V tuto chvíli už nejde ani tak o případ Nečesaný, jako o případ Jušta: Milan Jušta, šéf teamu, který útok na kadeřnici vyšetřoval, se podle všeho dopustil tak vážných pochybení, že jeho jednání lze bez risika omylu označit za zneužití pravomoci úřední osoby ve třetím odstavci – a tedy v sazbě do dvanácti let. To je velmi vážné, a je na místě zamyslet se nad tím, co k tak neuvěřitelnému excesu vedlo a jak systémově předejít tomu, aby se podobné případy mohly opakovat.
Základem tak masivního selhávání selhání je bezesporu tlak, který je na kriminalisty vyšetřující závažné případy, jako ten hořický, vyvíjen. Všichni policejní šéfové chtějí mít pachatele vypátraného a dopadeného pokud možno během několika hodin, nejvýš dnů, a dmout se pýchou na mimořádných tiskových konferencích. Pokud se to nepodaří a k pyšnému dmutí nedochází a nedochází, nervosita stoupá a zakrátko přejde v nespokojenost, již přiživují netrpělivá media. Tato směs je pak zárodkem justičního omylu, resp. justičního zločinu, jakého jsme byli svědky u Vlastimila Pechance nebo Lukáše Nečesaného.
Problémem je tu především policejní mentalita: pro policistu platí zásada
drban jako drbana fakt, že odsouzen byl někdo jiný než pachatel, není pro běžného příslušníka PČR důvodem k výčitkám svědomí: do basy přece patří nepravý pachatel stejně jako ten pravý, tedy je v zásadě jedno, koho usvědčíme; to zní na první poslech hrozně, ovšem nepopiratelnou logiku takové úvaze upřít nelze.
Okamžik, kdy se policista z modu pátrání po pachateli přepne do modu usvědčování podezřelého, případně obviněného – v duchu zásady, že za každý zločin musí být někdo odsouzen, a pokud je to pachatel, tím lépe – je tu klíčový: důkazy vyviňující obviněného se odstraňují, důkazy svědčící proti němu implikují a žel, namnoze i fabrikují.
U Nečesaného je tento postup zřejmý z úkonů, které M. Jušta provedl v nemocnici, kde byla oběť hospitalisována: povšimněme si, že kadeřnice byla přesvědčena, že by pachatele poznala (její pozdější rozpomínání si máme z dobrých důvodů za účelové, odrážející lukrativní možnosti, které se otevírají, rozpomene-li se správným způsobem), a verbálně poskytla jeho popis, který s popisem Nečesaného hrubě nesouhlasil (výška, brýle…); Juštovi to přesto nebránilo ukázat jí připravené album a její reakci na fotografie zaprotokolovat nejen nepřesně, ale vyloženě lživě.
K dalším pochybením, pokud se tak mírného výrazu dá ještě použít, došlo při vnesení pachové stopy obviněného na místo činu.
Otázkou je, jak takovým případům systémově zabránit. Policejní mentalita je daná a nezmění se, tedy očekávat, že se policisté budou sami trápit tím, že poslali do vězení místo pachatele nevinného, je naivní: to neudělají, tak mentálně ustrojeni nejsou. Stejně tak se stěží změní tlak ze strany nadřízených na urychlené dopadení pachatele, i to je dáno psychologicky.
Jediné, co může prevalenci justičních omylů podobné dimense předejít, je hrozba reálné a citelné represe. Fungující inspekční orgán, momentálně parodovaný GIBSem, je tak jediným mechanismem, který může být protivahou schopnou zabránit dalším případům, kdy bude policie posílat před soud lidi, o kterých sama dobře ví, že jsou nevinní. Tedy: zrušení současné Inspekce a její nahrazení zcela novým orgánem, v co největší míře na policii nezávislým a nejlépe podřízeným přímo Sněmovně – to je jediný způsob, který by mohl vést k úspěchu.
Komentáře
Soud tak rozhodl proto, protože je to fakticky OČTŘ a tedy mentálně proti drbanům.
