Jak se dalo očekávat, ministerstvo vnitra pokračuje v obstrukcích a brání našemu sdružení ve výkonu spolčovacího práva. Nové rozhodnutí má sice 11 stran, ale jeho odůvodnění je opět žalostné a v zásadě se ničím neodlišuje od předchozího.
Některé prvky jsou v něm, pravda, nové. Cituji:
Podání návrhu na registraci občanského sdružení s názvem Sudetoněmecké krajanské sdružení nelze dle názoru ministerstva hodnotit jinak než jako zneužití práva, které plně odůvodňuje nezbytnost zásahu do omezení sdružovacího práva, odpovídající demokratickým principům[…] Vedle již výše zmíněného považuje ministerstvo za nezbytné shrnout, že předmětné občanské sdružení tak ve své podstatě směřuje k nežádoucímu narušení uvedených vztahů, jejich ztížení a poškození. Ve zpochybňování přijetí a platnosti dekretů presidenta republiky Edvarda Beneše pak ministerstvo s odkazem na příslušné nálezy Ústavního soudu spatřuje, jak vyplývá z odůvodnění napadeného rozhodnutí, zpochybňování principu právní jistoty jako jedné ze základních náležitostí demokratických právních systémů.
O skutečné demokracii toho pánové z ministerstva věru mnoho nevědí, zato v methodách totalitní represe jsou kovaní…
Proti rozhodnutí podáváme dvě žaloby, jednu na vyslovení nicotnosti, druhou klasickou na nezákonnost. Ve své činnosti budeme samozřejmě pokračovat – k registraci sdružení došlo právní mocí soudního rozsudku.
Aktualisováno.
První správní žaloba, druhá správní žaloba, tisková zpráva.
Komentáře
ŘÁD
(str. 6 rozhodunutí nahoře)
I k té se ve (druhé) správní žalobě vyjadřujeme. Zveřejním hned po dokončení.
"NIC" přece nemusím napadat u soudu, natož dvakrát.
T. Moláček
Vedle toho žaloba na nezákonnost podána byla, pouze jiným žalobcem.
T. Moláček
Takže dle mého názoru čistě z procesních důvodů bude žaloba na nicotnost odmítnuta. Nelze vlastně žalovat něco, co právně neexistuje (je nicotné). Proto se domnívám, že měla být podána z důvodu procesní opatrnosti žaloba na nezákonnost (žalobce sdružení) a zároveň žalobní petit rozšířen o návrh na vyslovení nicotnosti.
T. Moláček
TM
Podrobněji v kasační stížnosti
"Soud rozhodnutí ministerstva zruší, jestliže nebyly dány důvody k odmítnutí registrace."
Říká snad tato věta, že soud nemůže zrušit rozhodnutí z důvodů jiných? Žeby třeba nepřezkoumatelnost?
"Den právní moci takového rozhodnutí soudu je dnem registrace sdružení."
Tato věta se vztahuje pouze na TEN JEDINÝ případ zrušení, kdy "nebyly dány důvody".
Tzn. Vaše žaloba pro nicotnost je pouze prezentace Vaší neschopnosti vnímat věty v zákoně, logické vazby a potažmo reálnou skutečnost.
Vaše sdružení není registrováno. Ministerstvo důkladněji vysvětlilo, proč není, a poučený soud nyní může pohodlně rozhodnout, že Vaše neonacistická - realitu popírající a zapírající - činnost směřuje proti Ústavě, a já bych, vzhledem k Vašim názorům projevovaným dále na blogu, vůbec neváhal říci, že i proti trestnímu zákonu v paragrafech 260, 261, 261a.
Nebude Vám doufám vadit, když na Vás ve výše uvedených paragrafech podám trestní oznámení?
Vím, že máte rád publicitu, takže i toho se Vám dostane, ale hlavně - jedna malá podmínka by Vám mohla pomoci dříve, než si svou zmateností ještě více ublížíte.
Dám si s tím práci, nebude to za týden. Chci jen, abyste s tím dopředu počítal.
Co se trestního oznámení týče, píšu Vám to spíše mimochodem. Přivedl jste mě na to Vaší replikou - k čemu všemu mě Vaší zvráceností vlastně nutíte. Pozvolna mi dochází, že když opravdu naplňujete uvedené paragrafy, tak by Vás stát neměl pardonovat ani přesto, že v rámci své dezorientace občas napíšete i něco milého.
