Jak vypadá v praxi politika nulové tolerance, předvedli litvínovští úředníci z OSPODu spolu s místními strážníky před kamerou zpravodajského serveru e-mostecko. Sledovat ono video představuje vskutku zážitek, nejen právní:
Občané, ti méně důvtipní, se po zhlédnutí takového kusu zatetelí sociálně-politickým blahem: tak se na ně musí, na neřády asociální, nepřizpůsobivé. Pěkně v osm večer na ně vtrhnout, zkontrolovat, jestli jsou doma (pro příjemce sociálních dávek zřejmě platí cosi jako zákaz vycházení), jestli jsou střízliví (na alkohol nebo drogy jim jistě sociální dávky nevyplácíme!) a jestli náhodou nekradou z rozvodu elektřinu. A kdyby se vzpouzeli, stačí naznačit, že máme právo odebrat jim děti, to zklidní i nejagresivnějšího Roma nebo Romku.
Nic z toho, co je na videu zachyceno, není v souladu se zákonem. Strážník nesmí ani otevřít rozvodnou skříňku energetického závodu, protože chodba paneláku není veřejný, ale soukromý prostor, a ke kontrole rozvaděče by policie musela mít soudní příkaz. Výzva podrobit se kontrole na alkohol a/nebo drogy prima facie postrádá zákonný důvod a bezdůvodná byla i samotná večerní návštěva: i orgán sociálně-právní ochrany dětí je povinen respektovat ustanovení § 6 odst. 2 SprŘ a postupovat tak, aby fysické a právnické osoby co nejméně zatěžoval, neřku-li obtěžoval. Co sledujeme na videu, je nepokrytá a arogantní úřední šikana, bohužel, uskutečňovaná s vědomím, že její oběti nebudou schopny účinné obrany. Příslovečnou třešničkou na dortu
je přítomnost kamery, snímající úřední úkon bez toho, že by k tomu kameraman získal svolení kontrolovaných osob.
Nejsmutnější na tom je, že litvínovský přístup ve finále zajistí svým proponentům politické body, protože i když si mnozí uvědomují, že takové užití státní moci je excesivní, je to přece jen něco
proti Cikánům, a tedy věc hodná ocenění a následování. Chomutovská primátorka Mgr.
Ivana Řápková se díky obdobným praktikám dostala do parlamentu a komunální politici z problémových regionů jistě nejsou k jejímu úspěchu slepí a hluší.
Neziskové organisace, které by měly využít svých možností a kapacit a obětem úřední svévole pomoci, se dokázaly celkem solidně zdiskreditovat (naposledy požadavkem Anny Šabatové na censuru a regulaci Internetu), komerční pomoc je obětem nedostupná – jen jediná konsultace s advokátem by spotřebovala sociální dávky cca na dva týdny – a představa, že by začaly sua sponte jednat k tomu příslušné orgány, tedy policie a státní zastupitelství, je, obávám se, zcela mimo severočeskou realitu.
Komentáře
Představte si, že byste pustil (nebo i pozval) strážníka do bytu, a on vám tam začal probírat obsah skříní, jestli tam nemáte nějaké zakázané předměty.
Podle mého nepřesné. Problém je v nahrávání lidí v jejich soukromí, o ten úřední výkon nejde.
e-mostecko.cz/.../...
Že jsou "neziskové organizace", postavené na ziscích plynoucích z parazitování na cikánské problematice, zdiskreditované, je sice pravda, ale to na věci nic nemění.
A zásadní je cizím osobám neotvírat dveře - pokud na sobě mají policejní uniformu, tak už tuplem ne
-es-
Můžete namítnout, že si Romové takové zacházení zaslouží, protože to je ta správná "nulová tolerance". Na takový názor máte právo, mně ale ponechte právo na názor odlišný.
Nic takového jsem po Vás nechtěl
kromě toho si nemyslím, že by z jejich strany přišla pomoc příliš účinná
Neziskovky chtějí vždy pomoci předvším samy sobě, ale vedlejším produktem může být vyvolání mediální a pravdoláskařské hysterie (schválně - bude to v tomto případě trvat víc než několik dní?), která povede k ukončení těchto praktik. Takže se nakonec jako účinná pomoc může ukázat i snaha neziskovek se ukázat
Můžete namítnout, že si Romové takové zacházení zaslouží...
