Připadá-li vám, že se odůvodnění usnesení o námitce podjatosti jaksi míjí s jejími důvody, nejste v tom sami: namítal jsem, že soudci, kteří sami svým neuváženým obíčkem
ovlivnili volby, nemohou rozhodovat o tom, zda se tak stalo, a v odůvodnění jsem se dozvěděl, že namítám jejich ovlivnění předchozím právním názorem (který navíc označuji za přesvědčivý). Koupím manuál Komunikace s Hotentoty, se zvláštním zaměřením na soudce Nejvyššího správního soudu. Spěchá.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Soudci, kteří ovlivnili volby, jsou nepodjatí
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Volby
- Počet zobrazení: 3992
Komentáře
A navzdory leckoho vlhkým snům, soudci NSS právě volby neovlivnili.
Ale souhlasím, že ten druhý zásah asi dostatečnou intensitu neměl; jenže je to odhad, který nelze učinit kvalifikovaně, protože neexistuje nic jako experimentální politologie. Postačí, že to byl hrubý zásah do zákonnosti volby a její výsledek ovlivnit mohl.
Pak se nelze divit, že vyhrává populismus, když mu protiváhou není touha po pravdě a odpovědnost k základním piliřům nestranného soudnictví. Nikdo nemůže být soudcem ve vlastní věci. To se snad učilo i za socialismu.
NSS by naopak volbu ovlivnil a právem by čelil stížnostem, kdyby ty frivolní kandidáty, kteří zneužili špatně sepsaného zákona a ještě horšího výkladu MV, vyřadil. Zbytečně se rochnit ve formalistických detailech za situace všeobecného totálního marasmu v celém justičním aparátu může jen - ... no právník. Někdo rozumnější by se zajisté zabýval raději něčím užitečnějším, řešením nějakého skutečného problému. Jako by jich nebylo málo.
Ano! Přesně to říkám: zmateční vadu této závažnosti nelze odstranit jinak než opakováním volby od fase registrace.
NSS měl mlčet, pokud kandidaturu údajně ilegálních kandidátů nemohl zvrátit (podle mě kandidovali oprávněně a NSS právě jen slovíčkaří). Pokud ale NSS zastínil start kampaně někoho zpravami o nezákonnosti a vůbec nejak podezřele či nelegitimně získané kandidatury, tak do předvolebního utváření názorů a formování podpory jednotlivým kandidátům vstoupil.
A ti samí soudci nyní mají rozhodnout, zda postupovali v souladu se zákonem?
Ale to přece zdaleka z toho nevyplývá. Aby se volba opakovala, muselo by dojít k hrubému ovlivnění výsledků volby. Měl jsem za to, že už jste v 10:40 konečně uznal, že k tomu nedošlo. Kdyby NSS Hanniga, Hynka, Kulhánka a Topolánka vyřadil, což jistě bylo na základě kvalitního návrhu Terezie Holovské představitelné, dalo by se o tom spekulovat (tak jako u Okamury dříve), ale reálné výsledky dostatečně průkazně potvrdily, že jejich připuštění ovlivnilo volbu jen naprosto nevýznamně.
K hrubému ovlivnění volby dojít mohlo, protože místo Drahoše se mohl do 2. kola dostat někdo jiný, např. Hilšer, který měl taky problém s duplicitním podporovatelem. Nelze to prostě vyloučit, nejde o věc, která by byla jasná prima facie.
Že Mirek Topolánek získal výrazně nižší podporu, než by odpovídalo jeho roli v předvolebních debatách, je, že neměly takovou sledovanost. Takže jen proto, ze v nich získal prostor, nelze soudit, že bylo vykompenzováno, ze start jeho kampaně byl doprovozen nařčením, že je ilegálním kandidátem. Obyčejný volič to nemusel zaznamenat, ale názoroví vůdci ano. Např. Karel Schwarzenberg Topolánka jedním příspěvkem podpořil, ale podpora by mohla být mnohem výraznější, pokud by neznamenala, že člověk podporuje "špatnou" věc, kterou soud nakonec může po volbách použít ke zrušení voleb. To je věc, která "Pražskou kavárnu" odradí. Takto je i racionální jednat: pokud hrozí, ze soud zruší volby, nedat "ilegálním" kandidátům hlas, aby se mohlo tvrdit, ze volby ovlivněny nebyly.
