černé ovcemezi ostatními oligarchy, poctivými a zločinu se štítícími podnikateli – kdežto v České republice taková otázka smysl, byť omezený, ještě má. Chodorkovskij podlehl v mocenském boji a byl proto, i pro výstrahu jiným, uvězněn, protože to bylo pro moc výhodné, a nyní, kdy je pro moc výhodné jej propustit a projevit milosrdenství, byl amnestován a propuštěn.
Po případu Davida Ratha a kause Nagyová-gate si tím jsem stále méně jist. Ano, ptát se po obsahu Rathovy krabice má jistý smysl, stejně jako zkoumat dialogy zaznamenané policejními mikrofony ve vile Pancové a Kotta. Určitý – ne ovšem rozhodující. V tom, že byli Rath i Nagyová obviněni a vzati do vazby na základě jednání, jež patrně bylo (objektivně) trestné, panuje obecná shoda. K trestnímu stíhání to však nestačí, k tomu je potřebný i další, subjektivní prvek, mocenský zájem na něm. A jsme víceméně tam, kde Chodorkovskij – tedy v Rusku.
Rath byl vyšetřován a obviněn na základě dohody (čti: komplotu) tehdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila s Lenkou Bradáčovou, a účelem jeho stíhání bylo jednak pomoci slábnoucí ODS diskreditací oposice, jednak zviditelnit ambiciosní krajskou státní zástupkyni a mediálně ji připravit na karierní postup. Cílem akce Nagyová bylo ukázat všem, najmě arci Petru Nečasovi, že proti odeesáckým kmotrům se vystupovat nemá, nechce-li člověk škaredě skončit. A podobnou motivaci a půdorys má celá řada dalších případů, notabilně kausa Opencard, ve které byli obviněni nikoli ti, kteří za korupcí stojí, ale garnitura, která se rozhodla ji vyšetřovat.
Trestněprávní aspekt tu je, jen – podobně jako v Rusku – není rozhodující, a toliko člověk v krajním stupni naivní by snad mohl pochybovat, že kdyby byl mocenský zájem dostatečně silný, iniciativní orgány činné v trestním řízení by si dokázaly něco vymyslet na kohokoli a kdokoli by mohl být vzat na rok do vazby. Otázka viny je podružná na samé hranici bezvýznamnosti. Ohebná komunistická justice, jež neprošla reformou, se dokázala přizpůsobit nové moci, a svou nezávislost si vyložila jako možnost propůjčit se beztrestně k jakékoli špinavosti, kterou si u ní ti u vesla objednají.
Tolik tedy k právnímu státu v České republice, a pro ty, kteří by náhodou měli v úmyslu ohrnovat nos nad Putinem a jeho
diktátorskými methodami; naše země má stále k Rusku daleko blíž než do západní Evropy, a co je horší, už cca 15 let se politicky posouvá nikoli západním, ale východním směrem.
Komentáře
Je mozny aby soudny clovek vyplodil takovou nesmyslnou slataninu na 4 radcich?
Je tedy jednání trestné pouze tehdy tehdy, je-li na jeho trestnosti mocenský zájem? Ne, že by něco takového v ČR neexistovalo, ale takto to vztáhnout na veškeré trestné činy?
1. stav do roku 2011 = politická objednávka nikoho nestíhat;
2. stav po roku 2011 = politická objednávka část z těch zločinců stíhat
Váš závěr - situace se zhoršuje. No mně to tak nepřijde, spíš se prostě krysy vystřílí mezi sebou.
Vaši interpretaci jinak nesdílím, vidíte to moc černě, ale aspoň v té černotě zkuste být konsistentní.
Yossi
JInak receno, zcela stejne mechanismy tafy fungovaly i predtim, jen ne tak casto..
I kdyby to bylo, jak říkáte, tak vždy je lepší jeden Rittig než dva. Rovnováha sil jak za studené války imho státu nijak nepomůže (viz Slovensko).
ad anonym:
Níže máte link, kde se ukazuje, že druhá strana chtěla tu justici použít k politickým změnám, nikoli Ištván, resp. to prostě zatím nemáte doloženo. Jinak je zajímavé, že zatím na Ištvána nenašli žádné kompro, mějte mě za naivku, ale možná to bude fakt rovný chlap a Šlachta taky.
Yossi
scribd.com/.../...
To vypadá slibně.
