O případu majitele ivančické sběrny, který měl tu troufalost vystřelit za zloději odjíždějícími ve favoritu, jsme na tomto blogu nedávno psali (a poté emotivně diskutovali). K právnímu názoru Vrchního soudu v Olomouci se nyní přiklonil i Nejvyšší soud, který ve svém stanovisku vyslovil právní názor, že aby se mohlo jednat o stav silného rozrušení pachatele trestného činu zabití ve smyslu § 141 odst. 1 tr. zákoníku, tedy musí být nějaký mimořádně intenzivní podnět, který by jej mohl vyvolat. Takovým podnětem pak zásadně není krádež majetku pachatele, byť k ní v minulosti mohlo dojít již vícekrát, pokud navíc ani není zřejmé, kdo se dopouštěl předchozích krádeží.
Jak tedy správně pojednat zloděje, který se právě chystá opustit náš pozemek v doprovodu našich cenností?
Jak známo, vyfotografovat nebo natočit na video ho nesmíme, to by bylo porušením jeho osobnostních práv dle § 12 ObčZ a záznam nebo fotografie by rozhodně nebyly procesně použitelné. Použití střelné zbraně je rovněž vyloučeno; mohli bychom jí nejvýš – planě – hrozit, byť s risikem, že se tím dopustíme zločinu vydírání podle § 175 odst. 2 písm. c) TrZ. A tak zbývá zloděje zdvořile požádat, aby setrval na místě do příjezdu Policie ČR, která ho, budeme-li mít štěstí a na dané období nebude již vyčerpána quota pohonných hmot, zadrží a našemu majetku tak poskytne náležitou ochranu.
Jestliže snad zloděj neuposlechne, můžeme mu zamávat, příp. poprosit, zda by se nám nepodepsal do návštěvní knihy, kam by nám mohl i něco veselého nakreslit.
Aktualisováno.
Mluvčí NS Petr Knötig se pokusil mediální ohlas neutralisovat prohlášením, které trochu připomíná Špelcův výrok o korunovaném volu. Samozřejmě, že prchá-li zloděj s kořistí, útok na majetek pokračuje. Excesivní by použití zbraně bylo toliko tehdy, pokud by zloděj prchal bez kořisti, a to jen za situace, kdy by tato skutečnost byla nebo měla být střelci zřejmá.
Planě jsem se kojil nadějí, že tuto fasi judikatorního vývoje mají naše soudy již několik let za sebou…
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Česká republika, země zlodějům zaslíbená
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Úvahy a komentáře
- Počet zobrazení: 8492
Komentáře
Takovou hloupost vám řekl kdo?
Pokud OČTŘ takové záběry obdrží zákonným způsobem, nejedná se o nezákonný důkaz.
Vidím, že vás ta Hilsneriáda opravdu rozrušila
O procesní použitelnosti důkazů opatřených v rozporu se zákonem jsme široce diskutovali cca před půldruhým rokem, včetně usnesení Krajského soudu v Plzni, který se soud dotazoval žalovaného, zda souhlasí s tím, aby byly jako důkaz použity fotografie, na kterých fysicky napadá žalobykni; kupodivu, nesouhlasil.
ON
rád si diskuzi pročtu, když budete tak laskavý a hodíte mi na ni odkaz. děkuji
E-mailová komunikace je zcela jiný případ než fotografie/video; u e-mailu postačí souhlas adresáta.
Od tohoto památného výroku se podvádět a krást stalo zákonnou normou mafiánského,estébáckého kapitalismu a každý jinak smýšlející nepřítel zločinného státu,jeho státní správy a justice.Proto jsou na všech vedoucích postech ve státní správě ČR,Policii ČR a v justici ČR ty nejhorší morální zrůdy,vzájemně se kryjí a ČR funguje na principu organizovaného zločinu,kterým je i financována její politická reprezentace.
Josef Langhammer
Ani tady to ale neřešili: 7 Tdo 793/2010 (viz link ve vašem předchozím postě).
ON
Ve věci "na zloděje nestřílejte" a mne mj. zaujala tato pasáž: "Ostatně poukazuje-li obviněný v této souvislosti na výpověď svědka M. S., který měl vypovědět, že při příjezdu obviněného byly dveře u řidiče zavřené, a on seděl na sedadle spolujezdce s nohama ven, přičemž V. H. „čupěla hnedka u mých nohou“,..."
Pro krádež šrotu netradiční modus operandi...
"V obecné rovině se Nejvyšší soud s těmito úvahami odvolacího soudu ztotožňuje, když ostatně ve své podstatě vychází zejména z komentáře k novému trestnímu zákoníku, jak také odvolací soud uvedl." Nejvyšší soud se ztotožnil s komentářem, který sám (jeho soudci) napsal aneb co námi v komentáři od Becka psáno, to je dáno.
Martin
Bohužel je to dle mého laického názorů nepěkný precedens protože zrovna tento člověk střílel když auto už odjíždělo a k žádnému útoku nedošlo. Sám to barvitě popisoval v TV reporáži, čímž si asi moc nepřilepšil. Když by byl ve sběrně a "měl by obavu o život" asi by dopadl jinak.
Tak jak tak existuje u nás v domě jistá hranice (schody), po jejichž překročení nemí kudy utéct a raději půjdu na 6 let do báně než bych na ty schody někoho pustil.
Bohužel v ČR skutečně taková absurdní situace panuje. Pro civilní řízení rozsudek Nejvyššího soudu, vydaný pod č. R 39/99, nezná z nepřípustnosti protiprávně pořízených důkazů výjimky, zatímco pro trestní řízení R 7/2008 počítá s vyvažováním zájmu na zjištění skutkového stavu a ochrany soukromí.
JS
To zřejmě jen levá ruka neví, co dělá pravá. Trestní soudci civilní judikaturu neznají a vice versa, to je nepřekvapivý jev.
Zrovna teď slyším z TV Nova, že policisté stříleli po nějakém ujíždějícím řidiči. To pokus o vraždu není? Asi ne. Nestřílel totiž nějaký Pepík Netáhlo, ale český stát v zastoupení úřední osoby.
Ústecký krajský soud poslal v listopadu útočníka do vězení na deset let. Soudci totiž dospěli k závěru, že nešlo jen o pohlavní zneužití, loupež, vydírání a znásilnění, ale že se šestnáctiletý Rom se svým nezletilým komplicem pokusili dvanáctiletého hocha v Krupce i zavraždit. A deset let bylo maximum, které soud mohl neplnoletému útočníkovi uložit.
"My jsme přitom nikdy nepožadovali, aby byl pachatel souzen za pokus vraždy. A odvolací soud dnes našim námitkám vyhověl," řekla [náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce] Bradáčová. "Ze zákona máme povinnost podávat odvolání i ve prospěch odsouzeného, pokud je podle našeho názoru rozsudek nesprávný. Právě to se v tomto případě stalo," dodala. (Zdroj: iDNES).
Bez komentáře.
Ale jinak si myslim, ze by soud nemel jit ani v trestnim rizeni nad navrhy stran...nemyslite?
jg
Zřejmě extensivní výklad § 2 odst. 5 a 6 TrŘ.
Ale jinak si myslim, ze by soud nemel jit ani v trestnim rizeni nad navrhy stran...nemyslite?
Jsem pro kontradiktorní trestní řízení, kde by to mělo být samozřejmostí.
RSS kanál komentářů k tomuto článku