DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 3. května 2011

ÚOOÚ: Policie nás ve věci odběrů DNA nerespektuje

Úřad pro ochranu osobních údajů se činil: naši žádost týkající se zásahu proti neoprávněnému odběru vzorků DNA prověřil a sdělil nám, že se sice domnívá, že plošný odběr vzorků DNA je protiprávní, avšak policie jest jiného názoru a proti rozhodnutí ÚOOÚ podala správní žalobu.

Pomineme-li fakt, že v právním státě není zcela obvyklé, aby jeden orgán veřejné moci žaloval druhý, naprosto bizarním dojmem působí představa, že policie pravomocné rozhodnutí správního úřadu prostě ignoruje a místo aby povinnost splnila a až pak žalovala, podá žalobu a tváří se, že žádné rozhodnutí neexistuje. Jak že se jmenuje opak právního státu? Policejní?

5 komentářů:

 1. Pomineme-li fakt, že v právním státě není zcela obvyklé, aby jeden orgán veřejné moci žaloval druhý
  To si nemyslím.

  OdpovědětVymazat
 2. Zcela chápu Vaše rozčarování nad plošným odběrem DNA, nad nerespektováním správních rozhodnutí, nad podivným postupem policie. Jste si však jist, že opakem právního státu je stát policejní. Oponuji: opakem právního státu je stát bez práva resp. stát, kde právo byť je vytvořeno, není státem dodržováno. Policie je v tomto případě pouze nástroj - instituce, která patrně právo porušila, ale ve stejné logice by bylo možno dát i to, že pokud nebudou dodržovány normy např. lesního práva, bude se jednat o "lesní stát", slyšíte (vidíte) tu blbost?
  Harvey J.

  OdpovědětVymazat
 3. Ad GP:
  Mám pocit, že taková žaloba je nepřípustná ve většině jurisdikcí, ale přesně bych to musel projít.

  Ad HJ:
  Toto souvisí s genesí pojmu policie. Původně se policie nazývala "politický úřad" a byl to správní úřad s poměrně širokou působností.

  Termíny "právní stát" a "policejní stát" jsou novější, a i když definic je víc, právní stát obvykle označuje stát, kde občan smí stát žalovat a jeho žalobu projedná (na státu) nezávislý soud, kdežto v policejním státě lze nejvýš napsat cosi jako poníženou supliku, žalovat stát/souveraina nelze.

  Je to vlastně procesní vyjádření toho, co rozumíme rule of law: "stát práva", kde sice vládnou lidé, ale nad nimi jsou zákony.

  Více o tom viz Hendrych.

  OdpovědětVymazat
 4. Ad TP a GP: Minimalne v USA je docela bezne, ze jeden organ zaluje druhy. To ale mozna souvisi s pojetim "regulace" a "regulatorni souteze" v USA.

  OdpovědětVymazat
 5. Na USA jsem taky myslel, tam je to jinak, protože tam jsou úřady technicky "Government agencies", zmocněnci vlády.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>