Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Jak realisovat vzornou nenávodnou fotorekognici, jsme poznali u případu Nečesaný. Něco podobného se nyní řešilo u Ústavního soudu, s výsledkem policie–spravedlnost 1:0.

Skutkově je záležitost jednoduchá: parta romských výrostků v pražském metru brutálně napadla poškozeného a způsobila mu nikoli nevýznamná zranění. Tři podezřelé policie dopadla a nechala poškozeného ztotožnit je z fotografií, a to tak, že vzala vždy fotografii jednoho z nich a předložila ji napadenému spolu s fotografiemi tří dalších osob. Třetí v pořadí, ústavní stěžovatel J. K., byl umístěn mezi dva Neromy a jednoho Roma, a jedna z těchto fotografií se přitom vyskytovala již v některém z předchozích alb. Poškozený J. K. jako útočníka identifikoval, přičemž jiné usvědčující důkazy k disposici nebyly, vyjma toho, že jej pak poškozený poznal i u soudu – což je ovšem důkaz s téměř nulovou výpovědní hodnotou, protože není zřejmé, zda je poznáván pachatel anebo ten, kdo byl rozpoznán z fotografie; to dobře známe již z Perry Masona.

Ústavní stížnost je důvodná, jak ve svém disentu konstatuje Kateřina Šimáčková. Vtip je v tom, že Roma lze od Neroma i na fotografii poměrně dobře odlišit, takže byl-li na již předložené fotografii (kterou poškozený vyřadil) Nerom, vybíral si poškozený ze dvou Romů, a byl-li na ní Rom, pak z jediného. Ani při největší benevolenci nelze takový postup označit za způsobilý generovat validní důkaz: podmínkou, a to velice minimalistickou, je, že podezřelý musí být předložen k rozpoznání mezi minimálně třemi dalšími plausibilními pachateli.

Ústavní soud, veden šámalovskou zásadou, že lépe deset nevinných v base než jeden spravednosti uniklý viník, se J. K. nezastal. Vždyť jen to přece jen Rom, a ti, jak pravil klasik policejní theorie v tomto směru, jsou vinni už tím, že se narodí.

Komentáře   

0 # Anonymní 2017-06-30 17:54
Proti obžalovanému v tomto případě svědčilo kromě rekognice nesmírné množství dalších důkazů, například na facebookovém profilu zveřejnil svou fotku na které zatíná pěsti, což bylo soudy vyhodnoceno jako jasný důkaz, že se jedná o rváče, co byste chtěl víc?
0 # Anonymní 2017-07-12 12:45
A byli to opravdu Romové/Cikáni? Vizte:

Romové se při sčítání lidu nehlásí ke své národnosti
lidovky.cz/.../...
0 # Anonymní 2017-07-12 12:50
Proč nejsem Rom? Protože jsem Čech!
tn.nova.cz/.../...
0 # gogo 2017-07-12 13:35
Ono už je na pováženou, když člověk rozpozná Roma jinak, než podle vyplněného políčka národnosti v anonymním archu při sčítání obyvatel. Takové rasisty budou brzy odhalovat a rovnou odsuzovat akční skupiny europornohodnot. Policajti za mého mládí občas hledali Cikány, pak Romy, ale dnes jen mladíka štíhlé postavy v moderních kalhotách.
Vůbec česká galerka omládla.. samí mladíci.
0 # Anonymní 2017-07-12 14:14
V roce 1945 se v Česku poznal Němec podle "anonymního" archu z rubriky jazyk ze sčítání lidu z roku 1930.

Československé sčítání lidu 1930
www.czso.cz/.../ceskoslovenske_scitani_lidu_1930

Dekrety prezidenta republiky Edvarda Beneše (Benešovy dekrety)
www.psp.cz/docs/laws/dek/
0 # gogo 2017-07-12 15:36
Jistě, a předtím Němci zjišťovali úroveň "Menschheit" podle matrik a měli snahu to nějak pořešit i vědecky, měřením tělesných charakteristik, aby to bylo sicher.
Oni Němci to svoje nadčlověčenství po své porážce nějak přestali veřejně vyznávat. Mohly se vzít jako základ i Volksliste, ale vzal se obcovací jazyk. Uvidíme, jak se to bude řešit v Německu v blízké budoucnosti.

