplicity s popisnými čísly. Některé osvícenější (a právníky zřejmě dosud plně neovládnuté) obce předvěšují evidenčním číslům nulu, jiné na problém resignovaly a mají proto adresy duplicitní.
Další nesmysl se dostal do zákona o veřejných rejstřících. Protože stále víc lidí nebydlí tam, kde jsou přihlášeni k trvalému pobytu, vymyslel zákonodárce, že se do těchto evidencí budou zapisovat adresy dvě: adresa místa pobytu a adresa bydliště. Jediným účelem adresy ve veřejném rejstříku je existence možnosti doručit tam písemnost, a mělo by tedy být lhostejné, zda tam daná osoba skutečně bydlí, zda tam má pouze listovní schránku, případně zda je tato adresa pouhým P.O.Boxem. Místo jednoduše a jednoznačně stanovené povinnosti zajistit přebírání korespondence na v rejstříku uváděné adrese vzniká nové právní monstrum, dvojadresí, přičemž zákon vyžaduje zapisovat každou změnu kterékoli z adres.
Řekněte, přátelé, mohl něco takového vymyslet duševně zdravý jedinec?
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Když člověk nepobývá tam, kde bydlí (a vice versa)
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Úvahy a komentáře
- Počet zobrazení: 12575
Komentáře
Jestliže jste byli schopni si s Petersem vjet do vlasů kvůli znění zákona ohledně národnosti, jsem zvědav na debatu kolem toho vašeho institutu.
Pokud bych zadal do KN např. k.ú. Vinohrady ev.č. 56, pak mohu očekávat min. 7 nemovitostí, např. Soběslavská 2068/56, Hradešínská 1984/56, Vinohradská 878/56, Korunní 1310/56, Francouzská 260/56, Slezská 1668/56, Polská 1751/56
Vzhledem k tomu, že změnou režimu se mění někdy i názvy ulic, je lepší nechat orientační čísla.
T. Moláček
Yossi
Karel H
cnemo
Když český úřední šiml preferuje čísla popisná, tak proč se přejmenovávají ulice v obcích připojených v větší obci, např. k Praze, které už stejného názvu v Praze existují? Vždyť je to zbytné, stačí číslo popisné a název katastrálního území.
V Německu se při přifařování obcí názvy ulic a náměstí nemění. Mnichov má například dva Marienplatzy, rozlišené pouze poštovními směrovacími čísly. Zde opět vyvstává česká nedůslednost - v adresách za PSČ se dosud uvádějí za názvem města čísla nebo názvy městských obvodů, v Německu zavedením pětimístných PSČ to zcela odpadlo. Zde pro jednu ulici v jedné čtvrti může být (vynecháme-li velké organizace) několik PSČ (od čísla do čísla, nebo pravá, levá strana a podobně)
Například, je-li posílána zásilka na adresu do obce bez ulic, pak drtivá většina odesílatelů, soudy a správní orgány nevyjímaje, napíše jí takto:
Jan Novák
768 32 Zborovice 20.
Drtivá většina poštovních doručovatelů adresu pochopí tak, že zásilka má být dodána panu Janu Novákovi do Zborovic a do domu čísla popisného 20.
Stricto sensu má být však zásilka dodána panu Janu Novákovi na poštovním úřadu Zborovice 20 poste restante. Protože však pošta Zborovice 20 neexistuje, a protože pro dodání zásilky poste restante není adresát dostatečně určitý, zásilka by měla být z těchto důvodů vrácena odesílateli.
Problém je v tom, že neexistuje zákonem, či alespoň v jeho mezích uzavřenou poštovní smlouvou, daný způsob psaní poštovních adres. Podle doporučení má být adresa psána:
Jan Novák
popisné číslo 20
768 32 ZBOROVICE.
Pak by mne ovšem zajímalo, kdyby zásilku, poslanou na v prvém případě popsanou adresu, pošta vrátila "adresa nedostatečná", odesílatel to reklamoval (a prohrál), jak by věc vyřešily soudy (samozřejmě až po Českém telekomunikačním úřadu).
Lze sice presumovat, že by žaloba měla být zamítnuta, protože způsob zápisu není dostatečně určitý, ovšem kdyby se tomu skutečně stalo, a kdyby se tím pošta striktně řídila a takové zásilky vracela, největší problém by tím vznikl právě soudům, které takto s oblibou píší.
