Naše žádost o informace týkající se infoSoudu jaksi uvízla na mělčině: ministerstvo spravedlnosti si nejprve prodloužilo lhůtu k poskytnutí informací o 10 dnů, a poté si řeklo, že nejbezpečnější je žádosti o informace prostě ignorovat. Když v zákonné lhůtě nepřišla odpověď ani na stížnost, nezbylo nám než ministerstvo zažalovat; nu, není to poprvé, pokud si dobře vzpomínám, dvakrát nebo třikrát jsem ministerstvo poslal kvůli liknavosti při poskytování informací do exekuce.
Na data se těším, protože současné fungování mého informačního systému je krajně neuspokojivé: database se plní daty o nařízených jednáních na základě velkého počtu dotazů podle jednotlivých soudních síní a zbytečně tak zatěžuje oba servery, které generují a parsují relativně velký objem dat, místo aby se každý den ráno načetla data jako jeden soubor XML a než se uživatelé probudí, informace o jednáních na dalších 30 dnů se pro ně naskládaly do database. Můj systém umí oproti tomu oficiálnímu o dost víc: zejména dokáže vyhledat i minulá, již uskutečněná jednání, a umí vyhledávat podle nejrůznějších kriterií, např. podle soudů, soudců a jmen účastníků řízení. infoSoud je schopen hledat pouze do budoucnosti a jedinými dvěma možnostmi je vyhledání podle soudní síně nebo podle spisové značky.
Sladce nečinný je rovněž ÚOOÚ, který na mou červnovou žádost o stanovisko ještě nebyl schopen reagovat jinak než sdělením, že věc předává svému inspektorovi a ten se jí bude zabývat; snad napřesrok, zdá se.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
V kause infoSoudu žalujeme ministerstvo spravedlnosti
- Autor: Tomáš Pecina
- Kategorie: Informační právo
- Počet zobrazení: 3057
Komentáře
Prosím tedy o trpělivost, chyba není na vašem přijímači.
Pokud se týká ARESu, tam by se mohl upřít zájem žadatelů podle InfZ. Jsou to informace o podnikatelích, které jako takové nepožívají ochrany osobních údajů, vztahují se k působnosti příslušných státních orgánů (MF, ČSÚ) a tyto orgány je v bezpochyby mají, proto by je měly bezplatně poskytovat, a to nejen v omezené formě webového rozhraní.
A aby to nedopadlo jako s tou otiskovou databazi, ze vycisli vytvoreni prislusneho nastroje na 100 000 :-).
MH
Pokud jde o tu captchu, nedopsal jsem, ze jsem nekde cetl (od MSpr) prave ze by to melo byt pres ni zabezpecene, aby nekdo nedoloval data tak jako to delate Vy ;), ze ucelem je zjistit konkretni informaci (seznam jednani na dany den/jednacku, nebo u rizeni udalosti).
Treba u ARESu MFCR broji proti plosnemu scanovani pres ICO, to same KN ... Je asi zbytecne dodavat, ze kdo chce, tak se k tem udajum za par korun dostane.
MH
Proč řešit captchu, když mohu mít tyto informace zcela legálně podle InfZ?
Tak jiště. Brojí tak, že mj. zablokovali 2^96 IP adres. Na stížnost se zatím nikdo neozval, no, ještě na vymyšlení toho moudrého sdělení mají víc než měsíc.
ad ARES: Jsou zeme, dokonce nasi ex-bratia, kde poskytuji seznam podnikajicich subjektu jako nejake XML nebo CSV. Taky mi to prijde silene, kdybych jim to chtel vycucnout, tak si na to objednam nejaky botnet ci hromadku VPS za par USD a mam to za chvili doma (a jim se nejspis slozi server, bude-li mit podobny napad vice lidi najednou).
MH
tyden.cz/.../...
RSS kanál komentářů k tomuto článku