Já jsem ale chtěl upozornit na něco jiného. Dnes bují hysterie ohledně označení domnělého rasismu nebo sexismu. Je málem trestné umět rozpoznat národnost nebo pohlaví osoby. Na druhé straně třeba ministr školství pošle dotaz na ředitele škol ohledně počtu Romů. Jak má ředitel vědět, k jaké národnosti se hlásí rodiče prvňáčka? Uvádí se to u zápisu?
Když jsem se s tím setkal, poradil jsem ředitelce, aby poslala oficiální požadavek, aby ministerstvo vydalo závaznou metodiku a prováděcí vyhlášku, jak rozpoznat Roma.
0 # Anonymní 2017-07-12 16:49
Co porad mate Gogo proti Nemcum? Nejaky Dederon spal s Vasi zenou? Zvlastni, ze jsem tady od Vas nevidel ani jeden kriticky clanek o Rusech.
Neocon
0 # gogo 2017-07-13 07:30
Možná mi něco uniklo, ale nevidím v článku ani následné diskusi žádnou souvislost s Rusy nebo Ruskem. Pokud vy ji vidíte a chcete něco konkrétního probrat, tak to napište jasně.

Pokud tomu tak není, a máte nějaký psychický problém se mnou osobně, tak s tím bojujte. Buď samostatně, nebo s pomocí odborníka. Klidně použijte i metodu popsanou ve spisku páně Batisty, ale mne do toho pokud možno nezatahujte.
0 # Anonymní 2017-07-13 14:13
"Jistě, a předtím Němci zjišťovali úroveň "Menschheit" podle matrik a měli snahu to nějak pořešit i vědecky, měřením tělesných charakteristik, aby to bylo sicher.
Oni Němci to svoje nadčlověčenství po své porážce nějak přestali veřejně vyznávat. Mohly se vzít jako základ i Volksliste, ale vzal se obcovací jazyk. "

Tohle jste napsal k tematu: "pristup dopravni policie v Nemecku." A kdykoliv je tady nejaka debata o uprchlicich, jedno jestli tyden na zpet, ci 2 roky na zpet, tak pokazde pisete podobne slataniny, ktera jsou mimo.

Tudiz otazka, jak vite byla, zda-li mate nejaky konkertni problem s Nemcema?(treba jen soukromy, nebo Vam vadi jejich ekonomicka situace/mzdy a citite se ponizen, nevim, jen se ptam)

Snad jsem svoji otazku znovu polozil pro Vas srozumitelne.
Neocon
0 # gogo 2017-07-13 15:47
Je tak těžké pochopit způsob řazení komentářů?
Před tím mým je tento:
paragraphos.pecina.cz/.../...
na který jsem reagoval, a který do debaty o Romech zavlekl Německo, Němce a období let 1930-1945.

Jinak s Němci to mám standardně - rozlišuji mezi konkrétními lidmi a mezi jejich vládou. Německá kultura je nám celkově blízká, takže nevznikají žádné zásadní nepochopení na osobní úrovni, které lze čekat u lidí z jiných kultur.

A jak vy jste se dostal k Rusům?
0 # Anonymní 2017-07-13 15:54
"Jinak s Němci to mám standardně - rozlišuji mezi konkrétními lidmi a mezi jejich vládou. Německá kultura je nám celkově blízká, takže nevznikají žádné zásadní nepochopení na osobní úrovni, které lze čekat u lidí z jiných kultur."

Tak tohle muze napsat jenom clovek, ktery nikdy nebyl v politice a nema o nicem tuseni.
Politici nespadli totiz z nebe, Gogo, jak si mozna myslite, politici jsou zvoleni lidmi, tudiz jaky Nemec/cech/rus/American/Mongol atd.atd., takova vlada.
Politik je totiz, k Vasemu zrejme opet prekvapeni, z masa a kosti, stejne jako Vy, nebo ja. Tedy, mate-li rad Nemce, mel by jste i mit rad Nemeckou vladu.

Ja nemam rad Rusy, tudiz nemam rad Ruskou vladu, teda, daji-li se ty Putinovy loutky nazyvat vladou. Nemam rad Cmoudy, tudiz nemam rad SA Kralovskou rodiny. atd.atd.atd.

