Nikdy jsem se, ani na blogu, ani v praxi, nezapojoval do boje proti tzv. šmejdům
, vždy zdůrazňuje, že je sice nepochybný fraudulentní charakter jejich počínání, avšak když si někdo skutečně myslí, že za třicet korun získá celodenní výlet i s obědem, není jeho následné oškubání tak zcela nezasloužené, třebaže jde o osobu vyššího věku a méně bystrého úsudku. Za což jsem byl mnohými pasován na asociála, jímž snad i jsem, leč ze svého přesvědčení jsem neslevil.
V případě společnosti OVB Allfinanz, a. s. ČR, a sporné reklamy na její služby ve formě proskribovaného dokumentu Jakuba Charváta si myslím to samé. Finančního poradce, pokud ho skutečně potřebujeme – a že takových mezi námi není věru mnoho – si zásadně vybíráme sami. Naletět podomnímu poradci, jenž navíc nabízí místo seriosní služby účast v jakési finančně-pojistné pyramidové hře, může opět jen ten, kdo si svůj následný a neodvratný osud minimálně zčásti zasluhuje.
Společnost OVB byla prý úspěšná na několika festivalech dokumentárních filmů, které po intervenci firemních právníků od zamýšlené projekce upustily. Po zhlédnutí dokumentu jsem pojal přesvědčení, že o mnoho nepřišly: film je manipulativní, povrchní a natočený z posice toho, kdo sám naletěl a touží po pomstě. Výsledek je ještě horší než obvyklá produkce Víta Klusáka, jehož lze z hlediska českého dokumentu, kdysi uznávaného a vysoce hodnoceného, označit za etalon plytkosti a nekvality. K vysvětlení, čím a proč je film tak špatný, se tento právnický blog nehodí, a protože druhý, na němž jsem občas psával filmové recense, jsem nedávno uzavřel, spokojím se s konstatováním, že samotný spor a úsilí o soudní zákaz filmu slibuje daleko napínavější a authentičtější podívanou než snímek samotný.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Rada nad zlato
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Úvahy a komentáře
- Počet zobrazení: 5064
Komentáře
Jako v te spolecnosti OVB, coz je typicka podvodnicka pyramida, tak do te zatahnou predevsim zase jen lidi, kteri si predstavuji pozlatko lehkeho vydelku.. Kdyby vsichni odpovedeli verbirum pyramidy, ze zadne bohatstvi nechteji, pak by nebylo vyuzitych, ze. Coz je samozrejme totalni utopie...
A pokud jde o staré lidi, zasluhují si zvýšenou ochranu stejně, jako děti. Bohužel intelektuální schopnosti ve stáží často klesají, nové metody podvodů jsou často zcela mimo jejich životní zkušenosti.
Z mnoha důvodů nechci žít v nekontrolovatelné společnosti dravců, je to nepříjemné a v konečném důsledku pro společnost jako celek kontraproduktivní. Stejně to nakonec zaplatí, tedy pokud nechcete oběti nechat pojít hladem.
cnemo
Je to podobné, jako když jedete večer po silnici mimo obec na neosvětleném kole: vy ještě vidíte, řidič auta, který do vás narazí, vás ovšem už ne. V souladu s momentálním mediálním naladěním ale bude "silniční pirát" ten řidič a ten cyklista nebohá oběť, přestože si za to, co ho potkalo, může z největší části sám.
To máte jako s politikou – kdyby voliči věděli, co to je za dobytky, nikdy by je nevolili.
Q.
Co se týká svéprávnosti, není to tak jednoduché. Duch často opouští tělo pomalu, nepozorovaně. A kde je míra komplikovanosti, od které by měl být člověk nesvéprávný? Já se třeba domnívám, že svéprávnosti měli být zbaveni všichni, co neumí trojčlenku:)
Podle mne je to úplně jednoduché, je to podvod a postižený neudělal špatné rozhodnutí, jen se stal jeho obětí.
cs.wikipedia.org/wiki/Pyramidov%C3%A9_sch%C3%A9ma
Ale soudní spor bude jistě zajímavý, to máte pravdu
To je také důvod, proč se ještě MLM sítě nezhroutily, ale fungují (a vydělávají) dál. Sem tam to neustojí některý "poradce" skrze intervence, především do životních pojistek, ale ta síť jako taková (a hlavně její šéfové) žije dál svým šťastným životem.
