Jste svědomitý občan? Dokážete být duchem stále ostražití? A bydlíte v Ústí nad Labem nebo v okolí? Pak neváhejte, tohle místo je právě pro vás!
A nepochybujeme, že vedle obdivu a úcty spoluobčanů obdržíte i zbrusu nové rukávové pásky, s kostkovaným lemem a výrazným nápisem PS-MP:
Komentáře
L. Petříček
Proč Češi chodí na Gestapo?
V bývalém Petschkově paláci v Bredovské ulici se dveře netrhnou českými návštěvníky, kteří přicházejí se svými všelijakými stížnostmi a obtěžují úředníky Gestapa (říšské státní tajné policie). Se všemi stížnostmi a žádostmi o nápravu skutečných nebo domnělých nešvarů mají se čeští lidé obracet na státní a veřejné úřady Protektorátu.
Úředníci Gestapa jsou vyřizováním těchto případů zdržováni od své normální práce. („Expres“.)
K dohledání na straně 524 zde pritomnost.cz/archiv/cz/1939/1939_23_8.pdf
Archiv Přítomnosti je vůbec za jímavý časový záznam proměny postojů a oficiálních pravd.
Děkuji za odkaz na volně přístupný archiv, početl jsem si a číst určitě ještě budu.
Ke zmíněnému "Oznámení" ve smyslu, že v Petschkově paláci se dveře netrhnou českými stěžovateli uvádím, že vskutku to tam je (jak jinak, ani jsem nepodezíral autora postu "K.", že by nebylo), ale rád bych dodal:
- šlo o Vydání ze dne 23.08.1939, tedy před nástupem teroru,
- je otázkou, kdo je považován za "české návštěvníky", nepatřily do této kategorie i čeští Němci? A co 1/2 Češi resp. Němci?...,
- proč to zmiňovala právě Přítomnost? Nebylo to třeba proto, že redakce chtěla "nasrat" ty "správné Čechy" a "aktivizovat je"?
Proč to zmiňuji - mám za to, že odkaz zmíněný "přeposterem K" (odvozeno od slova "předřečník"), má asi "potvrzovat" tezi, že český národ měl ve své historii více udavačů a fízlů, než ostatní národy. Možná nikoliv, ale na mne to ten dojem udělalo.
Zastávám názor, že tomu tak nebylo a není, česká národ neměl více fízlů a udavčů, než ostatní, jen se tím flagellantsky "chlubí", Podle průzkumů mně známých /z hlavy ale nejsem schopen je citovat a v tuto hodinu je hledat nehodlám/, procento "udavačů" u nás nebylo vyšší, než třeba v Holandsku, v Belgii, či ve Francii. Dále, situace se jistě měnila v čase a v srpnu 1939 to jistě vypadalo jinak, než před nástupem Heydricha, a už vůbec jinak, než po jeho popravě.
No nic, o tom se jistě budou vést spory ještě mnoho a mnoho desetiletí. V každém případě panu "K." děkuji za odkaz, opravdu, začetl jsem se dnes na několik hodin a hodlám v tom pokračovat. Uvítám, když - pokud pan domácí dovolí - se tu na tato a podobná témata také povede debata, byť vždy s přihlédnutím k tomu, že tento server se primárně věnuje právu.
L, Petříček
A to je to co nám podle mne chybí. Uznat, že jsme dělali chyby. A nesebemrskačsky a neublíženecky je připustit do veřejné diskuse.
A k onomu článku, v období II. republiky, podobně jako po roce 1968 dostala příležitost ta dle mého názoru odpornější část společnosti. A i proto jsem upozornil na celý archiv Přítomnosti.
RSS kanál komentářů k tomuto článku