V kause prolamování šifrované komunikace se ministerstvo vnitra vyjádřilo k naší žalobě, na což reagujeme replikou, navrhujíce soudu přibrat ve věci znalce-kryptologa, který by snahu ministerských úředníků o rozdojení kozla
náležitě vyhodnotil.
Důležité upozornění!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Spor o šifrování pokračuje
- Autor: Tomáš Pecina
- Nadřazená kategorie: Informační právo
- Kategorie: Šifrování
- Počet zobrazení: 5307
Komentáře
MP
Šifrování, o kterém je řeč, je založeno na, zjednodušeně řečeno, asymetrické početní úloze. Umíte vynásobit i vydělit dvě čísla velmi rychle, ale nejste schopen dostatečně rychle zjistit, vynásobením kterých čísel vznikl výsledek (faktorizace). Vtip je v tom, že všichni ti, kteří tuší oč jde (tj. komplet VŠ IT směru + informovaní laici), vědí, že je v současnosti o úlohu neřešitelnou v reálném čase soudobou výpočetní technikou založenou na standardních ALU.
Vtipné je, že řešitelem by měla být MU Brno a nabízí se otázka, zda jde o příslovečnou mentální nedostatečnost pouze policie, nebo nákaza (dg.: caput cavus) pronikla i do universitního prostředí. Nejspíš ale šlo o pokus o tunýlek, jakých se ostatně děje spousta, stačí se podívat na výzkumná témata oborů typu ekonomie, sociologie, gender, rekreologie apod.
IT komunita má smysl pro absurdní situace a pan Pecina k tomu ještě zálibu v právu spojenou s buldočím stiskem v čelistech a vytrvalostí. Můžeme se těšit na seriál policejního tance mezi vejci.
Kdyby měli policajti styl, zadali by to do své alma mater (tj. některé ze zvláštních škol). Tam totiž nevědí, že to nejde, a tím by byla i vyšší šance na vyřešení.
Kdybychom naopak čísla implementovali v "prvočíselné representaci" .. tj. jako seznam prvočísel, ze kterých dané číslo vznikne a měli ALU umožňující tyto výpočty, nikomu by faktorizace nepřišla nijak obtížná. Naopak bychom považovali za vrchol umění např. sčítání.
MP
Z taktických důvodů by dávalo nejlepší smysl nezveřejňovat detaily nějakého keyloggeru či záznamového zařízení (nebo prostě čehokoli, technické možnosti jistě dobře znáte).
RSS kanál komentářů k tomuto článku