Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Nejvyšší správní soud (soudce zpravodaj Tomáš Langášek) vyhověl první kasační stížnosti Českých lvů a zrušil usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích o částečném osvobození svolavatele Pavla Matějného od soudních poplatků. Nyní bude krajský soud muset o osvobození rozhodnout znovu, podle předpokladů ho žalobci nepřizná, proti čemuž bude následovat další kasační stížnost, a pokud to půjde dobře, shromáždění na sídlišti Máj, které bylo zakázáno, by se mohlo konat někdy v polovině přespříštího roku.

Touto situací není vinen NSS, ten naopak rozhodl o kasační stížnosti relativně velmi rychle, ale chybná je v tomto případě konstrukce SŘS, který rychlejší rozhodování neumožňuje, už s ohledem na měsíční lhůtu, kterou dostává k vyjádření žalovaný (§ 74 odst. 1 SŘS sice stanoví pro tyto žaloby výjimku, ale nedodržujete se to, už proto, že se zmeškáním lhůty není spojena sankce ztráty sporu).

Domnívám se, že lhůta k vyjádření ve správním soudnictví by měla být soudcovská, a soud by ji měl vždy stanovit s přihlédnutím k povaze sporu. Nevidím nejmenší důvod, proč by v tak jednoduchých případech, jako je kasační stížnost proti rozhodnutí o osvobození od poplatku, měl kdokoli dostat k replice víc než tři dny. A v případě nedodržení lhůty pro předložení spisů a k vyjádření by měl automaticky následovat kontumační rozsudek, tak jako v civilním řízení.

Dalším, dílčím problémem, je zbytečně dlouhá měsíční lhůta pro písemné vyhotovení rozhodnutí soudu, kterou lze navíc ještě prodloužit. Normální by byl týden, s možností prodloužení až na měsíc.

Komentáře   

0 # Anonymní 2013-11-16 21:05
Mam silny dojem, ze se Cesti lvi do poloviny prespristiho roku natolik vlastenecky predvedou, ze uz nedojde k predstaveni v sidlisti Maj...
Coz je na jednu stranu skoda, neb uz mne omrzelo nahoru a dolu pohybujici se Adamovo jablko pana Ivose, a hyckala jsem nadeji, ze Cesti lvove budou vrtet ocasky na verejnych prostranstvich..

Ackoliv, toto je hezky zacatek a nadherna representace "Cesstvi" do ciziny, nemyslite ?

www.youtube.com/watch?v=07VoqTmwhJQ

DC
0 # Anonymní 2013-11-17 00:56
Vy jste opravdu neuvěřitelně principiální bojovník za svobodu, když se neštítíte ani těchto chodících sebeparodií :).
Osobně bych preferovala, aby přestali dávat represivnímu aparátu a znalcům záminky prezentovat národovce jako ty nejhorší primitivy, ale zdá se to marný. Tak snad aspoň mají hřejivý pocit z dobře odvedené práce a možná i dostanou od Peciny pohlednici k Vánocům.
0 # Dan Dvoracek 2013-11-17 10:49
Víte, problém je, že bojující demokracie vás neposuzuje podle vašich činů, ale posuzuje vaše činy podle toho, jak si zařadila vás. Takže když jste hnusný fašoun a shodou náhod se uchýlíte k civilizované diskusi, umírněným projevům, sympatickému vystupování a zdržíte se excesů a násilí, zabude problém nalézti soudního znalce, který napíše, že tyto vaše projevy jsou jenom zástěrkou vašich projevů reálných a že každý dobře vidí, že ač projevujete A, myslíte tím B - a tak to taky každý chápe. Takže tím, že nemáváte vlajkou, dáváte najevo, že by se vlajkou mávat mělo, což je ještě horší, než když máváte, protože je to stejně hnusný, akorát víc rafinovaný.
0 # Anonymní 2013-11-18 12:36
Bohuzel, naprosto vystizne.
0 # Filip Šudák 2013-11-19 08:26
Když on celý soudní řád správní stojí ještě na Rakousko-Uherské tradici. Ne, že by to bylo, samo o sobě, něco špatného, ba naopak.

Problém je v tom, že ne všechno staré přes sto let lze na dnešek s úspěchem naroubovat. C. k. úředník a úředník tohoto státu (územního samosprávného celku) je bytostně zcela odlišná osobnost, se zcela jinými mravy, a tomu by se mělo přizpůsobit i správní soudnictví, pokud má skutečně plnit svůj účel, což neplní.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)