Nikoliv. Když pominu, že otázka vůbec nestojí tak, co si kdo zaslouží/nezaslouží, jsem v prvé řadě zastáncem názoru, že svévole nebo zvůle státu (respektive jeho represivních složek) je v konečném důsledku vždy škodlivější než původní, byť i třeba dobře myšlený účel - z pohledu státu nikdy nemůže platit, že účel světí (nezákonné) prostředky.
-es-
Jaká je skutečnost nejlépe ukazují kauzy typu "zeď v Matiční ulici" apod.
-es-
Vyšetřovatelka dala najevo, že ji to obtěžuje, že by musela zavřít půl republiky, že je nelegitimní vyšetřovat cikány z trestné činnosti, která se děje plošně.
Navíc mi vyčetla, že jako 193cm a 115kg boxer zneužívám paragrafů z 40/2009 krajní nouze a nutné obrany. Naznačila, že nemám dělat nic, koukat do země a dělat, že se nic neděje(v naší ulici už jedno dítě násilně tento rok zemřelo po útoku psa).
Naopak jsem začal být vyšetřován, protože jsem vulgárními slovy urazil pologramotnou, vyžranou, nezaměstnanou, feťačku co mlátí malé děcko, bere drogy a směje se nedostatku důkazů. Její mateřská=její konopí. Dítě tak má mateřské mléko obohacené o THC :)
Uvidím kolik vyfasuji.
PČR OR III si maximálně snaží ušetřit práci a administrativu. Pokud něco smrdí nedostatkem důkazů jsou do toho(a řeší věci za trestní sazbu do 3měsíců).
A pokud chcete konrektni priklad, muzete se podivat na OBP na vnitru. Byvaly sef Mazel tam konstituoval celou mladou gardu, ktera demokracii bojujici tlaci do statni politicky jak to jen jde, coz sam vite lepe nez kdokoliv jiny. Stejne jako treba to, ze byvaleho nevladkare Lisku jeho aktivity (a ambice) vynesly do vysoke politicky, konec koncu sveho casu byl ministrem, takze jak vidno, nevladkari vystoupali az do nejvyssich politickych pater...
Je tedy jasne, ze pokud statni organy prevzali ideologii i retoriku neziskovek, tak jeste neznamena, ze neziskovyk ztratili vliv. Naopak, znamena to jen a pouze to, ze o ncih leckdy neni tolik slystet.
Dalsi aspekt "pochodu institucemi" je ten, ze zatimco v devadesatych a v prvni pulce 2000 let byly neziskovky jeste casto takrka v roli disidentu ( coz plati pro lidskopravne-socialni, stejne jako pro ekologicke) tak v soucansosti se v podstate staly vicemene soucasti estabilshmentu. A tak jak se jim v minule dobe mainstreamova media vyhybala a pokud mozno je potlacovala, tak naopak nyni na jejich nazory hladove cekaji a jejich PR tlaci co to jde.
Staci se jen podivat na posledni dny, jaky PR poskytli naprosto silene totalitni kampani za cenzuru medii kterou oznamil Helsninsky vybor usty Sabatove.
No a treba takova Transparency International a EPS, ktere byly v 90/2000 vyslovene v disentu jsou nyni propagovani jako div ne statotvorne-protikorupcni (viz, kampan Rekonstrukce statu). Pricemz se opet prehlizi, ze zejména TI je nositelem, propagátorem a silnym lobistou například za zrizeni Specilanich statnich zastupitelstvi (a soudu) po kterych tak touzi treba i Bradacova, Istvan a dalsi. Asi není nutno zduraznovat, ze tim by pritom bylo jejich (a „speciálních utvaru“ policie) postaveni mimo jakekoliv zbytky kontroly zavrseno, ukotveno a opevneno.
Takze bych to uzavrel tim, ze za poslední desetileti se (zejména v dulezitych oblastech) vliv jistych nevladek ( coby spolunositelu a spolupropagatoru jisteho typického ideologcikeho ramce) rozhodne nezmensil, ale pretransformoval do jiné (silnejsi? ucinnejsi? vlivnejsi?) podoby.
DS
Soudkyně OS v Ústí nad Orlicí zcela otevřeně uvedla, že by nám mohly být i naše nezletilé děti odejmuty, jestliže neposlechneme.
