Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Něco tak zvráceného jsem dlouho nečetl: Obvodní soud pro Prahu 1 odsoudil bývalé příslušníky Státní bezpečnosti Petra Berana a Kamila Líbala za to, jak se v souvislosti s tzv. Palachovým týdnem v r. 1989 chovali k sedmnáctiletému Davidu Kabzanovi, jehož násilím přinutili k nepravdivé výpovědi (již onen arci posléze před soudem v procesu s Václavem Havlem odvolal). A co je na tom zvráceného? To, že odvolají-li se nyní obžalovaní, půjde jejich případ k Městskému soudu v Praze, kde v odvolacích trestních senátech dodnes působí celá řada soudců, kteří se – a právě i v procesech za Palachův týden – provinili přinejmenším stejně jako Beran s Líbalem, ale měli štěstí, že nový režim jejich služby potřeboval a na tato pochybení bylo proto milosrdně zapomenuto – a na rozdíl od zločinných estebáků jsou z nich dnes ctihodní, spravedliví a nezávislí soudci demokratického státu. Je-li řeč o Havlovi, tak příkladmo Eva Burianová, která jej v onom roce poslala do vazby.

Zabývám se sbíráním rozsudků z politických procesů nad předlistopadovými disidenty, a i když to nejde snadno (soudy většinu spisů již poslaly do archivu, kde jsou před badateli chráněny archivním zákonem), poměrně dost jmen dodnes činných komunistických soudců, kteří posílali do vězení disidenty, se mi podařilo získat: jen v souvislosti s Palachovým týdnem jde, vedle Evy Burianové, např. o soudce Městského soudu v Praze Tomáše Stuchlíka a Petra Stutziga a o soudce Vrchního soudu v Praze Jiřího Lněničku. A ačkoli nevěřím v nahodilé přidělování nápadu počítačem, docela bych si přál, aby některý z těchto výtečníků musel obléknout talár s fialovým lemem a rozhodovat o odvolání ve shora zmíněné trestní věci, a aby mu obvinění vmetli pravdu do tváře: to by teprve byly ty správné havlovské paradoxy!

Komentáře   

0 # Anonymní 2014-10-29 21:44
Zcela absurdní. Stíhání mělo být dávno zastaveno, protože po 25 letech nemá zhola žádný smysl a navíc je protiústavní... I SNBácký ksindl s pendrekem má právo na spravedlivý proces a rozhodnutí v přiměřené lhůtě, která dávno, ale skutečně dávno uplynula.
0 # Tomáš Pecina 2014-10-29 22:08
To je součást té perversity. Ale ještě horší je, jaký ksindl je soudí.
0 # Anonymní 2014-10-29 22:20
Smutné konce naší "demokracie"... Vrcholem absurdity pak bude, až dotyční vysoudí odškodnění za průtahy.
0 # Tomas Marny 2014-10-29 22:35
Dejte sem skeny, at nemluvime do vetru.
0 # Tomáš Pecina 2014-10-29 23:24
To chystám, až bude sbírka úplná. Bude s tím hodně práce, okolo anonymisace a okolností každé jednotlivé kausy. Primárně by bylo potřeba vyřešit, že je-li soudní rozhodnutí dostupné podle InfZ, nemůže být znepřístupněno tím, že je předáno do archivu. Ale něco podobného už řeší rozšířený senát NSS, tak počkáme a uvidíme.
0 # Leo Tydlitát 2014-10-29 23:14
Pravda a Láska musela zase jednou probořit becherovkovou krustu zemákismu a zvítězit nad Lží a Nenávistí, aby pátá kolona pravdoláskařských umělců neměla pocit, že jest v naší zemi utlačována a nežádala Vůdce o připojení Prahy ke Svaté zemi. Nu – a stačilo k tomu pár vydíratelných rudých soudců s nejen máslem na hlavě – a možná že i v hlavě –, zkrátka jako vždy. Ale neviděl bych to tak černě, ti soudci se z toho jednou zblázní a in memoriam podmínečně odsoudí Havla a odškodní Jakeše. Rovnováha sil bude obnovena a o muže v talárech už se postarají muži v bílých plátštích.
0 # Báša 2014-10-30 00:43
Což o to, odsoudit Havla není zas tak moc od věci, jen tak z místa, nájezdy v čele vožralejch kumpánů na registr svazků, zašmelení 78 aut z nedotknutelných zásob pro nové poslance (šestnáctistovka Žigul za 10tis v.r.1990 - podílel se Kocáb), Lucerna, zbrojní výroba, peníze disidentů... Mám hledat dál?
0 # Daniela 2014-10-30 02:02
Pro dnesni dobu mi takovy proces nedava smysl, uz je hodne pozde, nerozumim, co se tim dokaze .. D. Kabzan se s krivdou nikdy nevyrovnal, ale copak je on jediny, kdo trpel v totalite? Mam dojem, ze dotycny se chce take stat listopadovym hrdinou.

Uplne pravdy o soudech s disidenty se uz asi nedopatrate. Dukazy zmizely. Kamaradka mi rikala, ze v r.1989, kdy se shromazdovaly davy na letenske plani, tak o kousek dal videla "esenbaky" vynaset krabice plne nejakych papiru z Kachlikarny a hazet je do ohne.. Zatim co dav jasal nad vuni svobody, ministerstvo vnitra zrejme spalovalo zavadne dokumenty....
0 # Anonymní 2014-10-30 08:47
Mně na tomto případu fascinuje, jak je možné, že nadřízený soud nařídí, aby soudce ignoroval část zákona (o promlčení). To jsou naše soudy opravdu tak nezávislé, že si mohou vybírat, které zákony se jim hodí a které ne?
0 # Anonymní 2014-10-30 18:51
Úplně stejně ujeté, jako stíhání vetchých starců za nacistické zločiny a nebo u nás případ Brožové-Polednové...Ubohost
0 # Anonymní 2014-10-31 23:36
vidite a ja me zato, ze zlociby proti lidskosti jsou nepromlcitelne.
A zlociny proti lidfkosti jsou:

- kategorie zločinů spjatá s právem lidských práv, protiprávní jednání namířené proti civilní
populaci, které je součástí rozsáhlého nebo systematického útoku

- útočí se na lidskou důstojnost, zločiny spjaté s ponížením lidské bytosti

- obyčejové mezinárodní právo nevyžaduje tzv. válečný kontext (war nexus) – srovnej čl. 5
Statutu Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (srovnej statuty
poválečných tribunálů – problematické z hlediska zásady nullum crimen sine lege)

- není vyžadován diskriminační charakter –

- z hlediska zavinění se vyžaduje úmysl (přímý, nepřímý) a spáchání zločinu proti lidskosti
s vědomím existence rozsáhlého nebo systematického útoku

- nejedná se o izolovaný akt, zločin proti lidskosti je součástí rozsáhlého nebo systematického
útoku; rozsáhlost zohledňuje počet obětí, soustavné opakování téhož jednání, může se
jednat i o jeden masivní útok; systematičností se má na mysli vysoký stupeň organizace,
projev státní politiky

- postupný rozvoj, přidávání nových skutkových podstat, navíc kategorie tzv. ostatních
zločinů proti lidskosti (Krnojelač, Vasiljevič), srovnej dále čl. 7 Statutu Mezinárodního
trestního soudu

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)