Překlopení do role arbitra bez hlubší společenské diskuse způsobí obecný pocit ztráty spravedlnosti.
Problém se z toho stane tehdy, když nikdo nechce přiznat chybu a zuby nehty se za každou cenu drží verze, která se dávno zhroutila. :-/
Zakon o statnim urednikovi s pravomocemi zasahujicimi do prav a svobod zhruba v takovemto zneni: Kazdy statni urednik ci zamestnanec (vcetne soudcu samozrejme) ktery se odchyli od zakona takove jednani schvaluje ci k nemu nabada, byt by se jednalo o prkotinu v podobe pomluvy podezreleho, obvineneho ci obzalovaneho ci obcana, tedy uvedenim neceho co neni pravda nebo nelze prokazat (napriklad oblibena pomluva ze si nekdo neprebira postu coz neni pravdiva informace a fizl tak chce ukazat na svoji obet ze to je divny a spatny clovek co nespolupracuje a mari "vysetrovani" ale zadnou neprebranou postu v ruce samozrejme vubec nema...) bude potrestan dozivotnim zakazem cinnosti a nahrazenim vsech skod jim zpusobenych. Dale muze byt potrestan odnetim svobody az na 15 let podle zavaznosti nasledku takoveho jednani ... jednani urednika je posuzovano podle zakona a nikoliv podle predchozi praxe... veskere ukony od podani obzaloby pokud je tato uspesna se anuluji jako nezakonne a pripocitaji se do skody kterou musi urednik uhradit... ze to nekdo bude zneuzivat .. ale kdeze ... pod hrozbou ztraty vysluh a prakticky nesplatilenych dluhu si kazdej urednicek at v unifome nebo jen v kancu ci v talaru milionkrate rozmysli nez zacne lhat a podvadet a krive stihat nevinneho metodami ktere nemaji s pravnim statem pranic spolecneho ... take pridat formulku do zakona ze kazdy statni zamestnanec musi ze sluzebni povinnost iniciovat zmenu paragrafoveho zneni pokud je mozny jiny vyklad tohoto zakona .... pravni nejistota (bordel) kde si kazdej prekrucuje zakony jak se mu zachce (tedy zatim vedou jednoznacne justicni mafiani nebot obzalovani si nic takoveho vubec nedovoli protoze jen krouti hlavou spolu s obhajci co to zase nekdo vymyslel za kravovinu) a nikdo nevi dukazy nedukazy jak soud skonci musi jednou pro vzdy prestat ....
Neocon
Situace se zlepší, pokud se zlepší situace ve společnosti. A situace ve společnosti se zlepší, pokud začnou masmédia pravdivě informovat, nebo pokud ztratí vliv (to je pravděpodobnější).
Fb
blesk.cz/.../...
To není jen u policie a soudů. Toto je také typické u soukromých českých firem, jak malých, středních i velkých.
Pro mě před mnoha lety bylo velké překvapení, když jsem pracoval pro americkou firmu a amerického šéfa, který mě po první chybě neutopil. Chybu jsem napravil, a čekal výčitky, represe a vyhazov, jak jsem byl zvyklý. Namísto toho se o ničem nemluvilo, tak jsem se nakonec zeptal sám a dozvěděl jsem se od amerického šéfa jen: "konec dobrý, všechno dobré". To se mi nikdy, naprosto nikdy, u české firmy nestalo, ani jsem to neviděl v případě jiných lidí kolem sebe. Za chybu se prostě utápělo, trestalo, jakkoli ji daný člověk napravil.
Nedivím se proto, že jediná možnost pro spoustu lidí je zatlouct chybu a někoho obětovat. Řada lidí nemá svědomí, a tak jim likvidace jiného člověka, která nevede k jejich kariérním problémům nikterak nevadí.
Stejné je to třeba u žen, kde jsem kolem sebe viděl tolik falešných a účelových obvinění ze znásilnění, že já osobně bych tresty za znásilnění tvrdě seknul dolů - a trestal bych křivě obviňující ženy dlouholetými tresty.