Udělal jste si modlu ze svobody slova a jako každá modla, i tato Vás hubí. Proto Vám od ní chci pomoci. Vzhledem k Vaší zarputilosti to pochopitelně pouhým vysvětlováním není možné.
neziji v Cesku a odtud mi to pripada, ze se chovate stejne, jako byste jeste zil ve studene valce a za vlady socialisticke ustavy. Hnusne to chovani z pohledu emigranta.
Delate ostudu vsem Cechum, Vase chovani skodi Vasi vlasti, skodi spoluobcanum, kteri se snazi po 40-ti lete moralni devastaci konecne pouzivat svobodu slova a skodi nakonec i Vam, neb spinite sve jmeno odpornou zlucovitou nenavisti..
Diskutovat neumite a ani nechcete, jen sem cpete svoji svevolnou dogmatickou vuli. Tady se nejedna ani tak o p.Pecinu, ale o Vasi nesnasenlivou presentaci a ted uz i hrozby, kterymi sermujete a tim urazite demokraticke smysleni u soudneho ctenare.
Ocividne mate pojem demokracie naprosto naruby, demokracie nebojuje, demokracie neni obraceny komunisticky system, demokracie se nemuze narizovat ani vymahat. Hlavni pilire jsou dobrovolna lidska prava, svoboda slova, ktera Vy, soudruhu Navaro, hanebne poslapavate !!!
Ctenari, kteri jsou zvykli na svobodu projevu pak Vase komunisticke manyry nutne vnimaji tak, ze vyhrozujici Navara musi byt urcite ruzove-okabateny nacek !!! ..a Buh vi, ze nackove jsou spodina lidstva.
Josef Sticka,
Londyn
právní aspekt věci jste naprosto nepochopil. Význam SdrZ je jasný, spor je o to, jaký význam měla jeho nepřímá novelisace ustanovením § 129 odst. 1 SŘS.
Stejně jako předřečník shledávám vaše chování neakceptovatelným a zdvořile vás žádám, abyste se v používaných vyjadřovacích prostředcích mírnil. Toto je tolerantní blog a diskuse mezi slušnými lidmi.
Mimochodem, pan Pecina lhal už i svým čtenářům, když vítězoslavně rozhlašoval, že soud mu dal za pravdu. Srovnejte si jím navrhovaný rozsudek první žaloby (odd VII.) a rozsudek, který vynesl soud (1. str. takto I.). Pan Pecina přitom doslova napsal "soud vyhověl naší žalobě", což je lež jako věž.
Pane Štičko, možná jste nepostřehl, že demokracie ani právní stát neznamenají anarchii. Možná jste si ale všiml, že Vám kolébka demokracie a výspa tolerance v roce 2006 zavřela radikálního immáma Abu Hamza al-Masri (BBC zpráva). A za co? Za to, že povídal to, co si myslel. Na 7 let. To je nesvobodné, viďte? Jistě, pan Pecina nevyzývá k vraždění a k nenávisti, takže nedostane 7 let natvrdo. Pan Pecina jen veřejně tleská těm, kdo už vyzývají. A v tomhle státě 200 zvolených poslanců a 81 zvolených senátorů odhlasovalo, že takové veřejné tleskání zločincům je trestné a nechali to napsat do zákona. Kdyby bylo možné pana Pecinu zažalovat za jeho trestné činy v občanskoprávním sporu (občan X občan), tak to udělám, protože raději budu proti jeho vzdělanému a manipulativnímu lhaní stát před soudcem já, než abych to nechal vyjukané státní zástupkyni v trestním procesu (stát X občan). Bohužel tuto možnost nemám a musím to nechat na ni. Dám si jen důkladnou práci, abych ji připravil na typické pecinovské úskoky a podvůdky.
K té implikaci/ekvivalenci: Právo není výroková logika, právní normy je třeba interpretovat v souladu s jejich smyslem. V mnoha případech platí že je-li v právní normě uvedeno A => B, platí i A' => B'.