Stejné je to s číslem popisným, číslem orientačním a jejich kombinací. Nikde není řečeno, že má být psáno jedno, či druhé, po případě jejich kombinace, a v jakém pořadí. Opět, je to pouze doporučeno.
Aby bylo učiněno zadost platným poštovním podmínkám, tedy, aby adresa nevzbuzovala důvodné pochybnosti, kde a komu má být zásilka dodána, superflua non nocent by mohla býti psána třeba takto:
Obvodní ředitelství policie Praha II
Sokolská
číslo popisné 38
číslo evidenční 1799
120 00 PRAHA 2.
Ne, tento (ne)systém nemohl vymyslet duševně zdravý člověk.
Jan Novák
Zborovice 20
768 32 Zborovice
AHL71
AHL
Mějme Osadu, takto místní část obce Vidlákov. Ve Vidlákově je pošta a v minulosti se tedy psalo pan X, Osada 25 pošta Vidlákov PSČ Vidlákova.
Leč česká pošta přikročila k optimalizaci a začala obsluhovat Osadu z Buranova. Není to sic blíž, ale Buranov dostal na doručování automobil. Ten, kdo o tom ví, bude nyní psát: Pan X Osada 25 pošta Buranov PSČ Buranova.
Protože když přijde dopis na Vidlákovskou poštu, vrátí se zpět do nejbližšího rozdělovacího uzlu a teprve potom jde dál přes Buranov. Vezme to pár dní, když to jde rychle.
Problém je ten, že ne vždy člověku píšou známí lidé, které je možno o takové anomáli dopředu informovat. Neznalí se podívají na adresu a zjistí, že osada náleží do obce Vidlákov a už tam píšou PSČ Vidlákova.
Když je odesilatel nedůvěřivý, zkusí si zagooglit výraz "Osada PSČ" .. a na většině odkazů uvidí skutečně PSČ Vildákova a na několika pak, pravda, i Buranova. A teď google raď.
Zavést tam ještě kromě popisných i orientační čísla, chodily by vánoční pohlednice ještě v březnu.
Jan Novák
popisné číslo 45
Veselá
756 51 ZAŠOVÁ,
Obec Větrušice
Vltavská 14
Větrušice
250 67 KLECANY.
Pakliže jsem Vás, pane Pecina, správně pochopil, píšete např. "250 67 VĚTRUŠICE, k čemuž bych se osobně nikdy neuchýlil, neboť poštovní úřad "250 67 Větrušice" neexistuje.
Tam například zjistíte, že máme celkem šest obcí Veselá.
Veselá, okres Mladá Boleslav, 295 01 Mnichovo Hradiště
Veselá, okres Pelhřimov, 394 70 Kamenice nad Lipou
Veselá, okres Rokycany, 337 01 Rokycany 1
Veselá, okres Semily, 512 52 Veselá u Semil
Veselá, okres Vsetín, 756 51 Zašová
Veselá, okres Zlín, 763 15 Slušovice.
Přílohu pak tvoří "Seznam ulic Prahy, Brna a Ostravy" s příslušnými PSČ, včetně určení PSČ pro jednotlivá popisná a evidenční čísla, je-li toho třeba.
Problém je, že poslední vydání této knihy bylo k 1. lednu 2004, ovšem problém je to pouze zdánlivý. Všechny změny jsou průběžně zveřejňovány v Poštovním věstníku, takže musíte být permanentně v obraze.
Pak, například budete vědět, že obec Krhová, jsa od 1. ledna 2013, má vlastní poštovní úřad 756 63 Krhová, a že poštovní úřad 756 63 Valašské Meziříčí 3 již vůbec neexistuje.
Bez těchto znalostí výrazně nedoporučuji využívat poštovních služeb, a nebo psát adresu formou románu:
Dopis doručte, prosím, panu Janu Novákovi do Veselé, okres Vsetín, do domu číslo popisné 45. Adresním poštovním úřadem by měla být Zašová, okres Vsetín, ale fysické doručení by měl zajišťovat poštovní úřad Valašské Meziříčí 1, pakliže se nic nezměnilo.
Není nikde řečeno, že to tak nemůže být. Forma psaní adres je pouze doporučena.
