Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

O případu závadového zpěvu, v němž policie stíhá od června 2009 organisátory přibližně desítky koncertů, jsme informovali poměrně obšírně od počátku. V současné době policie uzavřela spis (má cca 17 tisíc stran) a obvinění a jejich obhájci se s ním seznamují.

Jak čtenáři tohoto blogu vědí, v České republice není korunou důkazů doznání, nýbrž znalecký posudek, a znalecké posudky o stovkách stran, spolu s překlady cizojazyčných písňových textů, tvoří základ spisu. Když se však obhajoba dotázala policejního orgánu, kolik bylo jednotlivým znalcům (mezi nimiž jsou i nám dobře známí Ivo Závadový Diskurs Svoboda a Michal Kontext Mazel) na znalečném vyplaceno, dozvěděla se, že tyto informace jsou tajné.

Proč? Zřejmě proto, aby se obhájcům nebohých, téměř zdarma z lásky ke své vládě pracujících znalců nezželelo a nezačali jim vyplácet ze svého palmáre rentu!

Aktualisováno.
Žádost o informace podle InfZ.

Komentáře   

0 # Tomáš Marný 2011-11-03 08:23
Řekl bych "zkuste to se stošestkou", ale pak by nastaly jen tahanice o přesný výklad § 11 odst. 4 písm. a), zdali platby od policejních orgánů dodavatelům spadají pod ono ustanovení či nikoli.
Samozřejmě by šlo argumentovat, že platy dodavatelům tajit nelze a že pak by policie mohla tajit i své účty na benzín, protože na místo činu taky jela autem, ale lze uhodnout, jaký názor by zastávala policie.
Protože placení znalců upravuje TrŘ, jistou půdu pod nohama by pak policejní výklad měl. Tak asi zbývá jen ÚS či ESLP a argumentovat pravidly pro fair trial, že orgány odmítly sdělit jim známé informace nutné pro posouzení možné podjatosti. Chce-li se vám x let čekat na výsledek ... :-(
0 # Tomáš Pecina 2011-11-03 08:26
Přes InfZ to samozřejmě řešíme souběžně.

Indikativní bude, zda soudce připustí tuto otázku při výslechu znalce.
0 # Tomáš Marný 2011-11-03 08:42
A chcete to fakt vědět nebo už to víte?
0 # Anonymní 2011-11-03 09:41
Součástí spisu musí být usnesení o přibrání - ustanovení znalce. Copak ve spise pak není nějaké usnesení o přiznání či vyplacení odměny? Advokáti snad mají právo nahlížet do spisu, ne.
T. Moláček
0 # Tomáš Pecina 2011-11-03 10:08
Není a podle sdělení policie ani nebude.
0 # Tomáš Marný 2011-11-03 10:17
Není absolutně žádný důvod, proč by to tam mělo být. Podobně do spisu nepatří ani záznamy o podání stravy a podobné nesmysly, které se netýkají stíhaného skutku. Domnívám se ovšem, že na dotaz by výši odměny znalcům měly orgány sdělovat, zejména pokud jde o znalce výhradně pracujícího pro policie, kde je třeba posoudit jeho (ne)závislost.
Současné tanečky kolem nesdělování výše odměn znalci pokládám já osobně za ještě trapnější než ubohé vytáčky kolem mimořádných odměn vnitrákům a policajtům. Tam aspoň šlo vidět jejich osobní zájme neříkat, kolik si ulili do vlastních kapes. Teď vlastní zájem nemají a jde jim jen o to, poškodit obhajobu. Takový motiv je pro mne vlastně horší.
0 # Anonymní 2011-11-03 10:18
No tomu se mi nechce věřit. To není možné. Minimálně usnesení o přibrání znalce ve spisu musí být. V tomto usnesení musí být naformulován znalecký úkol, stanovena lhůta, znalec musí být poučen o následcích v případě podání nepravdivého znaleckého posudku atd, atd.