Např. je-li zákonem stanoveno, že pokud je dáno důvodné podezření ze spáchání trestného činu ohledně určité osoby, policejní orgán zahájí její trestní stíhání, neznamená to, že by mohl zahájit trestní stíhání za jakýchkoli jiných podmínek, ačkoli to v zákoně výslovně stanoveno není. Capisco?
a) domnívám se, že pan Navara to má v hlavě dobře srovnané
b) technická k implikaci/ekvivalenci,resp. nicotnosti: pokud § 68/c) s.ř.s. říká, že žaloba je nepřípustná také tehdy, je-li jediným jejím důvodem tvrzená nicotnost napadeného rozhodnutí, nedomáhal-li se žalobce vyslovení této nicotnosti v řízení před správním orgánem. Nebo-li žaloba je přípustná, není-li jediným důvodem tvrzená nicotnost. V daném případě z jazykového výkladu i smyslu zákona jednoznačně vyplývá A => B, platí i A' => B´ Žaloba pana Peciny by měla být proto soudem odmítnuta, ale to zase považuje pan Pecina za porušení ústavního práva.
T. Moláček
Domnívám se, že jste formálně měl namítat i tu nezákonnost. Pokud se MS nebude chtít žalobou věcně zabývat, tak ji procesně odmítne právě s odkazem na ust. § 68/c s.ř.s.
Dalším důvodem k odmítnutí může ze strany MS být, že jste žalobu podal předčasně, nepodal jste rozklad.
Pravděpodobně v případě odmítnutí u MS budete namítat bránění přístupu k soudu, podáte ústavní stížnost s návrhem na zrušení ust. § 68/c s.ř.s.
Právní úprava nicotnosti není moc kvalitní, tak je dobře, že se to dostane k ÚS.
T. Moláček
dekuji za spravne napsani meho prijmeni. Take souhlasim s tim, ze demokracie neznamena anarchii. Proto britske zakony naprosto demokraticky odsoudily a zavrely imama Abu Hamzu, ktery hlasal a nabadal k vyhubeni zidu a vsech nevericich. Vy zrejme nevidite zasadni rozdil ve svobode slova a nenavistnem projevu jihadisty, to samotne uz vypovida o Vasem charakteru a mentalni stabilnosti. Pro lidi zijici v cizine, kteri si pamatuji komunistickou totalitu, jsou Vase vykriky a vyhruzky totozne Rudemu Pravu.
Spojovat p Pecinu s nebezpecnym teroristou je naprosto absurdni vyrok, ktery je v zapadnim svete zalovatelny a trestny!
Jeste abyste nakonec Vy, pane Navaro, neskoncil v kriminale za lzivou defamaci charakteru !!
Timto koncim, preji Vam brzke uzdraveni.
J.Sticka
Existují situace, že nicotné a nezákonné rozhodnutí má různé účinky, resp. nicotné žádné účinky nemá. To je právě náš případ. Pokud bychom jako spolek připustili nezákonnost, museli bychom z toho dovodit vlastní neexistenci. Existujeme pouze v případě nicotnosti rozhodnutí, a proto se pouze jí domáháme.
Nezákonnost pak, přesně podle zákona a z důvodu opatrnosti, žaluje přípravný výbor, a ve své žalobě naopak (přímo) nenamítá nicotnost, protože v případě nicotného rozhodnutí by existoval spolek a ne přípravný výbor.
Uvidíme, jaké budou další osudy našich žalob, mám ovšem za to, že jsem jimi pokryl všechny možné únikové cesty protistrany.
Ad rozklad: ten přece podat nelze, ani návrh na vyslovení nicotnosti (ve správním řízení)!
Musím uznat, že by mě v životě nenapadlo, že do sebe zrovna pánové Navara a Pecina budou tesat tímto způsobem a to dokonc na úrovni trestních oznámení.
Dovolte mě, prosím, pánové nabádat k uvážlivosti. Nemohu se zbavit pocitu, že jediný, kdo má z této situace prospěch (a nepochybně) radost je společný nepřítel.
Diskusní spor, který přejde do úrovně trestního oznámení za údajné ideozločiny je smutnou bilancí. Moc by mě zajímalo, co na tuto výměnu názoru vyhrocenou do stádia trestních oznámení říká váš společný přerovský přítel. Tipoval bych, že stejně jako já, bude smutně konstatovat totéž co ja..
Znovu bych si vás dovolil nabádat k uvážlivosti a zchlazení horkých hlav.