A poznámka na závěr: skutečnost, který poštovní úřad fysicky zajišťuje doručování pošty, není pro psaní poštovní adresy relevantní, relevantní je tzv. adresní poštovní úřad - pro Střítež nad Bečvou je to poštovní úřad Střítež nad Bečvou, i když fysické doručení pošty zajišťuje poštovní úřad Rožnov pod Radhoštěm 1.
Např. také ve spojení s doručovací praxí, kdy se pošťák neobtěžuje zazvonit a rovnou hází lístek "nazastižen", to třeba vede k situaci, kdy je občan nucen řešit cosi ve vzdálené obci, kam nic nejede, místo toho, aby si zašel centra vlastní obce.
Má to prostě spoustu mnohdy absurdních dopadů, které odhalí až život sám.
Pokud Vám, nebo komukoli jinému, nevyhovuje doručovací (ukládací) pošta, zjednejte si výhradu odnosu na poště jiné. To lze, a je to zdrarma.
Zasílání na jinou adresu je i v Německu placená služba pod dobu půl roku s možností prodlužování. Zajímavé je, že se nic neztratí a německá pošta dokáže za stejný peníz posílat zásilky za vámi do ciziny.
ČR má v silničním zákoně několik perverzností - jedna z nich je max. rychlost na dálnicích v osadě 80 km/h (odkud to má řidič z ciziny vědět), pro 130 km/h mimo osadu musí být dálnice nebo silnice pro motorová vozidla označena značkou - což se většinou neděje, ale je to k rozpoznání podle bílo-zelených ukazatelů. Jak to má řidič z ciziny rozpoznat, když pro něj dálnice je automaticky dvouproudová silnice jedním směrem oddělená od protisměru středními svodidly? Na téma "asfaltka zprava": Na Západě se zrušují příkazy ne křižovatkou, nýbrž zrušovací značkou. Každá křižovatka je před nebo bezprostředně za křižovatkou označena značkou "jsi na hlavní silnici" a vice versa "dej přednost v jízdě". To se aplikuje i pro tzv. výjezdy, kdyby mohlo dojít k jejich záměně za silnici.
Předpokládal bych, že i když ve Vidlákově dodací poštu zruší, původní PSČ převezme nová dodací pošta, takže adresy budou dlouhodobě stabilní.
Nadepíšu-li adresáta "Okresní soud, 755 01 Vsetín 1", není pochybnosti, komu a kde zásilku dodat - OS je ve Vsetíně pouze jeden, má pouze jedno pracoviště.
Osobně spatřuji rozdíl, napíšete-li:
Jan Novák
popisné číslo 45
Veselá
756 51,
nebo:
Jan Novák
popisné číslo 45
756 51 Veselá.
V obou případech by problém nastat neměl, protože na PSČ 756 51 by měl zásilku zatřídit stroj. Otázkou je, nastal-li by problém, a pakliže byste reklamoval nesprávné vrácení zásilky "adresa nedostatečná", uspěl-li byste.
U pošty asi ne, otázkou je, jak by pak rozhodnul ČTU, a jinou otázkou, jak soud, zda-li by se otrocky držel ustanovení čl.52 odst.2 PP ZPS (a jak by vyložil lit. e), či by odst.2 et alii vykládal v kontravalentním vztahu k odst. 1, a jakém.
Já vykládám ustanovení čl.52 odst. 2 lit.e) PP ZPS tak, že název adresní pošty je kogentní, přičemž název místa určení nikoli, tedy, že můžete napsat:
Obvodní ředitelství policie Praha II
Sokolská 1799/38
120 00 PRAHA 2,
či:
Obvodní ředitelství policie Praha II
Sokolská 1799/38
Praha Nové Město
120 00 PRAHA 2.
Popisné - unikátní v obci, jednou vydané se neužije znovu. Vhodné pro jednoznačné určení objektu, nezávisející na politické situaci a jménech ulic, dlouhá historická kontinuita. Nevýhoda - neodpovídá geografické poloze objektů.
orientační - unikátní v kontextu ulice/náměstí ... vhodné pro lidskou navigaci (stoupající čísla směrem z centra, lichá vlevo, sudá vpravo), odpovídá poloze objektu. Životnost uličních jmen je jiná otázka.
Co Vám na tom vadí?
Na článek se těším.
RSS kanál komentářů k tomuto článku