Jak jsme 20. října 2009 předpověděli, tak soud nyní učinil: plzeňské democe jsou neplatné, a zbývá toliko otázka, kolik bude nyní universita doplácet na náhradě škody soudně úspěvším demotentům. Nemělo by to být zrovna málo, protože ve společnosti, kde se vše řídí tím, jak se věci zdají, nikoli, jak jsou, znamená titul doktora nebo magistra práv výraznou společenskou výhodu.
Čímž se zároveň ukazuje, k čemu, resp. na co, případně pro co nebo pro koho (tzn. pro kočku) je soudnictví, kterému trvá rozhodnutí nikoli měsíce, ale roky. Jak víme z našich případů a máme-li vyjmenovat jen pár křiklavostí, pan Ž. zbitý strážníky žaloval na ochranu osobnosti v r. 2003, rozsudek nemá dodnes, pak K. z Pardubic podával své žaloby v r. 2008 a je na tom podobně, jiný klient, pan L., byl naopak v r. 2005 na ochranu osobnosti žalován a jeho kausa stále nebyla brněnským krajským soudem dovedena do finále. Jak říkám svým klientům, buďte v klidu, v této zemi je úspěchem rozsudku se vůbec dožít.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Plzeňské democe neplatí
- Autor: Tomáš Pecina
- Nadřazená kategorie: Jiné případy
- Kategorie: Plzeňská práva
- Počet zobrazení: 4535
Komentáře
Ale je to stejně neúčelné jako debatovat, zda The Walking Dead je seriálem, jehož hlavním tématem je kanibalismus.
Ostatně "STÁTNÍ závěrečná zkouška" se tak nejmenuje bezvýznamně, vysoké školy si nemohou samosprávně rozhodnout, že žádné konat nebudou, že si mohou v této agendě dělat, co chtějí a tituly jen udělit, atd.
Že dosud neodebiraly tituly, není sporu.
Dle Nejvyššího správního soudu je proto nutné vnímat veřejnou vysokou školu jako právnickou osobu svého druhu s charakteristickými rysy veřejnoprávní korporace, a to právě s ohledem na výše zmíněné smíšené formy činnosti představující jednak státní správu a jednak korporativní veřejnou samosprávu v oblasti výzkumu a výuky. Veřejná vysoká škola, resp. její orgány rozhodující o právech a povinnostech studentů vystupují nikoli nezávisle na svém charakteru veřejné korporace, ale právě z důvodu svého charakteru veřejné korporace, tedy jako nositelé pravomocí. Adresáti jejich veřejnoprávního působení jsou potom dotčení studenti, kteří se proti takovým rozhodnutím mohou bránit, neboť nelze akceptovat, aby se v tomto ohledu veřejná vysoká škola vymkla jakékoliv kontrole a svému účelu, k jehož plnění je zavázána státu, jakožto primárnímu nositeli vrchnostenské pravomoci. Podpůrně lze k výše uvedeným závěrům odkázat rovněž na rozhodnutí prvorepublikového Nejvyššího správního soudu, který opakovaně judikoval, že funkce univerzity, resp. její fakulty jsou jednou funkce orgánu korporace, po druhé funkcestátního úřadu (např. Boh. A 1596/22, Boh. A 15040/22, Boh. A 8836/34). Obdobně je možné připomenout usnesení federálního Ústavního soudu ze dne 19. 3. 1992, sp. zn. II. ÚS 18/92, dle kterého je vysoká škola orgánem veřejné moci v případech jí zákonem svěřených, či stěžovatelem zmiňované usnesení Ústavního soudu ze dne 13. 12. 2000, sp. zn. I. ÚS 620/2000, vycházející z toho, že rektor Univerzity Karlovy, resp. děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ve věci týkající se výsledků přijímacího řízení rozhodoval v postavení orgánu veřejné správy.
9 As 1/2009 - 149
Co že ??????
Však jsem poukazoval, že je naprosto směšné, když jim tituly odebírala ta samá instituce, která jim je dala. Co od nich čekat? Že když to podvodně udělili, tak to následně zcela korektně odejmou? Vůbec bych se nedivil, kdyby toto odebírání bylo zfušováno záměrně.
Druhá věc je Váš názor, že by jim měly tituly zůstat. To mi připadá zvrhlé, u oněch individuí o žádnou "změnu statutu" – jak píšete v původním odkazovaném článku – nejde. Naopak jde o naprostý výsměch rozumu a dehonestaci (jestli to je ještě dále možné) samotného statutu vysokoškolského vzdělání. Dále podkopávání důvěry veřejnosti ve stát, protože přistižená individua měla tituly beztak za účelem zisku úřednických funkcí.
Jsem absolutně pro odebrání, i kdyby to mělo být na základě retroaktivního zákonu (zde jde o jeden případ, kdy by to bylo nanejvýš ospravedlnitelné.)
Děti Mrázka mohly mít zpět titul z Plzně. Kdyby si stěžovaly
zpravy.aktualne.cz/.../...
archiv.ihned.cz/.../
neviditelnypes.lidovky.cz/.../...
novinky.cz/.../...
Bývalý šéf plzeňských strážníků Hosman má definitivně zpět titul z Plzně
novinky.cz/.../...
RSS kanál komentářů k tomuto článku