Habermann
- v případě Romáků naopak platí "last they came" a zvýšené mediální krytí (včetně policejního) má jejich komunita podnes.
Aplikace zámořského modelu diversity
pak přinesla globálně unikátní situaci, kdy štědře podporovaná populační exploze je ze strany etnika, jehož verbální projev se stal u sousedů synonymem pro lež, provázena myriádami zuřivých a médii ochotně šířených pomluv.
Těm je u západníků, nezvyklým paradoxům v případě Romáků stále přežívajícího sociálního státu, dopřáváno sluchu. Podobně byl málem inzultován coby rudý propagandista v době vzniku Solidarity v PLR zpravodaj ČsT, když se skupině anglosaských odborářů pokoušel vysvětlit, že jejich polští kolegové stávkují za plný plat ...
starosta Šťovíček: "...neviděl jsem, video je sestříhaný, ale nevěřím, že by kontroly probíhaly bez souhlasu rodin" zkratka... aneb Jako poslanec za VV v říjnu 2011 podal návrh, aby se protikorupční zákon netýkal právníků. Důvod, který ho k tomu vedl, nedokázal vysvětlit a následně jej popřel. Vysvětlením bylo, že jej podal jmenovec advokát Jan Šťovíček, návrhy však mohou podávat jen poslanci...
starosta Šťovíček: "...neviděl jsem, video je sestříhaný, ale nevěřím, že by kontroly probíhaly bez souhlasu rodin" zkratka...
tak jsem měl nakonec pravdu, úředník úředníka neposere...
zpravy.idnes.cz/.../...
Proč by se městský zaměstnanec nemoh podívat do rozvaděče elektřiny v městském paneláku, kde je osazen elektroměr v majetku města?
A co tohle?
Sociální pracovnice má právo provádět sociální šetření v místě bydliště žadatele o dávky v hmotné nouzi (zákon č. 111/2006 Sb.) či na základě žádosti o příspěvek na péči (zákon č. 108/2006 Sb.).
Toto šetření je nedílnou součástí podkladů pro přiznání či nepřiznání těchto dávek. U příspěvku na péči se provádí i kontrolní neohlášená šetření za účelem zjištění jeho řádného využívání k zajištění péče. Pokud se žadatel odmítne podrobit sociálnímu šetření tak, že neumožní sociální pracovnici vstup do jeho bytu, lze žádost o dávku zamítnout, v případě jejího poskytování dávku odejmout, popřípadě snížit její výši, neboť pracovnice nemá dostatek informací potřebných k rozhodnutí.
Jestli je obtěžuje a zatěžuje otevřít v sedm večer úřednici, tak to mají docela zvláštní život, když je to jedna z mála věcí, co po nich stát za to, že dostávají zadarmo živobytí chce.
Rozvaděč je technické vybavení domu (stejně jako třeba výtah) a nejde tedy o společné prostory bytových jednotek (např. sklepy, chodby), kde cizí osoby nemají co pohledávat. Jde tedy o majetek majitele domu a nikoliv nájemníka. Ostatně ani elektroměr není majetkem nájemníka. Vlastníkem domu je nejspíše město, které může pověřit kohokoliv, aby provedl kontrolu majetku. Při „černém“ odběru jde vždy o neodborný zásah do elektroinstalace a velmi vážně hrozí, že díky tomu vyhoří celý dům. Takže s tím „porušováním práv“ otevřením rozvodnice jste hodně mimo mísu.
Adikia.cz
Stejně jako výtah - nikdo, ani sebechytřejší strážník, nemá právo manipulovat se zařízením výtahu, to smí pouze akreditované firmy. Neproškolený člověk smí tak maximálně vyhodit jistič.
Krom toho, skříň není přece uzamčená, pouze mechanicky zajištěná západkou s čtyřhranem proti samovolnému otevření. Dveře také nejsou považovány za "uzamčené" jen tím, že jim odmontujete kliku.
Kromě toho, v portfoliu nezákonností zachycených na videu to byla asi ta vůbec nejméně podstatná položka.
Přestaňte řešit, jestli jde o cikány... Jde o normální postupy OSPODu a Městských policií.
penize.cz/.../...
RSS kanál komentářů k tomuto článku