Yossi
No důvod k tomu byl, dostal info od Švýcarů, spíš jde o to, že mi nevidíme, jak ta komunikace mezi ním a Švýcary vypadala a co k tomu mají za důkazy. Takže já bych to zatím jako vycucanost z prstu nehodnotil. Imho se to bude lámat na tom, zda mu budou schopni přišít motiv, tj. zda prokážou, že se s Janouškem již v té době kámošil, aspoň Grygárek na tom staví zatím své mediální PR.
Yossi
Že je někdo bohatý, není důvod k tomu, automaticky proti němu zahajovat trestní řízení!!! Ostatně, že Janoušek disponoval řádově miliardou, bylo známo už předtím; stačilo se podívat na jeho dům (odhadněte cenu domu a odhadněte, jaký díl svého bohatství by mohl být Janoušek ochoten vložit do svého sídla).
Celá věc budí dojem že akorát potřebovali něco najít, za co by mohli Grygárka stíhat (a ještě lépe spoustu lidí odposlouchávat). To je zjevné ostatně z toho, že je stíhaný jen Grygárek. Tahle věc je účelová, až to bolí.
Stíhaný je jen Grygárek, protože měl jediný jakou funkci zneužít, zbytek mohlo je uplácet a to nemají očividně doloženo - v tom s Vámi souhlasím.
Nevíte, jak ta žádost vypadala, odkud na ten účet ty peníze došly (a zda to byla třeba jedna miliardová platba), jak moc se snažil Janoušek utajit, že je to jeho účet a pod.
TP:
Já bych si fakt počkal na podání obžaloby a její obsah. Že je někdo bohatý není důvod, že někomu chodí na tajné účty ve Švýcarsku miliardy, sám se označuje za "politického" podnkatele a přitom vlastně nemá žádný transparentní zdroj příjmů, to imho je důvod pro policejní prověřování.
Yossi
Prý to je část jakéhosi podání Ústavnímu soudu v kauze Nagyová/Páleník. Nechápu ovšem důvod, proč do toho podání naši elitní státní zástupci psali tolik věcí vysloveně operativní povahy, které by si každý soudný člověk nechával pro sebe - absolutně mi není zřejmé, jaký vztah by to mohlo mít k jakékoli ústavní stížnosti Páleníka nebo někoho??? Tak proč to tam proboha vyžvejkli?!
Jestli tam něco nadbytečně vypsali a teď se to prozradilo dotčeným osobám (ne, Moroz si určitě z toho nedomyslí, že odposlouchávali i jeho), tak to prozrazuje, že parta z Olomouce není zas tak chytrá.
No a když už jsme tak konspirativní, tak možná to tam psát nemuseli, ale chtěli to zveřejnit, tak to napsali v nějakém vyjádření pro ÚS.
Yossi
V podstatě jediné, co Ištvanovi zbývá, je vypouštět do medií náznaky typu, kolik peněz měl Grygárek na účtech, aby si udržel přízeň krvežíznivé veřejnosti, ale na tom celé jeho slavné trestní stíhání skončí. Korupce v justici je už příliš rozšířená a příliš mnoho lidí se má důvod bát, co všechno na ně Grygrárek a jeho parta nevědí.
A druhý odstavec není argument proti Ištvanovi, nýbrž proti zbytku.
Yossi
neviditelnypes.lidovky.cz/.../...
Jinak argument, že ty trafiky jsou blíže politickému jednání než korupci, nemáte podložen nijak ani Vy v tom svém článku, argumentujete jen nějakým obecným chápáním politiky. Tady to ale nebyla situace funkce za funkci, tady to byla zcela jasně deklarovaná změna původního odporu vůči zákonu prezentovaná jako jednání dle nejlepšího vědomí, svědomí a zájmů voličů, na závěr zcela opačný, bez jakékoli racionální argumentace, jen za cenu získaných postů. Nemám iluze, že se to jindy neděje, problém byl, že zde to udělali před očima celého národa v přímém přenosu.
Yossi
To je obecná vlastnost parlamentního systému. Dokonce jistá míra handlování je společensky prospěšná, neboť pomáhá vyrovnávat různé zájmy. Kdyby se toto vnitrostranické handlování neakceptovalo, pak bychom vlastně ani poslance nepotřebovali. Byli by jen předsedové parlamentních stran a každý by měl jednu kartičku s napsanou váhou svého hlasu.
Kauza trafik nesla zřetelně rysy právě toho vnitrostranického handlování, ne korupce. Rozdíl byl jen v tom, že místo vynucování podpory jednoho zákona se rovnou řešilo, že odstoupí a umožnít tak fungování vlády (což nese rysy typicky politického vyjednávání).
