Ustanovení § 37a odst. 2 TrŘ, jež dává soudu pravomoc za takové situace vyloučit zvoleného obhájce z obhajoby, nebylo zatím předmětem příliš intensivního judikatorního zájmu, ba dá se říct, že státní orgány kolem něj doposud chodily tak trochu jako kolem horké kaše.
Důvod je nasnadě: Úmluva totiž v čl. 6 odst. 3 písm. c) výslovně zakotvuje právo obviněného obhajovat se osobně nebo za pomocí obhájce podle vlastního výběru, a to bezvýjimečně, ale Listina v čl. 40 odst. 3 tento dodatek neobsahuje, hovoříc pouze o obhájci (bez přívlastku).
Sama o sobě jsou tedy ustanovení § 37a TrŘ umožňující soudu právo na svobodnou volbu obhájce zkrátit v rovině ústavnosti přinejmenším sporná, a záruky vyplývající z ustanovení § 37a odst. 3 TrŘ jsou alibistické a spíše ilusorní, jestliže soudu dovolují jednoznačně projevenou vůli obviněných ignorovat, jak se to stalo v Liberci.
Určitá obtíž je i v tom, že nelze dost přesně definovat kolisi zájmů mezi spoluobviněnými, protože ta v té nebo oné podobě existuje prakticky vždy; mělo by být ponecháno rozhodnutí obviněných, zda ji akceptují anebo si zvolí jiného obhájce, přičemž úkolem státu může být nejvýš zajistit, že to bude volba informovaná a nikoli zjevně nerozumná [takto pravidelně judikuje i ESLP, který porušení práva na obhajobu ve smyslu čl. 6 odst. 3 písm. c) Úmluvy ve svých rozsudcích často řeší].
Jak judikoval Ústavní soud v nálezu sp. zn. IV. ÚS 1855/08,
pokud si […] obviněný obhájce sám zvolí, může stát do jeho svobodného výběru zasáhnout pouze za splnění zákonem stanovených podmínek, které je nutno vždy vykládat restriktivně se zřetelem na jeho ústavně zaručená práva.To se v daném případě nestalo, za snahou dostat K. Samkovou mimo hru jistě není starost o práva obviněných, soud by naopak chtěl ustanovit na její místo některého z obhájců, který soudci nebude
dělat potížea na odsouzení svých klientů bude aktivně participovat; tedy
nebude soud svádět na scestí, jak tuto představu konformní obhajoby ve slabé chvíli (a osobně soudím, že i pod vlivem alkoholu) pregnantně popsal Karel Čermák.
Faktem totiž je, že české OČTŘ s efektivní obhajobou nepočítají a neumějí jí čelit. Archetypální obhájce je pro ně ten sympathický chlapík v ošoupaném sáčku, který přijde, řekne za svého klienta pár slov, na závěr navrhne, dle situace, mírný trest nebo zproštění, a za to, že soudcům a státním zástupcům nikdy nedělá potíže, bývá odměněn snadnými a výnosnými
státními zakázkamive formě obhajob ex offo a/nebo – nověji – opatrovnictví účastníkům, jejichž pobyt se soud neobtěžoval vypátrat.
Držím Kláře Samkové palce, aby se jí podařilo uspět a když to nepůjde jinak, aby judikaturu ESLP, která tuto konkrétní situaci na úrovni rozsudku dosud neřešila, obohatila o nový, cenný judikát.
Komentáře
Vzdy je to konflikt dvou prav, right to counsel of one's own choosing a interest of justice. ICTY ten problem resil, nicmene ne tak bezmyslenkovite jak cesky soud, a dosel ke stejnemu zaveru jako cesky. Slabe to take podporuje Croissant decision, i kdyz to je pripad sam o sobe.
Nedovolim si odhadovat, jak to u ECHR dopadne, ale doufam, ze se to tam dostane.
Relevantni rozsudky:
ICTY: Prosecutor v. Ante Gotovina, Case No. IT-06-90-AR73.1, Decision on Miroslav Šeparović’s Interlocutory Appeal Against Trial Chamber’s Decision on Conflict of Interest and Finding of Misconduct.
ECHR (ne uplne stejne, ale take resi konflikt tech dvou prav): Croissant v. Germany 62/1991/314/385.
Judikatura ESLP k Art. 6-3-c řeší buď nedostatek zastoupení absolutní (neměl obhájce a měl mít) nebo relativní (obhájce měl, ale byl nedbalý, ať ex offo nebo – v několika případech – zvolený), nikoli situaci kolise.
IMHO, interest of justice nelze poměřovat s fair trial (v podobě svobodné volby obhájce), protože to první je zájem společnosti, to druhé subjektivní právo obviněného. O zájmu spravedlnost se v Úmluvě hovoří toliko v souvislosti s obhajobou ustanoveným obhájcem, nikoli zvoleným.
Mel jsem napsat "pravo na volbu obhajce" v. "pravo na kompetentni obhajobu."
Jestliže se na fair trial díváte jako na součást interest of justice, nemám námitek, ale pak nelze dost dobře tyto dva zájmy porovnávat v testu proporcionality, jak naznačujete, protože spor je veden o to, zda zvolený obhájce z hlediska spravedlivosti procesu obstojí, ergo konflikt je mezi respektováním vůle obviněného a zájmem na fairovosti procesu.
