Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Kdyby to nebylo k smíchu, bylo by to k pláči: policisté zadrželi a násilím odvlekli člena umělecké skupiny Ztohoven, jelikož u sebe neměl platný občanský průkaz, tento viditelný symbol poddanství občana postkomunistickému státu, kterýžto prý předtím jiní policisté přímo z výstavy odvezli, protože doklad byl znesvěcen použitím zmorphované podobenky. A takovou svatokrádež je potřeba rasantně vyšetřit a přísně potrestat.

Že by policie možná udělala líp, kdyby se místo buserace zjevně nevinných lidí věnovala tomu, čemu má, příkladmo boji s korupcí, stíhání obchodníků s drogami nebo třeba jen pronásledování kapsářských gangů? Ale jděte, přece byste nečekali, že čeští policisté budou trávit pracovní dobu něčím tak pracným a nevděčným!

Aktualisováno.
Affaira má pokračování: umělci a galerie podali na policii žalobu na ochranu uměleckého díla, jelikož tomuto prý hrozí rozřezání. Nechápu, proč policisté nemohou dopravit k soudu umělecké dílo vcelku, sacrilegium by tím jen vyniklo a vyšetřování ztráty třídní knihy by bylo o to údernější: A tady, pane předsedo, vidíte, jak obžalovaní naložili s tím nejcennějším, co jim naše rozvinutá demokratická společnost propůjčila, s vlastním občanským průkazem!

Komentáře   

0 # Anonymní 2010-06-18 23:24
Jedine co pomuze, je nezavisly dozor nad policii - snad po vzoru britskeho IPCC?
jgIII
0 # Lafi 2010-06-20 10:45
To Anonymní: S tím "nezávislým" dozorem bych byl opatrný. Vidím v něm několik zádrhelů.
1. Kdo by ho financoval? Vzpíral bych se to platit ze svých daní.
2. Policie už má inspekci ministerstva vnitra. Její fungování, či spíše nefungování ať si každý přebere podle svého.
3. Nezávislost takového dozoru, obzvláště v Českých podmínkách by byla jemně řečenu diskutabilní.

Jediné rozumné řešení vidím v co největší decentralizaci policie, kdy by si každý kraj, okres, obec zodpovídal za pořádek ve svém teritoriu. Tím by se do jisté míry mohly odstranit snahy o všudypřítomné šmírování lidí.
0 # Vodník 2010-06-20 22:54
Já bych jen připomněl, že i ve velice liberálním Holandsku je zákonem stanovena povinnost mít u sebe za všech okolností průkaz totožnosti - občanku, pas nebo řidičák. Pokuta je tuším 50 euro, ohledně možnosti zadržení mi není nic známo.
0 # Anonymní 2010-06-21 01:29
Občanky zrusit...
jg
0 # Anonymní 2010-06-21 11:04
Vodníku, vtip je v tom, že u nás není povinnost mít občanský průkaz u sebe. To platilo ještě podle zák. č. 75/1957 Sb. Nyní ho jen musíme mít.
Navíc není moc situací, kdy bychom jej opravdu potřebovali mít u sebe. Konkrétně policista má jen málo možností jej chtít ( i když to obcházejí a porušují).
Je to skutečně fetiš.
J.S.
0 # Jan Potměšil 2010-06-22 14:50
Občanky mi nevadí, akorát pokud zrovna nejdu na nějaký ouřad, neberu si ji s sebou, typicky cestou na pivo - OP u sebe mít nemusím, max. jsem ovinen poskytnout součinnost při zjišťování totožnosti. V Aspi sice byl nějaký článek dovozující povinnost mít OP u sebe, ale není tomu tak. Jinak jsem zvědav, jak P ČR prokáže to údajné poškozování cizích práv - Ztohoven sice zašli za hranu zákona, ale že by to bylo na t.č.??
0 # Guy Peters 2011-04-17 08:46
Jediné rozumné řešení vidím v co největší decentralizaci policie, kdy by si každý kraj, okres, obec zodpovídal za pořádek ve svém teritoriu. Tím by se do jisté míry mohly odstranit snahy o všudypřítomné šmírování lidí.
Naprosto přesné. Je nezbytné sloučit městskou a republikovou policii a volit policejní náčelníky.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)