S přáním klidného večera,
Dušan Stuchlík
Děkuji panu Moláčkovi za podnětný odkaz na par. 68/c - k tomu nemám co dodat. Žaloba na nulitnost je už v koši a pan Pecina si dává 10 kliků za zbrklost, protože měl nulitnost uplatňovat u ministerstva (kde by ho samozřejmě vyhodili) a teprve poté u soudu.
T. Moláček
Pane Navaro, na rozdíl od pana Moláčka jste právně zcela mimo, je mi líto.
Ad TM:
To je jednak věc, kterou může MS-P udělat i bez našeho návrhu, a jednak nejsem přesvědčen, že není možný ústavně konformní výklad bez derogace. Pokud bude žaloba odmítnuta, tento návrh znovu zvážím v kasační stížnosti, protože s vámi plně souhlasím v tom, že možnost domáhat se vyslovení nicotnosti není ve SprŘ a v SŘS upravena optimálně.
Ale vy jste opravdu úplně mimo. Mimo jiné proto, že čl. 2/3 Ústavy. Asi jako kdyby mě někdo přesvědčoval, že věží se táhne šikmo. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat.
Já vím, že se nám to může zdát jako zbytečný krok, ale soudci myslí jinak.
Soudce si řekne, "nenamítal jsi ve správním řízení nicotnost, nevyužil jsi oprávný prostředek ve správním řízení, tak jsi nesplnil podmínku pro podání žaloby. Odmítá se"
Na druhou stranu soud dle s.ř.s. vyslovuje nicotnost i bez návrhu. ALE, zase musí být splnění podmínky řízení.
Soudy bohužel i k nicotnému rozhodnutí PROCESNĚ přistupují jako k rozhodnutí vadnému (nezákonnému), a proto je v tom ten bor.el.
T. Moláček
Tím je jasně řečeno, že je nutno podat odvolání i proti rozhodnutí správního orgánu I. st., přestože si o něm účastník správního řízení myslí (a tvrdí), že je nicotné. V rámci odvolání správní orgán II. st. může vadné či nezákonné rozhodnutí I. st. zrušit, nemůže ale vyslovit nicotnost. Ale kýženého cíle odvoláním bylo dosaženo. Pokud účastník správního řízení trvá na vyslovení nicotnosti, pak teprve teď může podat správní žalobu, protože namítal ve správním řízení nicotnost.
T. Moláček
Nicméně v případu pana Peciny jsou tady dva různé paragrafy ve dvou zákonech, které mohou vést ke zrušení rozhodnutí ministerstva (o zamítnutní SdP.cz) - označme zrušení jako B.
Rozhodnutí dle par. 8, odst. 4 z. 83/1990, na základě příčiny A1, které by znamenalo automatický vznik sdružení.
Rozhodnutí dle par. 78, odst. 1 z. 150/2002, na základě příčiny A2, které žádný důsledek na sdružení nemá.
Tedy:
A1 => B
A2 => B
Pan Pecina výslovně žádal soud o rozhodnutí B na základě příčiny A1 a soud výslovně rozhodl B na základě příčiny A2. Přesto pan Pecina začal všude vykřikovat "A1! A1! A1! Vyhráli jsme!". Já mu k tomu říkám, že lže, a on říká, že nerozumím právu.
A nebo ještě jinak: Je to přesně totéž, jako kdyby pan Pecina v r. 2022 vyloupil muzeum holocaustu a usmrtil při tom strážníka. Byl by chycen a dán do vazby. V průběhu trestního řízení by však dostal milost od prezidenta Reinharda Posselta, tudíž by nebyl odsouzen. Načež pan Pecina začne prohlašovat, že když nebyl odsouzen, znamená to, že je nevinný, protože přeci když je někdo nevinný, tak není odsouzen. A tudíž má nárok na odškodné za vazbu. To je pan Pecina.
Každopádně, nicotnost pan Pecina projede vždy minimálně kvůli implikacím
Moje interpretace je proto poněkud jiná: je-li rozhodnutí nicotné z důvodu zmateční vady podle § 77 odst. 1 SprŘ, můžete se toho domáhat u správního orgánu postupem podle § 78 SprŘ, pokud podle odst. 2, musíte je nejprve napadnout jako nezákonné a pokud neuspějete, můžete žalovat, ale opět ne samotnou nicotnost, ale současně s ní nezákonnost.
