Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Vše nasvědčuje tomu, že princip kontinuity komunistického práva, na němž právní řád současné České republiky spočívá, přinese pikantní důsledek: komunistické prokurátorce Ludmile Brožové-Polednové, která si odpykává šestiletý trest za podíl na justiční vraždě Milady Horákové, bude odpuštěna jedna třetina trestu na základě rozsáhlé amnestie, udělené presidentem Antonínem Zápotockým, jak stojí v preambuli, ve dnech neštěstí, které postihlo naše národy úmrtím presidenta republiky Klementa Gottwalda, moudrého vůdce pracujícího lidu na cestě k socialismu.

Krajský soud v Hradci Králové chtěl prokurátorce odpustit trest celý, a to aplikací dalších dvou amnestií, Antonína Zápotockého z r. 1955 a Václava Havla z r. 1990, avšak v těchto případech je z amnestovaných činů vražda výslovně vyloučena a dá se předpokládat, že vrchní soud horlivost krajských soudců zmírní.

I tak je výsledek, mírně řečeno, zarážející; v zemi, která svůj právní řád postavila na presumpci spravedlivosti totalitního práva, ovšem zase tolik nepřekvapuje. Na straně druhé máme štěstí: mohl se najít komunistický zákon, podle něhož by vražda spáchaná ve spravedlivém boji proti exponentům reakce nebyla trestná vůbec.

Komentáře   

0 # Anonymní 2010-03-04 07:58
Nerozumim, trestni proces je pro mne spanelska vesnice. Nemel by ale snad soud rozhodovat o aplikaci PREDCHAZEJICICH amnestii v ramci ukladani trestu??

O.N.
0 # Tomáš Pecina 2010-03-04 18:57
Čl. II

Promíjím z ostatních trestů, které byly nebo budou pravomocně uloženy za trestné činy spáchané přede dnem tohoto rozhodnutí, tyto části trestů:

2. jednu třetinu z trestů dočasného odnětí svobody, nejméně však dva roky, a jde-li o mladistvého, tři roky.
0 # Jan Vaněk jr. 2010-04-03 02:20
Nebylo by na místě právě Zápotockého amnestie, z odkazovaného hesla absentující, do tohoto přidat? (Ten kousek o Werichovi a Gottovi je taky dost nesmyslný.)
0 # Tomáš Pecina 2010-04-03 08:52
Zápotockého amnestie byla oproti těm ostatním jen relativně malá ("nepřátelé státu" dostávali tak vysoké trestu, že takové snížení se jich téměř nedotklo), ale chcete-li, doplňte ji.

Gott a Werich se dopustili trestného činu, a Svobodova amnestie měla pro ně význam.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)