Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Zatím byla v Autonomním centru Klinika nahlášena bomba dvakrát, a v obou případech se opakoval proces, který po několika hodinách plného policejního i aktivistického nasazení vyvrcholil osvobozením Kliniky a návratem do bodu nula, neboli, jak říkáme my programátoři, GOTO 10.

 
Napadá mne, že bude-li počet opakování narůstat, musí chtě-nechtě dojít k určité ritualisaci této události. A proč se neinspirovat ve Velké Británii, kde se každý rok, již více než půl tisíciletí, koná State Opening of Parliament, honosná a symboly naplněná rituální podívaná.
 
Představme si, jak by to mohlo vypadat v případě Kliniky:
 
První událostí na itineráři je samotné ohlášení bomby anonymním e-mailem. To se jeví být nadbytečným, risiko explose s ohlášením nijak nekoreluje, proto bych navrhl od něj upustit a konat vyklizení např. každý třetí pátek v měsíci, anebo, aby to bylo stylovější, první úterý následující po úplňku.
 
Policie by se dostavila na místo a zvláště k tomu vybraný ozbrojenec by tonfou zabušil na dveře. Squatteři by se otázali, kdo přichází a čeho sobě žádá, a policista by pronesl úřední formuli. To by se opakovalo řekněme třikrát po sobě, pak by squatteři pustili policii dovnitř, ale předtím by se zvlášť k tomu vybraní a vycvičení jedinci odebrali na střechu, kde by se připoutali ke komínu.
 
Po vpuštění policistů na Kliniku obvykle následuje čtení předběžného opatření vydaného Obvodním soudem pro Prahu 3. To je sice irelevantní (předběžná opatření vykonává exekutor, nikoli policie), ale rozhodně je to příležitost pro další rituál. Předběžko vytištěné na pergamenu, svinuté do svitku a převázané zelenobílou stuhou s nápisem Pomáhat a chránit by ze zdobené kabely vyňal velitel zásahu, předal ho policejnímu čteci a ten by jeho obsah pomalu, slavnostně deklamoval, právě tak, jako čte britský monarcha legislativní program vlády. Squatteři by reagovali skandovaným voláním Hanba! a Kliniku nedáme!, avšak protože, jak vysvětleno, předběžné opatření nemá stejně žádný význam, tyto projevy nevole by mohly být tlumené a symbolické.
 
Stalo se pravidlem, že policisté při akci něco na Klinice poničí. I to by se dalo ritualisovat. Dva squatteři by např. mohli podržet z veřejí vysazené dveře, do kterých by velitel zásahu slavnostně kopnul.
 
Pak by následovalo sundávání squatterů se střechy. Zásah se může konat za každého počasí, je tedy nutné dbát na bezpečnost zúčastněných. Představuji si to např. tak, že policista lezec by protáhl horní polovinu těla střešením okénkem, poklepal by vybranému squatterovi připoutanému řetězem ke komínu na rameno a vyzval ho Slez!, na což by následovala odpověď Neslezu!, a po trojím opakování konversace by se lezec vrátil dolů a ohlásil veliteli: Nesleze!
 
Jádrem ceremoniálu musí být arci hledání samotné bomby. Navrhoval bych, že squatteři připraví pět atrap z lepenky, a ty v budově schovají. Pyrotechnici by pak tyto atrapy hledali, a až by všech pět nalezli, rituálně by je přímo před Klinikou zneškodnili. Anebo, aby to bylo pro policii více motivující, mohly by být v atrapách koblihy, jako symbolické výkupné za to, že policie Kliniku fakticky nevyklidí.

Tím by byl program vyčerpán. Policisté by squattery vyzvali, aby se do budovy, jež patří státu, nevraceli, ti by na ně symbolicky vystrčili k tomu účelu užívanou část těla, a po odjezdu všech jednotek by přestřihli řetěz a vrátili se k rozdělané práci.

Komentáře   

0 # Anonymní 2016-05-25 19:40
brilantne
0 # Anonymní 2016-05-25 21:12
:)
0 # Leo Tydlitát 2016-05-25 21:44
Vynikající přehled.

Napadá mne, zda tento bombový folklór nakonec není jakýmisi novými Hrami bez hranic. Určitě ano; současnému evropskému éthosu se totiž toto klání klinických křečí o kašpárkovskou čapku přibližuje jako máloco.
0 # Anonymní 2016-05-26 08:43
Je to strašná komedie. Ale tak pokud mají PO, tak je příchod exekutor otázkou týdne/dvou.

Yossi
0 # Anonymní 2016-05-26 08:45
Hypoteticky, jestli tam tu bombu opravdu někdo nahlásil, co mohla policie jiného dělat?!

Občas s názory na tomto blogu souhlasím, občas ne, a to zejména v případech kdy se tu programově policie očerňuje a vykresluje jako cosi, co by pomalu nemělo existovat, případně by měla být zbavena všech svých práv. Tento přístup se mi jeví fanaticky tupým.
0 # 64871 2016-05-26 11:38
Neměla by existovat mimo naprosto jasně zákonem ohraničený okruh svých pozic. Raději prořezaná policie než policejní chobotnička rozplizlá všude. Měla by být zbavena ne všech, ale většiny svých práv a pravomocí. Mějte na paměti, že nejsou nic více než státními úředníky s přespříliš mnoha pravomocemi a prakticky nulovou odpovědností.
0 # Anonymní 2016-05-26 09:27
Možná, že se někdo "revanšuje" za "bomby" v Řízkárně.
0 # Anonymní 2016-05-26 12:28
Já bych řekl, že by to mohl být inspirativní návod pro jiné majitele nemovitosti, např. bytu, když se nájemník, který již pozbyl právního titulu k užívání, nechce vystěhovat a pronajímatel se zas nechce trápit žalobou na vyklizení. Policie nájemníka vyvede, to se rozumí, že pro jeho bezpečí, no a pak nemovitost předá vlastníkovi.
P. S. Původně jsem chtěl napsat, že to "je inspirativní", ale pak jsem se raději ukáznil, abych prokristapána někoho k něčemu nenaváděl nebo dokonce sám nějakou tu přípravu neprováděl.
Karel Sračkář
0 # Anonymní 2016-05-27 00:14
Pro větší "fun factor" by koblihy měly být s obsahem THC. Adam

youtu.be/JvfvU9lJbuQ
0 # Anonymní 2016-05-27 16:11
Jana Němcová ze sociálního centra Klinika mluví o postupu pří zásahu policie a o tom, proč budovu nevyklidili…
prehravac.rozhlas.cz/audio/3637562
0 # Anonymní 2016-05-27 17:04
+8

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v pravém sloupci dole)