Tak nám zdražily, resp. od prvního září zdraží, soudní poplatky. V P.R. tonu naladěné ministerstvo opatření avisovalo jako cestu, jak ulehčit soudům a zároveň zvýšit rozpočtové příjmy, celkem při tom pominuvši fakt, že tyto dva efekty jsou jaksi protichůdné, když navíc jen těžko předpokládat, že by lidé užívali služeb místních miserných soudů z plaisiru a zdraží-li přístup k nim, činit tak přestanou.
Samotná změna je spíš jen kosmetická, základní poplatek se zvyšuje ze 4 na 5 % ze základu sporu, naopak u relutárních satisfakcí se snižuje na 1 %. Ne zcela promyšlené jsou některé dílčí poplatky, jako např. 5 000 Kč za žalobu pro zmatečnost (jedná se přitom o opravný prostředek víceméně procesního charakteru, které se jinak nezpoplatňují), a jako výslovně kontraproduktivní hodnotím novum částečného nevracení poplatku v případě, že návrh je odmítnut nebo řízení o něm zastaveno před prvním jednáním.
Zde vzniká hned několik problémů, jednak otázka nerovnosti mezi účastníkem, který poplatek zaplatil sua sponte při podání neprojednatelného návrhu, takže o 20 % z něj přijde, a tím, který byl ještě před rozhodnutí o poplatku, případně současně s ním, vyzván k jeho doplnění (zprojednatelnění
), dále pak to, zda je vůbec ospravedlnitelné, aby soud nejprve vyměřil poplatek a až po jeho zaplacení navrhovateli sdělil, že jeho návrh je nepřípustný, a v neposlední řadě i otázka konfliktů mezi správním a civilním soudnictvím. Tam by poplatky měly být vraceny vždy a celé, když sám zákonodárce koncipoval úpravu tak, že žalobce nesmí být činěn odpovědným za to, když stát neví, ve kterém režimu věc projednat. Právní jistota zde, společně se zdravým rozumem, pláče v koutě.
Jelikož výpočet soudních poplatků stanovených procentem ze základu je činnost, kterou z duše nenávidím, vytvořil jsem si na to v Djangu jednoduchý kalkulátor. Při jeho psaní jsem přišel na další, novelou neopravenou, vadu zákona: u poplatků počítaných z cizí měny se nevychází z kursu např. k ultimu minulého měsíce, jak by bylo logické, ale z kursu k prvnímu dni měsíce běžného, bez ohledu na to, že ČNB své denní kursy publikuje až odpoledne, takže v okamžiku splatnosti výše poplatku nemusí být vůbec známa. Je to drobnost, ale symptomatická.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Soudní poplatky
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Úvahy a komentáře
- Počet zobrazení: 3268
Komentáře
P. S.
Státní zástupkyně pražského městského zastupitelství Renáta Rychnovská v březnu odmítla trestní oznámení postižených českých novinářů slovy: „Není účelem trestního řízení posuzovat jednání bezpečnostních složek státu, a to státu demokratického a právního, kterým Izrael bezesporu je.“
Češi, jež byli na lodi do Gazy, chtějí vyšetření postupu Izraele
www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/cesi-jez-byl...
RSS kanál komentářů k tomuto článku