Nicméně uvědomil jsem si dodatečně, že vy takto neargumentujete, naopak s tímto argumentem (mimo blog) přišel R. Cholenský a já jsem proti tomu vehementně protestoval.
Pokud jde o shora uvedený případ, § 37a/2 TŘ není žádnou novinkou a judikoval se již dříve opakovaně. Jeho užití v dané věci není tedy nijak překvapivé a dosud ani (alespoň pokud je mi známo) jeho ústavnost nikdo nesporoval. Samozřejmě nikdo netvrdí, že se to nemůže změnit, ale těžko můžete standardní postup soudu vydávat za důkaz jakéhosi strašlivého spiknutí.
V komentovaném případě je zde pět obviněných, kterým je upíráno právo na svobodnou volbu obhájce. Nebo to snad nevidíte?
Jeho užití v dané věci není tedy nijak překvapivé a dosud ani (alespoň pokud je mi známo) jeho ústavnost nikdo nesporoval.
Nevím o tom, že by existoval precedens. Standardní postup to tedy opravdu není, to ani náhodou.
Ale podobná situace už několikrát před českými soudy nastala a potom byla vyřešena bez velkých okolků právě takto.
A pokud jde o generalizace, jde o jeden případ (a navíc vyřešen zcela v souladu se zákonem). Kdežto Vy pořád osočujete soudce a státní zástupce ze zaujatosti paušálně. Váš web sleduji a všiml jsem si, že jste byl už požádán, abyste taky občas pochválil, co jen dobře. Vy jen kritizujete a kritiku paušalizujete.
Palec dolů :-/
Zato zcela v rozporu s ústavou…
Jak říkám, třeba se změní výklad (já bych na to nesázel, ale třeba ano), nikdo přece neříká, že jednou ustálený výklad je vytesaný do kamene a nezměnitelný. Pokud však z toho někdo začne dělat strašlivé spiknutí a hned podá námitku podjatosti proti všem soudcům v kraji, tak akorát zavdá k pochybám o svém duševním zdraví a přiřadí se k bohaté plejádě komických postaviček vystupujících pravidelně před českými soudy s nejnemožnějšími podáními. Jmenovat nemusím, že ne?
Děkuji, jsem vážně polichocen!
V ramci pripravy k tomuto rizeni jsme vsichni ostatni dedici byli rozsortyrovani podle potencialnich zajmovych skupin a nesmeli jsme byt zastoupeni jednou kancelari, i kdyz jsme chteli - pry by se nase zajmy, ac dosud neskrizene, mohly v prubehu rizeni skrizit. Takze ve svetle teto zkusenosti mi vylouceni Slamove nepripada nijak mimo.
Vseobecny nazor na stret zajmu neni vubec jasny, jen mali cesti pravnici si to mysli, ze co je v ceskem pravnim radu je posvatne a nejlepsi na svete.
Pro doplneni, v asi polovine Evropskych zemi to funguje podobne jako v CR ("levicovy pohled"), v druhe polovine staci, aby obvineny vedel, ze je tu potencial stretu zajmu a sam se rozhodne, zda je pro nej lepsi zustavat v tom zastupeni nebo vymenit obhajce ("pravicovy pohled").
Pro OP a T.Pecinu, i v civilnim rizeni plati pravo na volbu vlastniho obhajce (ne Art.6, ale Art.7), ale protoze to neni tak citlive jako trestni rizeni, soudy se tim tak moc nezabyvaji. Viz Pakelli v. Germany.
Abych to upresnila - nas jako celek nechteli zastupovat ti advokati sami od sebe s tim, ze by se to soudu nemuselo libit a vec by se protahla.
K soudu ta vec samozrejme vubec neprisla, ale to je jina vec...
Doporučuji třeba toto usnesení ÚS: IV.ÚS 382/02
Ústavní soud se s podobným případem vypořádal poměrně pěkně, mačetový případ nevykazuje žádné zásadní odlišnosti.
Co se týče Úmluvy a zaručení vlastního výběru obhájce, je zřejmé, že účelem tohoto ustanovení je zabránění omezování výběru obhájce, jež by mohlo obviněného poškodit, účelem nemůže být omezení, které má obviněnému pomoci, tj. i v případě, že se obhájce dostane do střetu zájmu. Účelem práva na spravedlivý proces není umožnit obviněnému sebemrskačský postup, kdy obviněný např. trvá na obhájci, který mu očividně škodí.
Vaše these zní sice prima facie rozumně, ale nemohu s ní souhlasit. OČTŘ mají dost prostředků, aby případně nevhodnou volbu obhájce kompensovaly vlastní procesní aktivitou: zejména SZ může činit všechny úkony ve prospěch obviněného, které by jinak mohl a měl učinit obhájce.
Poprosil bych Anonymního autora textu ...přiřadí se k bohaté plejádě komických postaviček vystupujících pravidelně před českými soudy s nejnemožnějšími podáními. Jmenovat nemusím, že ne?... aby přece jenom jmenoval, rád bych věděl, jak si aktuálně stojím v žebříčku veřejnývh nepřátel české justice.
viz zde: janasimonova.blog.idnes.cz/.../...
a zde: polanecky.blog.idnes.cz/.../...
RSS kanál komentářů k tomuto článku