A pokud znalec provede znalecký úkol, doloží vyúčtování. I to by mělo být ve spisu.
T. Moláček
0 # Tomáš Marný 2011-11-03 10:24
Přibrání ano. Proplacení ne. Taková je praxe a podle mne je i správná (s výše uvedenou výhradou informační povinnosti na dotaz).
0 # Anonymní 2011-11-03 12:49
Obviněný má právo vědět kolik znalec dostal zaplaceno, zvlášť když v případě jeho pravomocného uznání viny musí státu nahradit náklady řízení, včetně přibraných znalců.
To by byl pěkný nesmysl, aby měl člověk povinnost platit státu a nesměl vědět kolik stát platil.
Zvláště, když si za naše peníze vydržuje znalce pochybných kvalit, jako je Maasel, který za své sepsané stupidity vyžírá naši společnou kapsu.
Je vážně tragické, jak tito chamtiví občané, vyznávající nízké morální hodnoty, jsou ochotni zaprodat se režimu, který popírá svobodu slova.
Je jasné že mu za to museli zaplatit přemrštěné sumy, jinak by se ten sedmilhář nezaprodal.
Za naše peníze si žije v blahobytu, vyžírá tuto zemi, a díky jemu podobným vyžírkám je tato země v krizi.
0 # Tomáš Marný 2011-11-03 13:54
Ad anonymní 12:49: odsouzený hradí paušální částku. A mám důvod se domnívat, že odměna za ty cancy je bagatelní, řádově tisíce korun za posudek.
0 # Anonymní 2011-11-03 14:21
odměna za ty cancy je bagatelní

může být bagatelní, ale proč by policie tajila bagatelní odměny?
Maasel má s policií nadstandardní vztahy, on jim píše takové posudky, aby na základě nich mohly soudy ukládat tresty, oni mu zase platí nadstandardně, proto výši odměny nechtějí prozradit, aby nikdo nevěděl přesně, jakou má Maasel cenu a za kolik stříbrných je ochotný pro systém produkovat lživé posudky.
Proto se Maasel tolik vzteká, prostřednictvím Uhla, protože Kočí uhodil (tou námitkou podjatosti) hřebík (Maasla) na jeho chamtivou a prolhanou hlavičku.
Jistě si za ty odměny nepostaví barák, ale tady nejde jen o odměny, on se mu totiž stát odmění i jinak, prostřednictví nějakých speciálních zakázek, které by jinak nikdy nedostal, ale protože pro soud spolehlivě vytvářel prolhané posudky, jistě se mu dostane a možná i dostalo i jiné odměny.
Maasel je prostě evidentní ukázkou korupčního jednání.
0 # Anonymní 2011-11-03 14:42
zrovna před pár dny bylo v TV něco o tom, jak jsou soudní zanlci špatně placení a jeden z nich tam řekl, že za nějakých 300 korun nic dělat nebude :-)
0 # Anonymní 2011-11-03 14:45
myšleno 300 korun na hodinu, tak kolik asi tak může mít znalecká hvězda pan Kontext raději nedomýšlet :-)
0 # Tomáš Pecina 2011-11-03 17:51
Sazba je 350 Kč/hod. Předpokládal bych, že tak náročný posudek jako v případě koncertů (Mazlův posudek je v podstatě seznam předložených položek s hodnocením "závadné", "závadné", "závadné"…) si vyžádal tisíce hodin odborného úsilí, takže sumu odměny získáte pouhým násobením.
0 # Tomáš Marný 2011-11-07 09:24
Ad 106ka: držím palce!
0 # Tomáš Marný 2011-11-07 09:33
Poptával jsem se a běžné několikastránkové posudky stojí řádově ty tisíce korun, jak jsem čekal. V absolutních částkách tedy nejde o nic závratného (byť přepočet Kč na jednu inteligentní myšlenku by byl už horší).
Samozřejmě pokud máte ve spise stostránkové veledílo o plochách vnoření, cena vyskočí na řádově desetitisíce.
Skutečně odborné posudky mohou stát i řádově statisíce (rekonstrukce účetnictví ve velké firmě), ale takových je v praxi málo a neslyšel jsem, že by to platilo pro posudky ve věcech extremizmu.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)