Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Saisona politických procesů je v plném proudu nejen v Brně, ale i v Mostě, kde je tamnímu okresnímu soudu svěřen úkol potrestat Lucii Šlégrovou za činnost v někdejší Dělnické straně. Zatím se to nepodařilo, avšak v potírání oposice nelze polevit, a tak poté, co byla tato mimořádně nebezpečná čtyřiadvacetiletá extremistka zbavena zvoleného obhájce Petra Kočího, stane v září před soudem znovu v kause závadového držení praporu Dělnické strany.

Prozatím byly zpracovány znalecké posudky. Jan B. Uhlíř vysvětlil, že ÚOOZ své odborné vyjádření neposlal ze svého rozhodnutí, nýbrž na vyžádání a na základě předchozích kontaktů (o jeho výborných vztazích s různými policejními útvary nepochybujeme, o jeho nestrannosti arci ano), a k thematu ozubeného kola se poté znalecky vyjádřil tak zevrubně, že to vzbuzuje až úsměv: schází snad už jen popis toho, jak se význam tohoto symbolu vyvíjel od starověku po moderní dobu. Je pozoruhodné, že stejně jako mnozí laici ani on, ač vystudovaný historik a tedy osoba, u níž by se znalost základů vexilologie měla předpokládat, nezná rozdíl mezi vlajkou a praporem, tvrdě, že držena byla vlajka. Nikoli, a pravidlo je jednoduché: je-li to k žerdi uchyceno za rohy (cípy), je to vlajka, pokud je to na žerdi navlečeno nebo k ní upoutáno v několika bodech, jmenuje se to prapor.

Na doplnění zadal soud posudek i Josefu Zouharovi. Ten byl stručnější než Uhlíř, a vyznamenal se pro změnu jako výtečný filolog. Nu, co naplat, život je krutý: chci-li vypadat jako odborník a ne jako negramotný bambula, nemohu psát Dritte Weg, nýbrž Dritter Weg, protože Weg je, k překvapení nejednoho Čecha, v němčině maskulinem: der. Dvakrát opakovaná chybná verse tahá za uši a stejně jako znalcova Sturm Abteilung (což je v němčině jedno slovo, nikoli dvě) jej usvědčuje z toho, že píše znalecký posudek o něčem, co zná jen z doslechu.

Společnou vlastností obou posudků je jejich úplná irelevance: věc se má tak, že na základě opakovaného mediálního vyjádření soudce Vojtěcha Šimíčka, že rozpuštění Dělnické strany nijak nepostihuje její symboliku, použili obžalovaní prapor této strany v rámci protestu proti rozhodnutí o jejím rozpuštění, jednajíce v oprávněném přesvědčení o právnosti svého počínání. O nic víc a o nic méně v tomto již čtvrtý rok se vlekoucím procesu nejde.

Otázka, jaký vztah má ozubené kolo v logu Dělnické strany k německému nacismu, je ryze akademická. Osobně jsem přesvědčen, že ozubené kolo bylo do emblemu zvoleno s plným vědomím, že jde o symbol užívaný nacistickým hnutím, avšak zároveň je natolik nespecifický, že ho nelze označit za symbol nacistický, jako např. svastiku. Podobných symbolů je celá řada, stačí se podívat na Triumph des Willens a máme je tam všechny pohromadě: orel s roztaženými křídly, lopatka a obilný klas, věnec, trámový kříž (Balkenkreuz), runa Týr, dubová a smrková ratolest, to vše nacisté užívali, stejně jako mnoho dalšího (nevinná protěž horská budiž příkladem).

Jestliže by každý takový symbol měl být studován a posuzován podle stejných kriterií jako ozubené kolo, zřejmě by nezbylo než zřídit na ministerstvu vnitra odbor povolených symbolů, který by nově vzniklému subjektu vhodné logo vybral a přidělil, ovšem s tím, že bude-li přidělena tzv. pravicově extremistické straně např. borová šiška, stane se záhy neonacistickým symbolem i ona, přesně podle Marešovy a Mazlovy theorie kontextuálního extremismu a transsubstanciace závadových symbolů.

Od čehož už arciť není daleko k situaci, kdy řečník vystoupí na řečniště, za bouřlivého aplausu publika vykřikne: Sešli jsme se tu, vy víte proč, a všichni si o tom myslíme totéž, načež poputuje do vazby, neboť znalec v jeho projevu rozklíčoval nepochybné prvky podpory a propagace zakázaných hnutí.

Ale tak, přátelé, skutečná liberální demokracie nevypadá.

Komentáře   

0 # Anonymní 2014-05-28 21:21
Asi by měl Řád ozubeného kola uspořádat před budovou soudu své procesí.
Ozubené kolo lze přeci vzývat z mnoha jiných pohnutek.
0 # Anonymní 2014-05-28 21:53
Zapomněl jste na klíč. Nejméně dvě elitní divize SS, obě nesoucí jméno hlavy státu nacistického Německa, jej měly ve znaku. A s ohledem na tuto skutečnost vlastně závadově jednáme neustále všichni, protože stále něco odemykáme a zamykáme. Dokonce i státní zástupci a představitelé ÚOOZ...
0 # Filmovy Znalec 2014-05-29 00:39
Jsem nejen znalec filmu, ale tak trochu i modelář a poslušně hlásím, že závadové symboly jsou mimo jiné: srdce, čertík, hlava muže černé rasy, meč, ruka, delfín, jednorožec, myš, čmelák, vosa, a mnoho dalších zvířat (o tygrovi, orlu nebo panterovi ani nemluvě). Spíchnul jsem takový malý obázkový důkaz a povoluji panu Petráskovi ho použít a zakročit proti všem, kdo podobné znaky využívají (často i v krajně nevhodné kombinaci barev) a tím podporují nežádoucí ideologie a nám všem je podsouvají. Psům psí smrt!

