Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Vnitro opět dělá drahoty
K otázce šifrování samotného budiž poznamenáno, že na hypothese o nemožnosti prolomení kryptografických algorithmů používaných moderními komunikačními prostředky stojí mimo jiné bezpečnost elektronického podpisu a datových schránek, elektronického bankovnictví a nejnověji též tzv. kryptoměn. Jedinou cestou, jak obsah šifrované komunikace zjistit, je kompromitovat koncová zařízení, a to může být ústavně krajně pochybná eventualita, protože trestní řád neobsahuje žádné ustanovení, které by umožňovalo instalovat do počítače nebo telefonu policejní malware, tak jako se před časem zkoušelo např. v Německu.
Není proto divu, že ministerstvo se zdráhá informace vydat: buď jde o obludné plýtvání veřejnými prostředky, anebo o přípravu protiústavní praxe.
- Autor: Tomáš Pecina
- Nadřazená kategorie: Informační právo
- Kategorie: Šifrování
- Počet zobrazení: 4764
Komentáře
Nejspíš to bude ten první případ - dobré milionky do vlastní kapsy za nic.
Protože, aniž bych chtěl soudruhy z vnitra podceňovat, přece jen nečekám, že by se na svých policejních učilištích naučili dost na to, aby rozlouskli problematiku faktorizace nebo ve volných chvílích bádali nad krásou zeta-funkce.
Nejspíš to byla přihrávka na malou domů a čím víc se to proflákne, tím lépe.
Ale pokud vím, zadávali to jakési obskurní instituci do Brna, ne do Hrdlořez. Že to bude jen další tunel do státního rozpočtu, platí ovšem v každém případě.
"Předmětem řešení projektu je vytvoření nástrojů programového a elektronického vybavení pro určení typu šifrované komunikace, její následné dekódování a vyvinutí nových metod a nástrojů pro odhalování a vyšetřování případů kybernetické kriminality a ochrany informačních systémů před kybernetickými hrozbami. Výsledky projektu budou využity v rámci bezpečnostních složek státu"
Myslím, že se pánové na MU od plic zasmáli a tipuji, že největší dilema k řešení bylo, zda těm blbcům prozradit krutou pravdu, nebo v klidu užívat peněz.
Myslím, že Ústav teoretické matematiky může vbrzku od MV očekávat zadání na přesné vyjádření Ludolfova ve tvaru zlomku.
A vy se moc nesmějte, protože vám kapitán Šmíd jistě brzy zavolá ohledně pana Kůkla, kterého stále nemůže najít v telefonním seznamu a k tomu bude chtít nějaké důkazní materiály k závadové větě pana Fermata.
Napr. reseni uchovani boot hesla v truecryptu mi prijde jako velmi nevhodny, i kdyz se DRAM po vypnuti PC zacne nicit, stale je velka sance se toho hesla dopatrat i z nejakeho tragickeho vzorku. Kdyby truecrypt heslo po bootu presifroval random klicem, ktery bude ulozen nekde jinde, problem by to z velke casti resilo (1 bit spatne -> relativni konec hadani).
MH
elementy byli pronasledovany pradavno pred nejakym hitlerem,proc asi,je snad jasne
To snad vymyslel někdo, kdo si dřív myslel, že se bude poroučet větru a dešti.
Pak by mohli ještě poradit ministerstvu zdravotnictví, aby vypsalo zadávací dokumentaci zakázky na výrobu léku na aids a rakovinu (odhaduji, že zadavatelé této zakázky žijí v představě, že takové léky nejsou k dispozici jen kvůli tomu, že na jejich výrobu nikdo nezadal zakázku).
RSS kanál komentářů k tomuto článku