"A jak vy jste se dostal k Rusům?"

Nijak, jen jsem se Vas zeptal, proc a z jakeho duvodu tu neustale flusete na Nemce, ale kriticky prispevek smerem k Rusku, jsem tu od Vas jeste nezaznamenal. Verim tedy, ze pro to mate jiste nejaky (padny) duvod, tudiz jsem se Vas slusne zeptal, jaky?

Neocon
0 # gogo 2017-07-13 16:02
Já vám váš přístup k lidem skrze vztah k vládě nevyvracet nehodlám, i když jej považuji za opravdu hodně debilní.

Německo je tady probíráno poměrně často, tak na to reaguji. Rusko prakticky vůbec, tak není příležitost. Proč bych měl sám začínat o Rusku? I bez toho se většinou odchýlíme od tématu článku natolik, že každý jen trochu nedůtklivý administrátor by nás seřval nebo rovnou vyhodil.
Nebo je snad nějaké nové nařízení ohledně povinnosti rovnoměrně se vyjadřovat o všech národnostech a celém kontinuu pohlaví?
0 # gogo 2017-07-13 16:07
A ještě něco .. článek, pod kterým si píšeme není (jak se chybně domníváte) o německé dopravní policii, nýbrž (a pokud mi nevěříte, tak si jej přečtěte), o podivnostech v provádění rozpoznávání domnělých pachatelů svědky. A jde tam o Romy. To jsou věci, co?
0 # Anonymní 2017-07-13 16:13
Pokud jde o rozpoznavani pachatelu, jak pisete, tak proc? jste napsal (hadam ze dobrovolne) toto:

"Jistě, a předtím Němci zjišťovali úroveň "Menschheit" podle matrik a měli snahu to nějak pořešit i vědecky, měřením tělesných charakteristik, aby to bylo sicher.
Oni Němci to svoje nadčlověčenství po své porážce nějak přestali veřejně vyznávat. Mohly se vzít jako základ i Volksliste, ale vzal se obcovací jazyk. "

To, ze politik je clovek z masa a kosti a je to obraz naroda, ktery pro neho volil a toho, ci onoho konkretniho cloveka/politika tam dobrovolne dosadil, neni ani muj nazor, ani me prani, ani nic "debilniho", jak pisete, nybrz jen konstatovani faktu a realita.

Nebo vazne verite, ze Merkelova a Sobotka spadli z Marsu? Pokud ano, mel by jste radeji chodit na jina fora, doporucuji Vam vrele toto: zvlastniskolaBilina.cz, a bezte si na "forum zaku"-tam se muzete krasne realisovat.

Neocon
0 # gogo 2017-07-13 16:17
zopakuji:
Je tak těžké pochopit způsob řazení komentářů?
Před tím mým je tento:
paragraphos.pecina.cz/.../...
na který jsem reagoval, a který do debaty o Romech zavlekl Německo, Němce a období let 1930-1945.


To fakt neudržíte informaci ani dvě hodiny?
0 # gogo 2017-07-13 16:19
Tak mě napadá, vy sám sebe považujete za klon prezidenta Trumpa?
Máte se rád?
0 # Anonymní 2017-07-13 17:13
Nechapu Gogo-slusne se Vas zeptam, proc tady 2-3 roky v kazdem (!!!) svem 2hem/3tim clanku flusete na Nemce a misto odpovedi, zase jen mlzite a ptate se me neco o Trumpovi.

Otazce, zda-li se mam rad, moc nerozumim a uz vubec nerozumim tomu, co ma to, jestli se mam, ci nemam rad, spolecneho s tim, ze jsem se Vas zeptal, proc "...flusete zde radu let na Nemce..."?

Moje otazka, vlastne uz otazky, protoze jsem jich polozil Vam jiz nekolik, byt stale porad ty stejne, byly-
"proc neustale flusete na Nemce a nikdy se nevyjadrite kriticky treba k Rusku?

Po 6te-nema to s razenim komentaru nic spolecneho-tohle delate, jak jsem tu jiz X krat napsal, nekolik let, a Vase prispevky s urazenim Nemcu jako takovych se pocitaji jiz ne v desitkach kusu, ale spise stovkach.