Tady je onen DŮKAZ!

0 # Anonymní 2014-05-29 02:04
Vy ale nechápete diskurzivní závadovost. Závadové jsou tyto symboly, jen když je mají obvinění.
0 # Anonymní 2014-05-31 22:24
A sakra i delfin ... to jsem vedel, ze jsme zalozili nacisticke hnuti ;-)) nastesti uz je to promlceno.

A co chudaci krestani, ti maji sportovni organizaci OREL ... nektere prirodovedecke kluby zase alpskou protez, nekteri ani nevedeli, ze je to alpska protez, proste hledali logo kytky a tahle je nejcastejsi ... ale jako log ji meli tez elzeveldenpiraten nebo jak se to pise a ti byly proti totalite, takze mlatili hitlerjungen, pokusili se vyhodit do vzduchu par uradu gestapa ... a aby toho nebylo malo, nasledne pak napadli ve vychodnim D i rusy/bolseviky jako dalsi totalitni zlo ... za coz jim nechteli uznat status bojovniku s nacizmem ... a nemeli dlouha leta narok na priplatek k duchodu.

Ach mi co nam bojovali dedove za whermacht jsme pak dostavali valcne reparace a to jak za prezivsi, tak padle ... zajimave bylo, ze bolsevici popravili i prezivsi, co bojovali za CR a jejich pozustali nedostali nic, dokonce ani zemedelci, tem zabavili statky a dali h* ... tak nakonec jedini, co meli duchod byly paradoxne ti, co bojovali za risi ... aspon je videt, kdo drzi slovo a kdo jsou xyndli, kterym je osud lidi lhostejny.
0 # Anonymní 2014-05-31 22:37
Mimochodem nonacasti jsou ostudou nacizmu a nacisti by je popravili za zbabelost ;-))

No a byt ostudou zlocineckeho rezimu, to uz je vazne zumpa ... otazka ale zni, ktery rezim v dobe 1 a 2sv valky nebyl zlocinecky, mozna Rakousko Uhersko ... ze zbylych velmoci uz byly zlocinci uplne vsichni a rek bych, ze byly i horsi nez nacisti ... rozhodne byly ve zverstvech mnohem dale ... i ty vyhlazovaci koncentraky mely tradici v jinych zemich a D s nimi prisla o staleti pozdeji ... pak mi ale prijde nespravedlive obvinovat D za koncentraky, kdyz je meli po staleti vsichni ostatni ... jo ja uz vim ... ostatni tam vrazdily menecenne lidi ... no tomu terminu zase nerozumim ja, jako ze velmoc nekde prijde, na cizi uzemi a tam zacne vyvrazdovat lidi ... jako chapu, ze prijede nasilnik a barbar do EU a ze je nechteny, protoze zde neresime konflikty vrazdenim, nejime lidi a znasilneni zeny povazujme za zlocin ... ale prijet k nemu a tam jej vyvrazdit? ... nema on pravo na svem uzemi delat to co a vsem vyhovuje ? ... a propos, oni vyvrazdovali i mirumilovne domorodce, kteri byli sice zaostali, zato naprosto pratelsti ... jenze obyvaly neco, o napr. USA, UK ci F moc chtela, oni to nechapali ... tak postavili koncentraky a vyvrazdili je ... a propo vite otom, ze USA postavila koncentraky pro VN jete v dobe, kdyz tam s Vietnamem nevalcili? ... no zavirali tam kazdeho, kdo s nima nesouhlasil a to i na jihu ... popravde chovali se tam hure nez gestapo a lide tam diky AgentOrange umiraji dodnes ... nechapu, jak to, ze USA jeste nesplaci valecne reparace a jejich predstavitele uz davno nebyly popraveni.

Ono kdyz to vezmeme do dusledku, tak nest vlajku USA je taky propagace hnuti, ktere potlacuje lidska prava, podporuje nasili proti skupine obyvatel zeme a dokonce schvaluje nasili a zlociny, ba co vice, vyvolava valky.
0 # Anonymní 2014-05-31 22:40
A uplne nakonec, Tomas G.M byl predstavitelem ceskeho nacizmu, na coz mam dukazy, jako kazdy, staci si precist zakony 1republiky a jak se chovali k D, tedy i narizeni a uredni prirucky ... a musi byt kazdemu jasno, ze to byl ultra nacek.
0 # Daniela 2014-06-01 03:08
...Ono kdyz to vezmeme do dusledku, tak nest vlajku USA je taky propagace hnuti, ktere potlacuje lidska prava, podporuje nasili proti skupine obyvatel zeme a dokonce schvaluje nasili a zlociny, ba co vice, vyvolava valky.

Jeste jste anone lusinku zapomnel pripomenout, jak Amici vybili statecne bratry Vinnetoua a ze bijeme cernochy...:-))
0 # Anonymní 2014-06-02 20:13
No, tak jsem se právě dozvěděl, že jsem ukázkový nacista.
Na počítači mám Linux Fedora s grafickým prostředím KDE.
A takové KDE má jednoznačně nacistické ozubené logo:
portallinux.es/.../logokde.png
Asi přejdu na XFCE, snad žádný nazi spolek neměl v emblému myš.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)