Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Vzpomínáte si ještě na náš informační spor s policejním presidiem o počet záznamu v Národní databasi DNA aka Prozradím za pět korun? Já vím, je to dávno, ale až nyní se kausa dostává k soudu (správní žaloba).

Právně je to případ celkem zajímavý a judikaturou doposud nevyřešený, kdy povinný subjekt nežádá o náklady, které by vynaložil, kdyby informaci poskytl, nýbrž o ty, které již vynaložil na získání informace, na kterou poté nalepil cenovku a míní je vydat pouze po zaplacení příslušné částky. Tvrdíme, že je to nezákonné, a vysvětlujeme, proč, s nedočkavostí očekávajíce procesní reakci policejního presidia.

Komentáře   

0 # 64871 2016-06-03 10:47
Rok a půl, standardní čekací lhůta
0 # 64871 2016-06-03 10:47
Tento komentář byl odstraněn autorem.
0 # Anonymní 2016-06-03 15:22
Uměl bych si představit, že programátor bude opravdu muset vynaložit tolik hodin práce, jsou-li údaje k dispozici pouze v PDF tabulkách, což by mě ani tolik nepřekvapovalo.

Případně, že byla databáze na klíč vytvořeno externí firmou a policie nemá přístup ke kódu, a tato firma si za každý úkon účtuje tyto peníze a hodiny programátora jsou jen pokus to zakrýt.
0 # Tomáš Pecina 2016-06-03 16:31
Představa, že dodavatel vysoutěžil dodávku Národní database DNA, která bude vedena v souboru PDF, mi v místních podmínkách nepřipadá úplně nemístnou, ale přece jen si myslím, že to bude něco SQL kompatibilního.
0 # Anonymní 2016-06-03 21:01
Trvalo mi hodinu, než jsem našel alespoň základní obrázek o FODAGENu, a co se v něm vlastně uchovává za údaje.

Mimochodem, už řadu jsou populární NoSQL databáze. Kromě toho mnoho programátorů namísto databází bastlí svá souborová úložiště.

Nicméně autorem FODAGENu je VUMS LEGEND, s.r.o., která je velice zadobře s IBM.

Na druhé straně je FODAGEN enterprise produkt, a tam je možné očekávat cokoli, naprosto cokoli. Enterprise sféra je obykle skladiště nejhorším programátorských jazyků, technik a odpadů, které před přechodem do křemíkového nebe se ještě drží v enterprise. Co je špatné, zastaralé či nepoužitelné pro běžné IT, to ještě v enterprise vezmou. Stačí k tomu dát servis a záruky – a v enteprise na ničem jiném nezáleží.

Enterprise oblast je především drahá a předražená. Vše se řeší skrze požadavky a podporu – a placená zlatem. Akce typu jeden SQL příkaz za tisíce korun bych nepovažoval za nic nenormálního v eneterprise. Ba ještě je to možná na enterprise i laciné.

Když jsem viděl obrazovky FODAGENu, tak to asi neubastlí bez databázového stroje, ale kdo ví. V enterprise není důležité, jestli je někdo znalec či hochštapler, ale jestli má na to certifikát. Je to stejné jako u soudních znalců třeba.

Miloslav Ponkrác

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)