Stejně jako argumentujete Vy, bych se já mohl ptát, co je tedy korupce? Kde končí hranice? Když dostane za hlasování peníze? A co, když dostane za hlasování auto? A co, když dostane za hlasování funkci s vlivem? Dle mého názoru je tím rozlišujícím znakem, zda byl poškozen veřejný zájem nebo ne, tj. zda můžu doložit, že úmyslně za protihodnotu vykonávali mandát v rozporu se svým slibem. Obvykle to prokázat nejde, protože budou říkat, že změnili názor a nechali si to vysvětlit, tady byli ale příliš sebevědomí a do televize to s úsměvem celé skutečně prezentovali jako ukázkový úplatek.
Yossi
Tady ale nešlo o porušení slibu pro hlasování na pokyns trany, tady šlo o to protiplnění za to porušení slibu. Podle Vás je ta hranice pro korupci kde? U toho auta za hlasování? Nebo ani to není korupce a tak parlamentní demokracie taky funguje?
Yossi
Přesná a nezpochybnitelná hranice se nikde narýsovat nedá. To ostatně platí o prakticky jakémkoli problém v právu. Jak chcete exaktně vypočítat, kdy bylo nebezpečí tak vysoké, že již bylo nutné učinit krok X? Od kolika let je dítě tak vyspělé, aby je rodič nechal jít na záchod ve vlaku samotné, aniž by zanedbal náležitý dohled? Od pěti? Od patnácti? Od sedmi let, dvou měsíců a dvaceti dní? Jak tohle chcete přesně narýsovat???
To samé platí i pro hranici mezi legitimním politickým vyjednáváním a korupcí. Nedá se přesně narýsovat. Musíte se obrátit na communis opinio, usus longevus, legitimní očekávání a všechny podobné pojmy, které jen maskují starý dobrý zdravý selský rozum.
A můj selský rozum říká, že když je běžné a dovolené "já půjdu do koalice, ale jen když mě uděláte ministrem financí", tak dohoda "funkce za funkci" bude spíše dovolená než nedovolená. Rozhodně to má blíž k dohodě a la "ministr financí" než k čachrům a la "igelitka s penězi".
Yossi
Pokud se to voličům nebude líbit, tak ho příště přeci nezvolí...
Petr V
Dobré vládnutí není primárně o kráse procedur, ale hlavně o výsledku. Bohužel u nás je katastrofou obojí. To je na ČR tak frustrující.
Putin je vsechno jen ne dobry prezident.
Petr V
To byl vtip... Jak by to tedy podle Vas melo byt? ,:O
Petr V
K omezení této praxe by pomohla změna ústavy podle amerického vzoru k většinovému systému (konec přeběhlictví a jasná odpovědnost), k možnosti kandidovat sám za sebe bez schválení stranickým politbyrem, ke kandidátkám s jedním kandidátem (konec kolektivní neodpovědnosti a manipulace s kandidáty vedením stran) a poslanci by mohli hlasovat podle svého přesvědčení (konec diktátu vedení stran poslancům, jak mají hlasovat - a omezení úplatků, o nichž se tady diskutuje).
Každý by měl mít právo kandidovat jen sám za sebe (jako člen strany nebo třeba i nestraník) a odpovědný by měl být jen svým voličům (ne nějakému stranickému vedení). "Stranická disciplína" samozřejmě není nutná, tvrzení, že by bez ní vznikl chaos je nesmysl (v USA neexistuje a tamní systém je mnohem stabilnější) - poslanci mají hlasovat podle svého vědomí a svědomí, ne podle stranickým bossů a kmotrů v zákulisí. Hromadné kandidátky by vůbec neměly existovat - voliči by měli volit jednoho konkrétního člověka a ne anonymní hromadu lidí, s jejichž pořadím (volitelnost) může čachrovat vedení strany (právě s ohledem na "loajalitu" dotyčných - jen ti "poslušní" se dostanou na volitelná místa).
www.novaustava.cz/clanky/spasitelum-demokracie-i
www.novaustava.cz/clanky/o-stranicke-discipline
Viz i jeho kniha Úsvit, kde navrhuje celou novou ústavu podle USA vzoru k lepšímu fungování našeho politického systému.
Proč tedy nejásáte? Proč nejste spokojen?
Petr V
RSS kanál komentářů k tomuto článku