Database rozhodnutí Nejvyššího správního soudu náš obšťastnila prosincovým rozsudkem Městského soudu v Praze ve věci nedovoleného vystavení tibetské vlajky v okně budovy, kde hrozilo, že tato bude spatřena soudruhem čínským presidentem. Po svižném projednání žaloby (rok a sedm měsíců v I. stupni, a to by se žaloby proti faktickému zásahu podle zákona měly řešit přednostně!) vydal senát Ladislava Hejtmánka rozhodnutí, jímž žalobu zamítl co do nezákonnosti perlustrace [písm. l) pokryje vše a vrací pravomoci policie před Listopad, ale o tom píšeme již dlouho] a vyhověl návrhu na vyslovení, že nezákonný byl jak pokyn k odstranění vlajek, tak zákaz jednání policistů si natáčet na mobil.
Ministerstvo vnitra podalo kasační stížnost, takže záležitost tím nemusí být uzavřena. Jak prokázal NSS v kause ekolo (práce dnes již – nechce se mi s ohledem na okolnosti napsat naštěstí, ale velmi mne v tomto směru svrbí prsty – nesoudícího Jana Vyklického), jakož i v řadě dalších kaus, když to jeho soudci vezmou za nesprávný konec, jsou schopni nevídaných věcí.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Tibetské vlajky v I. stupni
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Jiné případy
- Počet zobrazení: 3366
Komentáře
Asi obecně nemám moc valné mínění o naší justici, takže mně to rozhodnutí přijde poměrně dobré.
Jestliže zajišťujete prostor, měl byste vědět, kdo se tam zdržuje. Takže kdyby přijel třeba Trump a bydlel naproti mému pracovišti, celkem bych chápal, kdyby přišli policajti a omrkli nás, jestli tam třeba není taky pan Ahmed, co se vydává za patnáctiletého inženýra. Na názory se nikoho ptát nemusíte, prostě jen zkontrolujete, jestli se tam nacházejí lidé, co tam patří. Toto neudělali v případě té ukrajinsko-nigerijské poběhlice, kterou kryli redaktoři od Sorose a Bakaly.
Ale samozřejmě toto zjevně nebyla motivace těch policajtů z případu Tibetské vlajky, i když to předstírali, a soud to měl odhalit. Jenže asi bylo soudci trapné dát zapravdu žalobcům v plném rozsahu.
Tedy pokud by perlustrovali všechny z důvodu bezpečnosti, pak OK, pokud jen šikanovali výběrově z politických důvodů kvůli vlajce, pak měli dostat za uši i v tom posledním bodě.
Tohle bych si představoval cosi jako lokální výjimečný stav. A podle mne se to děje často, vždyť když tady byl president USA, tak podle opatření by nesměli létat ani paraglidisti v Beskydech.
K tomu případu s vlajkou by ještě řekl, že není podstatné, zda by měli mít obecně právo perlustrovat celou čtvrť nebo ne. Tam podle mne šlo o to dokázat jim, že z jejich strany nešlo vůbec o zajištění bezpečného prostoru, nýbrž politickou šikanu. A důkazem by bylo právě to, že nikoho jiného nekontrolovali. (bez ohledu na to, zda by to právo vůbec měli mít)
Neocon
Ano a já jsem to vyhodnotil tak, že bude snadné prokázat motivaci politickou, ačkoliv se vymlouvají na bezpečnost.
Naopak se pouštět do problematiky samotné přípustnosti provádění bezpečnostních opatření při ochraně VIP typu president miliardy lidí, bude velmi problematické a přihlédneme-li k tomu cirkusu, který doprovázel opatření na zajištění zasedání MMF nebo návštěvy presidenta USA, úspěch bude nejistý. Bude se muset řešit přiměřenost a upřímně - zběžná kontrola prostor za okny ze kterých by teoreticky šlo vystřelit a trefit na první ránu, tu si vždycky obhájí.
Naproti tomu prokázat jim politickou angažovanost ve prospěch čínského pseudokomunismu bude cennější.
Ale vážně... jde přece spíš o to, že policajti plnili politické zadání a pokouší se vylhat na bezpečnost. A že jim to soud uznal.
RSS kanál komentářů k tomuto článku