Volič nerozlišil ani takovou "jemnost", že nějaký Topolánek vůbec kandiduje. "Všimly" si toho jen 4 procenta voličů. Zdá se mi, že extrémně zveličujete vnímavost elektorátu.
DS:
Vůbec nevím, co tím chcete říct. IMHO volby nebyly primárně o ničem jiném, než jestli více lidí natolik sere EU a její sebevražedná a násvražedná politika, podporovaná našimi kolaboranty, že proti ní podpoří i někoho takového, jako je Zeman, nebo je více naopak těch, kteří zvolí téměř libovolného Antizemana, jen aby tam Zeman nebyl.
Soudím, že kmenových voličů, kteří by volili na základě kvalitního kandidáta, bylo na obou stranách jen malé množství.
Druhá otázka sleduje linii, pokud by platila argumentace NSS (dle mého nesprávná), že Mirek Topolánek kandidoval neoprávněně, byť byl plátně zaregistrován. Je nerozhodné, že získal jen 4%, mnohem podstatnější je, jak ovlivnil celkovou kampaň. Bez něj by byla méně útočná, netýkala by se imigrace atd., viz výše.
Tyto otázky by měl soud přezkoumat, případně dospět k závěru, ze intenzita porušení nebyla dostatečná, aby se musely opakovat volby. Ale nemohou tak učinit soudci, kteří by posuzovali svůj vlastní zásah.
"Výrok o nezákonnosti a nelegitimnosti kandidatury ze strany vrcholové soudní instance" nemohl Mirka Topolánka poškodit do té míry, že byl start jeho kampaně zbrzděn a nezískal širší podporu v "občanské společnosti", když byl především pravdivý a když výsledek NSS byl ten, že kandidatura byla umožněna. Jak jsem výše napsal, volby měly spíše charakter referenda o Zemanovi a v prvním kole určujícím jevem bylo jen to, kdo se stane tím finálním Antizemanem. Žádné jemné nuance, drtivou většinou elektorátu nikterak nezaznamenané, na tom nemohly ničeho významného změnit. Ergo stížnost na neplatnost voleb je prima facie nedůvodná. A vp. Pecina již téměř přiznal, že ji podal jen proto, aby si mohl vyřizovat účty s Molkem. Stížnost je chabá především pro chabost tvrzení, že tvrzená porušení zákona mohla hrubě ovlivnit výsledek volby, a řekl bych i tím, že tvrzená zmatečnost vůbec nebyla způsobena porušením zákona. Tady bych asi zopakoval, že zmatečnost byla způsobena především blbými zákony a podpořena ještě blbějšími pracovníky MV a soudci. A za této situace si stěžovat na zmatečnost může jen ten, kdo chce působit ještě větší zmatek (a nebo ten, kdo má ve skutečnosti jiný důvod, jako v tomto případě).
A z výše napsaného vyplývá, že to není o tom, že by soudci "posuzovali svůj vlastní zásah". Zmatečnost byla způsobena v pořadí výskytu - blbým zákonem, blbou interpretací MV a konečně primárně a ze všeho nejvíce blbé předstírajícími švindlujícími kandidáty. Soudci NSS se na tom podíleli jen zcela zanedbatelně (byť také mají své máslo na hlavě, ale bez toho už to v naší justici snad ani nejde).
Vždyť píšu - téměř
DS:
Kdyby NSS švindlířům kandidaturu znemožnil, byly by možné spekulace o hrubém ovlivnění, takto ne. Výklad NSS v obiter dictu je velice kvalitní, rozumný a plausibilní. A směřoval výhradně do budoucnosti, ke sjednocení výkladu zákona.
RSS kanál komentářů k tomuto článku