Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Krajský soud v Hradci Králové zveřejnil nový rozsudek v kause Lukáše Nečesaného, řečený aprílový; činíme tak i my (zde). Zatímco v případě Petra Kramného nevylučujeme, že jde o vraha, přestože soudem zjištěný skutkový stav flagrantně postrádá podklad v provedeném dokazování, u L. Nečesaného máme za to, že dokazování vinu obžalovaného spolehlivě vyvrátilo.

Proč je tomu tak, jsme s odkazem na rozhodnutí Nejvyššího soudu stručně rozebrali v předchozím postu, a nové úvahy krajského soudu jsou takového druhu, že by se nad nimi ustrnul i průměrný absolvent zvláštní školy. Důkaz výpovědí spoluvězně J. F., jemuž se měl obviněný doznat, je jedním slovem trapnost, a trvat na tom, že něco prokázala námi kritisovaná fotorekognice (str. 54) a zjevnou manipulaci ze strany policistů vydávat za důsledek toho, že poškozená byla pod vlivem léků, je jasným indikátorem kritické důkazní nouze, ve které se soud nacházel.

Souhlasíme tedy s Nejvyšším soudem, s jehož výhradami k hodnocení důkazů se Vackův senát vůbec nedokázal vypořádat, a konstatujeme, že případ Nečesaný je dalším argumentem, proč by v takto závažných trestních věcech měly rozhodovat porotní soudy a nikoli senáty složené z profesionálního soudce a dvou přísedících do počtu.

Komentáře   

0 # Daniela 2016-05-23 22:29
Myslim, ze porotni soudy maji sve plusy a minusy. .
Jakmile se totiz vylosuje nahodny prurez obcanu, zakonite, dle nazoroveho prumeru se v porote vyskytnou takzvani "vycuranci", kteri zamerne lzou na formalnim dotazu o nezaujatosti, treba v pripade obzalovaneho z vrazdy, kde je uz predem jeden clen poroty presvedcen o vine. Pak takovy kulisek klidne napise do prijimaciho formulare, ze je k trestu smrti neutralni, nebo ze je proti. On vi, ze by jinak byl vyrazen jako osoba predpojata a nesplnil predpoklad o presumpci neviny. Do hlavy porotcu nikdo nevidi a casto zmatou i zkusene advokaty, kteri samozrejme musi schvalit cleny poroty, kvuli neutralnosti.. :-)
Nevim, jak by poroty v ceskem narode vycuranku fungovaly, zkusit se to muze, pokrok je ruznorody.
V Cesku i jinde se obcane v souzeni zlocinu ridi predevsim emocemi, na nejake dlouhe skoleni advokatu o procesnim pravu, ci o mineni specifickych zakonu sice uznale prikyvuji, avsak v duchu na to kaslou, pac uz maji rozhodnuto. Jedine, co je muze zviklat, je emotivni agitovani a apelovani obhajcu... Stav vinen ci nevinen se utvari na osobni zkusenosti a osobniho pojeti spravedlnosti, coz by v Cesku bylo obzvlaste zabavne. Napada mne nejaka Marena z Mnichovic, vyrecna to semetrika, verna ctenarka Blesku, ta by pak mohla ovlivnit vetsinu poroty. To je risk porotniho soudnictvi.
Na druhou stranu americka porota rozhoduje vesmes spravne v pripadech verejnych zalezitosti, korupce a pri zalovani velkych korporaci. Bych rekla, ze v tomto funguje spravne. Pocit, nazor prumerneho clovicka : my, versus oni - vydridusi, pokrytecti politici ci statni zlovule napnuje justicni predpoklad, ze zakony jsou nastrojem vule lidu. Tim neni minen lid socialisticky, ale : "We, the people".....
0 # Philip Sudak 2016-05-23 23:59
S tím lze, v zásadě, souhlasit, jen bych dodal, že u nás by ještě, hodně, záleželo, jak by byli porotci za svou službu honorování.

Stejný problém, totiž, máme s soudci přísedícími. Soudci přísedícímu náleží, za každý den, který je u soudu, náhrada Kč 150.00, proplacení nutných nákladů (jízdného, cestovného ...), pak, je-li zaměstnán, náhrada mzdy, jako by byl v práci, je-li živnostníkem, náhrada části mzdy.

Každý soudce přísedící zasedá průměrně 20x za rok, což zaměstnavatelé neradi vidí, a za ty peníze, proto, tvoří soudce přísedící povětšinou jen důchodci.

Pakliže by členství v porotě bylo "čestnou" funkcí, lze předpokládat, že by o ně měli zájem obdobní lidé, jako o funkci soudce přísedícího.
0 # Anonymní 2016-05-24 19:29
Predstava, ze o osudu mem, ci moji rodiny a blizkych rozhoduje nekdo, jako je Daniela, a to sam, bez kontroly a zodpovednosti, tedy vyjma nadrizeneho soudu, me utvrzuje v tom, ze je 10x lepsi, kdyz tam bude sedet dalsich 11 duchodcu, co timto zabijeji cas.
Vzdycky je vetsi sance, ze tam bude nekdo ferovy a objektivni, kdo naopak strhne na svoji stranu tu mlcici vetsinu.
Neocon
0 # Anonymní 2016-05-25 16:56
Porotní soudy předpokládaly, že porotci žijí ve stejné vesnici či lokalitě. Tedy že nejsou anonymní a budou se chtít ještě někdy podívat lidem kolem sebe do očí.

Mnoho mechanismů, které se snažíme slepě přebrat – např. demokracie nebo porotní soudy – vychází z prostředí, kdy se lidé lokálně znají. Snaha převést to do anonymního prostředí či prostředí globálního – má řadu vedlejších efektů, se kterými málokdo kalkuluje.

Proto o něco lépe fungují státy rozdrobené na mnoho federativních podcelků, které se lokálnímu uspořádání blíží více, např. Švýcarsko.

Celý problém českých soudů, stejně jako demokracie je absence zpětné vazby – špatný soudce neutrpí žádnou újmu, pokud někomu nespravedlivě zničí život či způsobí škodu či z něj udělá vyvrhele. Taktéž politici, apod. Stejně tak prostí lidé nechápou důsledky svých voleb a rozhodnutí, protože chybí bezprostřední a rychlá zpětná vazba.

Miloslav Ponkrác
0 # Anonymní 2016-05-24 11:33
Porotní soud: 12 porotců nestranně a nezaujatě rozhodne, která ze stran před soudem si najala lepšího advokáta.
0 # Anonymní 2016-05-24 14:33
Opravdu, Krajský soud v Hradci Králové se dostatečně nevypořádal s jednotlivými výtkami obsaženými v usnesení Nejvyššího soudu ze dne 20.5. 2015, sp. zn. 8 Tz 15/2015, přičemž - alespoň dle mého názoru - veškerou svoji argumentaci založil na akcentaci dosovadních a bezpochyby problematických (nevěrohodných) důkazů. Tímto Lukáše Nečesaného nikterak neobhajuji, ale ze strany police bylo vyšetřování v takto závažném případu opravdu odbyté.

Jan K.
0 # Anonymní 2016-06-08 17:47
Klíčový důkaz na syna vyrobili policisté, na fotkách z místa činu není! Otec Nečesaného podává trestní oznámení
blesk.cz/.../...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)