Pokud vyšetřovatel udělal chybu, teď si chrání svou sesli - tak se dá čekat, že raději obětuje pana Nečesaného. Pokud by mohl vyšetřovatel ze své chyby nějak elekgantně vybruslit; a nebo naopak pokud by byl za chybu drasticky stíhán - zřejmě by Nečesaný byl zproštěn obžaloby.
Miloslav Ponkrác
Niccolo Machiavelli
brno.idnes.cz/.../...
1) Motiv
Nečesaný měl dluhy mezi kamarády, které nebyl schopen splácet. Protože byl zvyklý v partě "dělat granda", poté co mu rodiče snížili kapesné (protože pařil a ve škole neprospíval), pokračoval v tom na dluh. Není bez zajímavosti, že Nečesaný část svých dluhů splatil ten večer, kdy k došlo přepadení.
2) Nečesaného účelová výpověď
Časová rekonstrukce jeho cesty z hodiny angličtiny do kadeřnictví nepodporuje jeho verzi, navíc je tu svědectví náhodné svědkyně z protějšího domu, která viděla v inkriminovanou dobu vcházet do kadeřnictví jediného člověka, který ovšem přišel z druhé strany, než udával obviněný. To je naopak konzistentní s verzí obžaloby, že Nečesaný se zdržel, neboť šel oklikou zadem po pěšince lesoparkem poté, co si opatřil poleno, a dorazil z druhé strany. Vypadá to, že Nečesaný měl smůlu, protože poslední obsloužený zákazník před ním byla matka s dítětem, a to si nejde dost dobře splést.
3) Pachová stopa Nečesaného uvnitř místnosti, přímo na kase, ze které zmizela denní tržba
Tohle je přímý, drtivý důkaz. A hlavní problém obhajoby. Pravda, obhájce mlel pantem o věrohodnosti psího svědectví, ale jeho námitky přesvědčivě vyvrátili kynologové. Pokud obhajoba tvrdí, že se jedná o policejní komplot, měla by to doložit pádněji než účelovým svědectvím Juštovy zhrzené exmilenky. Nečesaný tvrdí, že stál ve dveřích a do místnosti nevkročil, zřejmě tedy lže.
4) Oběť Nečesaného poznala
Sice ne z fotografie při rekognici (to se vyšetřovatel mýlil), ale později na obrazovce, když jej viděla v pohybu: poznala nějaký jeho charakteristický výraz nebo tik, údajně při úsměvu. I když to není 100% a navíc oběť teoreticky může mít zájem někoho blízkého krýt, do celkového obrazu případu to zapadá.
5) Hradecká kriminálka neměla motiv Nečesaného účelově "potopit"
I když pan MUDr. Nečesaný starší nepochybně má vlivné nepřátele, v královéhradeckém kraji nikdy veřejně nepůsobil. Naopak, pokud by to bývali chtěli někomu jen tak přišít kvůli statistice objasněnosti, mohli si vybrat snadnější cíl.
Suma sumárum mně vychází, že to nejspíš udělal. Nevím, kde pan Pecina bere jistotu, že pachatelem být nemohl.
Miloslav Ponkrác
2. Jenom idiot a vazne idiot, kterym LN bezpochyby neni, by sel udelat LPaso do Destkeho kadernictvi, kde je dle vypovedi majitelky/poskozene, prumerna mesicni trzba mezi 8000-10 000 Kc.
(Tedy mohl ocekavat trzbu, ten dany den, nejakych 400,-Kc).
Financni prospech tim odpada-Zero.
3. Pani z balkonu.kuracka, sice nekoho videla vchazet v inkriminovanou dobu do kadernictvi, tohle Vase vypraveni konecne sedi, ale dle popisu-chlapec do 170 cm, kratke vlasy, bez bryli.
LK t.c. 193 cm, 6 dioptrii/bryle (neprehlednute tzv.popelniky) a vlasy pod lopatky.
Svedectvi proti LK-zero.
Pane, nenechte se vysmat.
Neocon
Neocon
Miloslav Ponkrác
expres.cz/.../...
RSS kanál komentářů k tomuto článku