Tedy po 7me Gogo, jako v te Vasi zvlastni skole-mate k tomu nejaky, at jiz moralni, pracovni, nebo osobni/soukromy, duvod?

Dekuji, Neocon
0 # gogo 2017-07-13 17:35
Nevím o tom, že bych měl paušálně negativní vztah k Němcům jako konkrétním lidem. Ani pokud jde o reálné zkušenosti, ani v rovině předsudků. Naopak, blízká kultura.

Hodnocení Němců jako skupiny, nebo jejich vlády, je už spíš sociologicko-politická věc a tam jsem mnohem kritičtější. Ale to se z hlediska přístupu nijak neliší od jiných národů.

Na Trumpa se vás ptám proto, že posuzujete občany podle vlády. Tak jestli teď máte za prezidenta Trumpa, měl byste občany USA posuzovat podle něj. A sebe tím pádem taky.

O Rusech nevím, co bych psal, když se tady o nich nevede debata. Nepíšu nic ani o Iráncích, Maďarech, Bělorusech, Litevcích...
Je to nějaká povinnost?
0 # Anonymní 2017-07-13 17:44
Tak vidite Gogo, ze umite hezky odpovedet, kdyz chcete. V poradku-diky za odpoved.

Ohledne Trumpa-ano, mate pravdu, s tim s Vami souhlasim. Nikdy jsem nemel o americanem valne mineni, co do naivity, (proto tady i ten posledni clovek z Ostravy s IQ 96, ktery byl v CR na pracaku, ma svoji firmu, ci je minimalne z pohledu Cecha uspesny),
Tudiz s odstupem casu, jeho zvoleni neni az zase takovym prekvapenim.
A vsem, co pro neho volili a kteri toho dnes lituji z celeho srdce preji ty srac.y, ve kterych ted jsou a jsem za to stasten.

Tedy ano, US lide jsou zodpovedni za dementa v Bilem dome a Trump je, jak jsem jiz tady psal X krat, presnym obrazem lidi nevzdelanych, hloupych a omezenych v US-mate pravdu Gogo.
Neocon
0 # gogo 2017-07-13 18:14
Akorát že já si nic takového nemyslím (že je Trump obrazem tupců).

Já jsem vám chtěl ukázat, jak je ten postoj (podle vlády posuzovat lidi) nesmyslný, že byste měl za tupce považovat i sám sebe, když jste občan USA a nesnášíte Trumpa.

Samozřejmě prvotní obrázek si člověk nastaví podle mediálního obrazu státu, ale lidi tak posuzovat nemůže.
0 # Anonymní 2017-07-13 18:30
Vy jste vazne vtipny Gogo-Trump nam spadnul z Marsu? Nebo se 01/20/t.r. jen tak zjevil na Presidentske prisaze?

Samozrejme, ze ho zvolili lide a lecos to hovori o jejich urovni. To je fakt, ktery by neokecal ani Vas guru GP.
A samozrejme, ze ti lide jsou za to plne zodpovedni a ze za obraz US nemuze jen Trump a jeho podrztasky, ale predevsim lide, tedy americane.

A ze pro neho volili ve znacne, mnohdy drtive vetsine lide nevzdelani, chudi, farmari a lide jednodussi-no to je holt fakt, ktery nikdo nezmeni. Ja je jen nazval ve strucnosti "hlupaky, ci tupci".

Jsem pysny, ze nikdo z nasi rodiny mu nedal hlas. Ono to nebylo tak slozite rozpoznat, ze je to Con Artist, kdyz ma tak dlouhou historii bankrotu, lzi, sex. napadenich, dluhu, soudu, podvodu apod.-ale to by bylo na jine povidani.

Neocon
0 # Anonymní 2017-08-03 14:21
'Nebyli jsme Němci.' Lichtenštejnská vláda kritizuje Česko kvůli pozemkům u Říčan
irozhlas.cz/.../...
0 # Anonymní 2017-09-08 13:07
Stát sčítal Romy i podle jejich rysů. Neetické, tvrdí kritici
zpravy.idnes.cz/.../...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)