Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Minulý týden odvysílala Česká televise dokument Rino – přiběh špiona, pojednávající o Karlu Köcherovi, českém komunistickém rozvědčíkovi, kterému se podařilo proniknout do CIA. Devadesátiminutová stopáž dovolila režišérovi Jakubu Wagnerovi zařadit do filmu vedle povinné rekapitulace Köcherova života několik nových, cenných informací a pasáží, pocházejících vesměs z odtajněných částí svazku špiona a jeho manželky Hany, krycím jménem Adrid.

Samotný exšpion nebyl prý s výsledkem spokojen, protože v něm jeho postava vychází nelibě, ba téměř odpudivě. To však není vina tvůrců, ale samotného Köchera, a volby, kterou v životě učinil. Špion, který dlouhodobě působí v cizím prostředí a poté je prozrazen, ztrácí sociální kontakty jak v zemi, ze které přišel, tak ve svém novém působišti, a to bez ohledu na to, díváme-li se na jednu stranu jako na ztělesněné Dobro a na druhou jako na Zlo, nebo vidíme situaci spíše symetricky.

Z filmu je patrné, jak velice se Köcher vzpíral, jestliže z něj čeští komunisté chtěli udělat druhého Pavla Minaříka, a nakolik usiloval o návrat do USA. Tam a jedině tam měl zázemí, a minimálně jeho manželka i příslib slušné kariery. Když byl poté prozrazen, uvězněn a vyměněn, a komunistická moc zakrátko poté padla, byl jeho osud zpečetěn: v České republice o něj nikdo nestojí, protože přes všechnu akademickou odbornost, kterou v Americe získal, je nedůvěryhodnou osobou, člověkem, který už jednou zradil, jelcinovské Rusko o jeho služby zájem nemělo a do USA, odkud byl vydán výměnou za disidenta Anatolije Ščaranského, se s pravděpodobností hraničící s jistotou už nikdy ani nepodívá.

Nechávám úvaze laskavého čtenáře, zda bude Karla Köchera odsuzovat nebo s ním soucítit: rozhodně je to zajímavý osud, s nímž má smysl se seznámit. Na iVysílání bude pořad vystaven do 22. února 2017.

Komentáře   

0 # Anonymní 2017-02-13 21:13
Tematicky zajimava (a velmi ctiva) je kniha Český špion Erwin van Haarlem; Jaroslav Kmenta


MH
0 # Anonymní 2017-02-14 00:06
diky za upozorneni!
ds
0 # Anonymní 2017-02-14 08:20
Zajimavy dokument a rekl bych vzacne pusobil nestranne.
0 # Anonymní 2017-02-27 12:45
Pak je otázkou, nakolik je to o Köcherovi. A nakolik je to o vlivu filmařů, kteří dokáží libovolného člověka vytáhnout či potopit - a to ať zaslouženě či nezaslouženě.

Vzhledem k tomu, že za svůj život jsem měl tu čest být očitým svědkem desítek událostí - které jsem poté shlédl dokumentárně buď sepsané nebo zfilmované: Abych se následně divil, jestli novinář/spisovat/režisér byli svědky stejné události, jako já.

A protože jsem nenašel jediný případ shody s mými zážitky a s dokoumentárními pořady - beru filmaře pouze jako vytvářitele matrixu, umělé reality, která jeho fantazii vydává za realitu, a diváci to tak berou. Dobře jim tak.

Miloslav Ponkrác

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)