Já to chápu jinak:
MLM je schema, které většinou pracuje s nějakým produktem, nabízeným mimo MLM síť. Provizi pak inkasuje jak prodejce, tak i hierarchie nad ním. Rozdíl oproti standardnímu obchodnímu řetězci je ten, že se produkt reálně nepřeprodává mezi úrovněmi. Novic má typicky vstupní náklad, ale ten není pro chod rozhodujícím vstupem. MLM může fungovat dlouhodobě právě proto, že obchoduje s nějakým produkterm mimo svoje členy, řada MLM má produkty opakované spotřeby a není proto nuntná expanze.
Pyramida je schema, při kterém se do systému vstupuje s počátečním vkladem a ten se přerozdělí nějakým algoritmem, který vlastně realizuje příjem stávajících účastníků a tento příjem skrze vklad je rozhodující pro chod.
Tedy pyramida není schopna fungovat bez expanze a tím pádem nutně narazí na hranice a zhroutí se.
Co realizuje OVB, je otázka, tipl bych si, že pyramidu v hávu MLM.
Chci ještě podotknout, že kdybychom byli opravdu přísní, museli bychom za pyramidu považovat velkou řadu aktivit, které jsou politickým systémem vydávány za standardní nástroje moderní společnosti.
Podle mne je rozhodující ta pyramidová struktura, tzn. že váš výdělek nezávisí na vaší výkonnosti, ale na tom, jak vysoko v hierarchii stojíte, což je identický princip jako u pyramidové hry.
Podle mého mínění má pyramida následující systémové rysy
- domninantním rysem je operace typu hry s nulovým součtem
- pro chod je nutná expanze a často jsou cykly hry přímo součástí schematu
- neudržitelnost v uzavřeném systému (lze odvodit jako důsledek, ale raději jsem to uvedl zvlášť), většinou exponenciálním vyčerpáním množiny účastníků
A hlavně bych řekl, že pyramidu označujeme pyramidou převážně jen tehdy, když je celý cyklus poměrně krátkodobý a svými trůrci naprojektovaný s cílem obohacení se na úkor obětí.
Pokud jde ale třeba i o identické schema, ale periody jsou generační a pravidla jsou politicky posvěcena a vynucována, o pyramidě se nikdy nehovoří, i když zdravý rozum intuitivně shora uvedené vlastnosti rozpozná.
Kdyby OVB bylo schopné plnit to, co jejich agenti slibují, a dalo se věřit, že klientovi nejsou doporučovány produkty s ohledem na výši provize za daný produkt, ale s ohledem na maximální přínos pro klienta, tak by bylo všem celkem šumafuk zda to je MLM nebo pyramida.
OVB k nám, mimochodem, přišlo z Německa :-).
Důchodce, který si myslí, že si za třicet korun užije celodenní výlet na Kokořín a ještě dostane oběd, nebo mladý trouba, co čeká, že když se přihlásí do MLM finančních služeb, zázračně zbohatne, jednají naivně a do jisté míry vychytrale (aspoň zdánlivě, tak, jak to – předtím – vidí sami).
Člověk, který lepí nálepky, organisuje dětský den nebo vzpomínkový pochod na padlé německé vojáky, nejedná na ničí úkor, nikomu neškodí, vše dělá sám a za své.
Yossi
cdn.i0.cz/.../...
samozřejmě z hlediska šíření ... co vlastně šíří?
Irrelevantní příklad.
Abych nebyl pochopen špatně; neobhajuji toto dílo, jen mě to upřímně zajímá.
Základem dokumentu musí být perfektní, pokud možno unikátní authentický materiál. K němu autor doplňuje svůj pohled, se kterým divák může nebo nemusí souhlasit, ale měl by ho přinejmenším vést k zamyšlení. Autor by ovšem neměl manipulovat.
U Šmejdů je toho materiálu hodně málo, a nijak ohromující není, takže i když je to zajímavé thema, nebyl jsem nadšen.
Authentický materiál se občas podaří natočit Klusákovi, třeba scena v Matrixu AB, jak se Babiš vysmívá tomu chudákovi z metra, je špičková, nebo v Dělnících bulváru, kde Novotného setra vyjadřuje lítost, že bratr měl na víc než na to, co dělá.
Jenže Klusák manipuluje, do té míry, že to, co pouští, není vůbec v souladu s tím, co o tom říká nebo co divákovi sugeruje. Kromě toho jsou jeho filmy řemeslně slabé, v tomto směru nemá ani na Sedláčka, který točí technicky kvalitní věci, jenomže zase, minimálně v posledním období, zůstává na povrchu, není tam vidět jeho engagement.
Takže summa summarum, je to v českém dokumentu velká bída, během posledních pěti let mě nic skutečně nezaujalo.
Neocon
ekonomika.idnes.cz/.../...
RSS kanál komentářů k tomuto článku