Unikátní akcí, svou složitostí předstihující vše, čeho jsme doposud byli v českém právu svědky, dělení federace v r. 1993 i s měnovou odlukou v to včítaje, se ukazuje být splnění sociálně-demokratického slibu o kompensaci poplatků ve zdravotnictví cestou dotace z krajského rozpočtu.
Když jsem před několik dny v diskusi v nadsázce predikoval, že administrativní náklady této akce mohou dosáhnout i 500 Kč na zaplacený poplatek, netušil jsem, jak blízko mohu být realitě. Nejšílenější na celém podniku ovšem je, že nejen kompensaci samotnou, ale i tyto průvodní náklady zaplatí daňoví poplatníci, takže v důsledku Rathovy populistické taškařice sice nula od nuly pojde, ale dosažení tohoto výsledku bude enormně nákladné.
Téměř bych měl chuť napadnout toto neuvěřitelné plýtvání u soudu, ale bohužel, žádný zákon proti zneužívání veřejných peněz k realisaci populistických slibů zatím nebyl přijat, takže se vše děje zcela v rámci "platného práva".
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Svému voliči s láskou David Rath
- Autor: Tomáš Pecina
- Nadřazená kategorie: Jiné případy
- Kategorie: David Rath
- Počet zobrazení: 1652
Komentáře
Článek 31
Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.
usoudit, že je možno přímo vybírat peníze za návštěvu lékaře, platit položku receptu nebo připlácet za léky je diskuse o "právu" opravdu pikantní.
Naše zákonodárství je něco jako podvodné dopisy, oznamující vaše vítěztví v nějaké loterii, když zavoláte na číslo 900 ... ... :) Jen tam jsou ty podvody v řádu milionů, zde frčí desítky miliard. Kdo umí, ten umí.
To máte naprostou pravdu.
Mimochdem, příslučná věta se dá ještě vysvětlit tímto způsobem:
(Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči) a [(na zdravotní pomůcky) (za podmínek, které stanoví zákon.)]
Pak se dovětek o zákoně vztahuje jen na zdravotní pomůcky:)
Právníci by měli psát zákony v nějakém umělém jazyce, který by byl jednoznačný. Jenže to by je pak nikdo nepotřeboval, k rozeznání práva by stačila matematická logika:)
ale nemůže porušit deklarovanou bezplatnost této péče.
Tak znovu a lépe. Co znamenají jinými slovy slova "za podmínek"?
Chce to jen trochu logiky a méně překrucování.
Ne, chce to:
1. Umět česky.
2. Věty dočítat do konce.
Pak se dovětek o zákoně vztahuje jen na zdravotní pomůcky:)
Jistě, překroutit se dá všechno. Nicméně, kdyby někdo chtěl vyjádřit Váš smysl, tak by to napsal takto: "Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a za podmínek, které stanoví zákon, též právo na zdravotní pomůcky." Chce to jen umět česky.
Právníci by měli psát zákony v nějakém umělém jazyce, který by byl jednoznačný.
Typicky inženýrská představa. Zákony nejsou počítačové programy, měl byste s tím smířit. Ono, mám pocit, fungují v praxi (na Západě, nikoliv v ČR) lépe, než počítačové programy, které se každou chvíli zhroutí nebo dělají fatální chyby, vizte naposledy třeba Blogger.
Jenže to by je pak nikdo nepotřeboval, k rozeznání práva by stačila matematická logika:)
Ano. A kdyby lidé byli andělé, tak by bylo možné bez problémů vybudovat kommunism.
RSS kanál komentářů k tomuto článku