Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Dne 29. září 2010 vyhlásí třetí senát Ústavního soudu nález ve věci, o které jsme referovali vloni v prosinci.

Předpokládám, že hlasování bude těsné, ale pokud Ústavní soud vyhoví, bude to znamenat nejen významný judikatorní posun ve prospěch práva na efektivní obhajobu, ale – odpustíte-li mi ryze osobní poznámku – první případ, kdy se mi podaří uspět s ústavní stížností více než jednou během téhož kalendářního roku. Přiznám se, že dosavadní roční periodicita (5× po sobě, od r. 2004 do r. 2009) mne dost frustrovala a nutila mne pochybovat, zda se vůbec v právu něco nového učím.

Aktualisováno.
Tisková zpráva.

Komentáře   

0 # Jan Vučka 2010-09-17 15:08
Pokud jde o možnost odepřít nahlédnutí do spisu během vyšetřování, moc šance Vám nedávám. Nejpozději při skončení vyšetřování lze do spisu nahlédnout a (pokud je mi alespoň známo) ÚS dosud ani nenaznačil, že by měl s touto úpravou problém. Ale nechme se překvapit ...
0 # Tomáš Pecina 2010-09-17 15:38
Tady jde ale o úplně jiný problém; prosím, přečtěte si ten odkaz, případně ústavní stížnost, kterou tam mám vystavenu.
0 # Jan Vučka 2010-09-17 17:48
Počkejte, až bude skončené vyšetřování. Pokud Vám to odmítnou i potom, budete mít úspěch zaručen (měl byste mít úspěch zaručen).
Do skončení vyšetřování je to do jisté míry na uvážení policejního orgánu. Třebaže nesmí jít o libovůli a třebaže mi zde není jasné odůvodnění takového postupu, budete-li mít možnost nahlédnout do úplného spisu později, nedomnívám se, že zásah do práv je takový, aby dosahoval ústavněprávní intenzity.
Samozřejmě v Brně to mohou vidět jinak …
Jinak v podstatě problému se shodujeme. Pokud ve věci proběhly dvě domovní prohlídky a policejní orgán by záznamy o jedné odstranil s odůvodněním, že se tam nic nenašlo, bylo by to špatně. Podobný případ jsem už měl a ujišťují Vás, že jsem zjednal obratem nápravu.
0 # Tomáš Pecina 2010-09-18 13:14
Tady brno-venkovský OSZ ani nenamítá, že nám nedá odposlechy zatím, on nám je nechce dát nikdy, a TrŘ ho k tomu výslovně nenutí.
0 # Anonymní 2010-09-29 17:41
můžete prosím informovat, jak to nakonec dopadlo a jestli bylo stížnosti vyhověno?
0 # Tomáš Pecina 2010-09-29 20:30
Už se stalo, viz dnešní post.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)