Podle mého názoru je to příklad extremně spletité a neúčelně složité právní úpravy, jejíž výklad připomíná průjezd slalomovou dráhou na kajaku: určitě by neškodilo, kdyby se v podobném duchu vyslovil i ÚS a něco se s tím udělalo.
M.H.
ano, ale skoda uz se stala.
Paradoxne tito horlivci podporuji argument pana Peciny, ze ruzni bojujici aktiviste si jeho pripadne napadani zaslouzi.. Coz mne vubec netesi...
Já teď řeším trochu jiný případ.
V rámci žaloby dle části páté o.s.ř. jsem podal variantní žalobní návrh i na vyslovení nicotností správního rozhodnutí. A paní soudkyně (potěším Vás - exsoudružka ) ve snaze vyhovět restituentům (teď Vás nepotěším, protože restituenti jsou zazobaní šlechtici) zastavila řízení ve věci mého návrhu na nicotnost a poučila mě, že mám podat samostatnou žalobu na nicotnost, ale pozor, dle s.ř.s.
Argumentuje tím, že v občanském soudním řízení se nelze domáhat žalobou vyslovení nicotnosti správního rozhodnutí, neboť o.s.ř. takový druh žaloby nezná. Dodávám, že žalobou napadám rozhodnutí správního orgánu, který však nevydal správní rozhodnutí z vrchnostenské pozice. Jedná se o žalobu na zrušení rozhodntí pozemkového úřadu, což bylo mnohokrát judikováno, že tyto žaloby se podávají ke správnímu soudu dle o.s.ř. (část pátá).
Nesouhlasím se soudkyní a tvrdím, že v ust. § 80 os.ř. není taxitivní výčet možností podat žalobu, ale demonstrativní, což je explicitně uvozeno slovem "zejména".
Dále namítám, že v řízení dle názoru soudkyně by soud dle části páté o.s.ř. mohl zrušit rozhodnutí z důvodu vady či nezákonností, ale nikoliv nicotnosti. A správní soud dle s.ř.s by zkoumal ty samé vady a nezákonnosti správního rozhodnutí, ale pouze pokud by dosahly takové intenzity, že by rozhodnutí bylo nicotnosté. Takže dva různé soudy by posuzovaly jedno stejné správní rozhodnutí, tedy duplicitně
Uvádím ještě další důkazy, je zbytečné je nyní konkretizovat.
Takže má věc ohledně této nicotnosti je nyní u kompetenčního soudu. Tak uvidíme, jak NSS rozhodne. Ale věřím si.
S pozdravem T. Moláček
Jinou otázkou je, zda nicotné rozhodnutí vůbec odklízet rozsudkem o vyslovení nicotnosti, když v řízení u civilního soudu podle páté části OSŘ by bylo možné ho meritorním rozsudkem nahradit. Na to, domnívám se, nelze odpovědět bez informací o povaze toho rozhodnutí a o tom, z jakého řízení vzešlo.
No tak to mi fakt hlava nebere
T. Moláček
Pokud mě soud poučí, že mám podat samostatnou žalobu na nicotnost dle s.ř.s., tak by dle mého mělo měla být odmítnuta žaloba na přezkum správního rozhodnutí dle části páté o.s.ř.. V obou soudních řízení se jedná o stejnou věc (tedy posouzení vad či nezákonností), ikdyž účastníci jsou různí.
T. Moláček
No to je pravda, ale pak mi řekněte, jak řešit případy, kdy správní orgán vydá správní rozhodnutí a nepřibere např. zákonem stanovené účastníky řízení. Ti budou tvrdit, že jim nebylo rozhodnutí doručeno, nenabylo právní moci..... A nemohou tedy vlastně ani podat žalobu, protože v ust. 244/1 o.s.ř. není splněna podmínka pravomocnosti správního rozhodnutí :-(
T. Moláček
A když se lhůta nedodrží, tak se stane nicotné rozhodnutí rozhodnutím zákonným. Chacha.
A v jiném soudním řízení, kde by se nicotnost řešila jako předběžná otázka, se bude moci toto rozhodnutí znicotnit.
To je guláš.
TM
T. Moláček
RSS kanál komentářů k tomuto článku