DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 16. ledna 2018

Linguistický koutek aneb Ztraceno v překladu

Jak čtenáři mého zaniklého blogu vědí, již dávno jsem empiricky určil, že čeští policisté si ve služebním styku tykají a oslovují se vole. Tento mravoličný příběh má nyní pokračování: obnaživší se aktivistka po propuštění vypověděla, že ji policisté oslovali jako kurvu, což shledala ne právě zdvořilým. Pravda je arci jiná: z jí reprodukované části projevu vyplývá, že nešlo o oslovení, nýbrž o interjekci: policista tímto citoslovcem zdůraznil, že nebude-li jeho příkazu ihned uposlechnuto, použije proti zadržené osobě donucovací prostředky. Jistě se tento poznatek bude hodit, setkají-li se mí vážení čtenáři s některým příslušníkem onoho sboru takříkajíc ve volné přírodě.

16 komentářů:

 1. Aktivistka, užívající na presidenta cizího státu výrazu slut, jsouc přitom do půl těla nahá, je pohoršena slovem kurva?
  Kdyby byla místní, věděla by, že elitní důstojníci PČR jako pozdravu užívají sousloví "kurva ty kundo". Možná ji elitní policisté nechtěli zmást, dobře vědouce, že kunda je pussy a dotyčná patří k Femenům a ne Riotům.

  Byl by to zajímavý námět na dimplomovou práci, natáčet slovní obraty policistů celého světa a pak provést jazykovou a kulturní analýzu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no kedze zeman robi vsetko pre to aby si to oznacenie zasluzil...

   Vymazat
  2. Nemýlím-li se, pak pojem "kurva" znamená v původním významu sexuální aktivitu za peníze.

   I když ty kozy za moc nestály, přesto ten happening měl jistý sexuální nádech. NEOsoudružka jistě zadarmo neperformovala, tedy druhové označení "kurva" pro ni shledávám jako zcela přiléhavé.

   I kdyby tedy nešlo ze strany policisty o citoslovce, je vše v naprostém pořádku.

   Vymazat
 2. Leon Kreutzfeld16. ledna 2018 15:43

  Rusaci maji posledni roky dost rozzlobene a politicky aktivni zeny. To na zapade nevidite, tam se baby poperou maximalne tak ve vyprodeji o spotrebni zbozi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To platilo vždy. Já tam byl v šestavosumdesátym a už tehy platilo, že je lepší v univermagu narazit na dva veterány vod specnaz než na nasranou báryšňu.

   Vymazat
 3. Těch výzev k upuštění od protiprávního jednání, jinak bude použito donucovacích prostředků, je nejspíš více. Známý zas byl před třemi dny vyzván termínem "(seber to ty) zmrde", a jelikož neznaje policejní terminologii tuto výzvu ignoroval, po zásluze skončil v poutech na místním oddělení policie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejmenoval se ten známý Petr Máchal?

   Vymazat
 4. Nepochopení policistova oslovení mohlo pramenit i z absence flexivního vokativu v ruském jazyce. Na druhou stranu, ukrajinština tento tvar zná, ale to asi člověka v protiruském amoku hned nenapadne...

  OdpovědětVymazat
 5. "čeští policisté ve služebním styku se oslovují "vole" "
  V poradku ... naprosto trefne oznaceni ...
  Ten dalsi vyraz byl spis opravdu nedozorumeni ... ochranka s nejvetsi pravdepodobnosti volala policii a kdyz prisla tak jen rekli "ty kurvy uz sou tady" ....

  OdpovědětVymazat
 6. Jen pro informaci, aktivistka rozumí česky?

  A mimochodem, chovala se jako kurva, násilně napadla hlavu státu. Pokud by Zemanova ochranka za něco stála, byla po smrti. Její hanlivé oslovení bych v tomto případě považoval za naprosto patřičné.

