Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Píšeme to tady snad potisící: utajovat ethnicitu pachatelů trestné činnosti je nikoli protidiskriminačním, ale prodiskriminačním opatřením, protože jakmile se rozšíří dojem (aniž by musel odpovídat skutečnosti), že sdělovací prostředky nesmějí původ – nejčastěji romský – pachatele uvádět, veřejnost začne automaticky připisovat veškerou trestnou činnost určitého druhu dané skupině, a výsledkem bude přesný opak toho, čeho mělo být opatřením docíleno.

Pěkný aktuální příklad máme v iDnes: tam byl novinář dokonce tak mazaný, že romský původ útočníků sdělil formou citace lékařské zprávy. Čtenáři tedy dostanou – bohužel pravdivou – informaci, že na novináře je shora vyvíjen tlak, aby o romské kriminalitě psali bez uvedení ethnicity, ale oni se tomu brání a kdykoli mohou, svým čtenářům ethnický původ pachatele alespoň naznačí. Vzniká tu tedy jakási falešná komplicita mezi novinářem a jeho čtenáři, a objevila se dokonce konspirační theorie, že novinář, chce-li nežádoucí citlivý fakt sdělit, použije pro označení Romů kodového slova mladík, případně mladíci.

V USA, pravlasti politické korektnosti a positivní diskriminace, se ethnický původ pachatele – tam jsou hlavní problémovou skupinou černoši, v kodu politické korektnosti momentálně nazývaní Afro-Americans – nikdy neutajuje, protože shora popsaný efekt si tam všichni uvědomují.

A dodáno budiž, že nepříjemným průvodním znakem popsaného problému je jeho, abych tak řekl, jednosměrnost nebo západkovitost: jakmile se jednou dojem utajování vytvoří, nelze ho jednoduše potlačit, protože není dost dobře možné diskriminačně psát, že kabelku vzal Nerom nebo že drogy vyráběl Nevietnamec a prodával je Nearab. Tahle bitva byla již prohrána.

Komentáře   

0 # Báša 2016-04-13 12:52
No, s tou americkou nekorektností je to vedle.
Popisoval na D-F jeden co tam žije, že když se dočte, že obětí byl nadějný hudebník nebo nadějný sportovec tak ví, že jde o vysmaženýho negra na welfare, přiživujícího se příležitostnými loupežemi.
0 # Leo Tydlitát 2016-04-13 12:56
Netřeba se strachovati. Romofil a milenec romských dívek Martin Konvička, obklopující se dalšími nadšenými propagátory romského ethnika (Klára Samková, Věra Nováková), už s posice poslance se všemi klíšťaty, která do české multikulturní společnosti šíří nákazu rasismu, zatočí. Formou přitvrzení náhubkového zákona (k tomu mu dopomáhej Marek Benda), dalšího zpřísnění trestů za zločin nenávisti, či akcí Asanace II, kdy nepoddajní občané budou vystěhováni do Řecka. Multikulturalism si rozvracet nedáme.
Jo, a Islám smrdí.
0 # Anonymní 2016-04-13 16:53
Samkovou od Konvicky vyhodili:) a Nováková na Konvicku podala trestní oznameni.... Mate spatne informace
0 # TZ 2016-04-13 13:46
S temi USA se dost pletete, chovaji se velmi podobne jako u nas, misto mladici pouzivaji obvykle slovo "youths", jindy "teens" a "thugs". Jediny vetsi rozdil je ten, ze v pripade podezrelych uverejnuji fotografie, takze ctenari nemusi hadat.
0 # gogo 2016-04-13 14:21
Když je to jen zpráva do černé kroniky, tak čert vem korektnost, ale když budete hledat pachatele, nebo je budete popisovat, to je pak oříšek!
Euroovčan správně nesmí rozeznávat odstíny, pohlaví, postižení, sexuální orientaci, věk a to ani gramatickými konstrukty.. takže nejjistější je říct, že TO uteklo a vypadalo TO naprosto euroobčansky.
U nás to půjde, to takoví Francouzi budou muset znovu zavést neutrum.
0 # Anonymní 2016-04-13 14:26
"V USA[...]se ethnický původ pachatele[..]nikdy neutajuje"?! To je... ironie? Výraz "youths/urban youths" je nanejvýše rozšířeným kódovým výrazem pro "young&black".
0 # Anonymní 2016-04-13 14:59
Ten článek jsem také zaznamenal a veřejně pochválil novináře za obratnost v totalitním prostředí.

Novináři by měli vymyslet nějaký politicky korektní kód, aby nemuseli vymýšlet finty ad hoc. Např.: "Původ delikventa z důvodu diskriminace neuvádíme" :)

Žádám všechny rozumné lidi aby nepoužívali slovo "Rom" a systematicky opravovali ty, kteří to omylem dělají. ROM, to je v češtině jen pevná paměť do počítače, nic jiného. Dokonce to není ani všeobecně přijímané pojmenování v cikánštině. Správné pojmenování, v souladu z pojmenováními v jiných evropských jazycích bylo, je a doufejme vždy bude Cikán. Není to nadávka, ale pouze relativně neutrální pojmenování lidí, žijících civilizačně nepřijatelným způsobem.
0 # Anonymní 2016-04-13 15:09
Sice se jedná o hlubší úvahu, než na jaké jsme obvykle zvyklí, stejně je ale mimo. Je totiž úplně jedno, jestli se bude etnicita uvádět nebo ne, faktem vždy bude že tak 90%+ pouliční kriminality půjde na vrub cikánům (stejně jako v USA černochům.) Nemá vůbec cenu řešit otázku pojmenování, ne pokud bychom chtěli něco skutečně vyřešit.

Pokud nechcete, aby se kriminalita přisuzovala té či oné skupině, tak jediné řešení je pouze to, aby se žádná neděla. To by v praxi vyžadovalo selektivní opatření proti výše uvedeným problémovým skupinám. A to se z důvodu všude proklamované rovnosti nestane. Kořeny problému jsou jinde, v samotných základech této rozkládající se prohnilé Západní civilizace a v jejím blouznění o lidských právech a všelidské rovnosti, která je jednoduše nesmysl…
0 # Anonymní 2016-04-13 16:24
Když se pak bude důsledně psát i "bílý Čech znásilnil", "běloch ukradl peněženku", proč ne.
0 # Anonymní 2016-04-13 16:54
Cech kdyz tak, cikán ani Vietnamec neni cech :)
0 # Anonymní 2016-04-15 02:02
Proč by se to mělo výslovně zmiňovat, když je to výchozí hodnota? Pro konsumenta zpráv je informace o etnicitě pachatele podstatná právě jen tehdy, neobsahuje-li kolonka "etnicita" výchozí hodnotu ("Čech").

Nebo jinak řečeno: píšete-li o obloze, není nutné zmiňovat se o tom, že je nebesky modrá, neboť to se rozumí samo sebou. Barva oblohy představuje pro čtenáře podstatnou informaci pouze a jedině tehdy, nejedná-li se o výchozí nebesky modrou. ("Nebe nad přístavem bylo šedé jako mrtvý kanál televize...")

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)