  BTW, havíři se s naprostou pravidelností oslovují ještě hůře (jde to) ale až si budu vybírat, kdo pro mne bude riskovat aby mi zachránil kůži, tak raději toho, než exhradního etiketa Špačka:)

  Naučil jsem se nedbat tolik na to, jakou formou lidé mluví, spíše co říkají a co dělají.

  cnemo

  OdpovědětVymazat
 7. Já bych to tak neprožíval... Nevím, zda ona dáma skutečně patří k FEMENu, dokonce ani nevím, zda-li FEMEN má vůběc nějakou strukturu a zda-li lze nějak přesněji vymezit "členství". Nicméně, v době internetové, chceme-li někoho zaujmout, odhalené poprsí zabere. Na mne třeba vždy. Sám na sebe jsem podal obžalobu spočívající v tom, že klikám za zprávy, kde bude nějaké to Ňadro a posléze jsem se usvědčil z toho, že tak činím. Asi nebudu sám.
  Z toho plyne, chce-li dáma vzbudit pozornost, ukázat ňadra se doporučuje.
  Ostatní je také nepřekvapivé, i když smutné. Potěšilo by mne, kdyby PČR se k zachycené dámě chovala s nadhledem a oslovovala ji "paní", či "slečno", kdyby se na ni usmívali a tak podobně.

  OdpovědětVymazat
 8. Ad: Leon Kreutzfeld16. ledna 2018 15:43
  Rusaci maji posledni roky dost rozzlobene a politicky aktivni zeny. To na zapade nevidite, tam se baby poperou maximalne tak ve vyprodeji o spotrebni zbozi.

  Snad bych mohl podotknout, že "Rusáci" a "Ukrajinci" je veliký rozdíl.A zvláště, když se mezi Ruskem a Ukrajinou vede již nějakou dobu válka.
  Kdo tento rozdíl nevnímá, neměl by se podle mého názoru, vůbec k čemukoli z této oblasti vyjadřovat.

  OdpovědětVymazat
 9. Citace? A mimochodem, chovala se jako kurva, násilně napadla hlavu státu. Pokud by Zemanova ochranka za něco stála, byla po smrti. Její hanlivé oslovení bych v tomto případě považoval za naprosto patřičné.

  Odpověď:
  Pojem "kurva" má jistě mhoho významů. Zde asi bylo jasné, že ona dáma není v situaci ani "podezřelá z nabízení sexuálních služeb, takže "kurva" ve smyslu "prostitutka" jistě lze vyškrtnout. "Kurva" ve smyslu osoby, která neplní své závazky, či přímo podvádí, jistě také. Zkrátím to, slovo "KURVA" zde bylo použito čiste jen jako něco mezi "Slečna", či "paní" a "já nevím co policie používá". J8 bych se nebránil použití sloby "žena". Ale já nejsem policista... (:-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No nevím, když se polonahá ženská vrhne na veřejnosti po chlapovi, co o ní řekne 90% občanů? Kurva není jen označení prostitutky, ale (mimo jiné) se užívá i pro některé formy ženského chování, které "normální" ženy obvykle nedělají a už vůbec ne veřejně. Je tak označována žena promiskuitní, agresívně vyzývaná, odhalující se na veřejnosti či jinak projevující nevhodné chování, spojené se sexualitou. Můžete s tím nesouhlasit či protestovat, ale až Vaše žena udělá na veřejnosti něco podobného, většina použije právě toto slovo:)

   cnemo
   .

   Vymazat
 10. ... Ano, ale zde šlo o vyjádření politického názoru - "NEVOLTE ZEMANA", a aby tento názor přitáhl pozornost, použila ona dáma taktiku obnažených ňader.
  Tedy s tím, zda ona dáme je či není "slut", tedy řekněme "žena volných mravů" to nesouvisí.
  Tedy opakuji - podle mne šlo o projev politického názoru. Manifestace tohoto projevu (odhalená ňadra) jen měla přilákat pozornost, což se i podařilo.
  Svůj účel to splnilo. Dál bych to nehnal.
  LP

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>