DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

sobota 15. dubna 2017

Tré nových nálezů Ústavního soudu

Třemi pěknými kousky nás v následujících dnech obšťastní Ústavní soud.

Ve čtvrtek 20. dubna bude vyhlášen nález ve věci odnětí případu Nečasová a spol. – zneužití vojenského zpravodajství zákonné soudkyni Heleně Králové. Náš názor je jasný, jedná se o zjevnou svévoli. Soudce zpravodaj je Kateřina Šimáčková.

V úterý 25. dubna by měl Ústavní soud přehodnotit pohled obecných soudů na běh lhůty k podání opravného prostředku – v daném případě dovolání – za situace, je-li napadené rozhodnutí modifikováno opravným usnesením. Stávající judikatura tvrdí, že účinky předvídané v ustanovení § 240 odst. 1 věty druhé o. s. ř. (tj. běh nové dovolací lhůty od doručení opravného usnesení) nastávají pouze v případě takové opravy, jejímž důsledkem je obsahová změna výroku rozhodnutí z hlediska práv a povinností, jež po opravě vymezuje (v porovnání se stavem před opravou), nebo nebylo-li rozhodnutí ve znění před opravou v důsledku takové chyby v psaní materiálně vykonatelné. Jaká oprava se takto kvalifikuje a jaká nikoli, je arci zcela na úvaze soudu, který o opravném prostředku rozhoduje, což lze pokládat za nepřípustně arbitrární výklad zákona; máme za to, že každé opravné usnesení zasahuje do textu rozhodnutí a musí proto vyvolávat běh nové lhůty k podání opravného prostředku. Soudce zpravodaj: Jiří Zemánek.

Téhož dne se nálezu dočká i soudce Miloš Zbránek. Naše stanovisko je i v tomto případě jednoznačné. Soudcem zpravodajem je Vladimír Sládeček.

7 komentářů:

 1. Ad Zpravodajská opereta"Láska z bufáče":
  K úvaze dávám variantu, že jde od soudkyně Králové o rafinovanou dvojí hru jak se těch šašků zbavit jednou pro vždy. Ani bych se nedivil, kdo by se taky chtěl s takovou šmírou donekonečna abgébovat? Bude zajímavé sledovat, zda na to Ústavní soud skočí.....-

  OdpovědětVymazat
 2. Tak jde videt, ze soudci ziskali sve znalostiv Plzni ... co dodat.

  OdpovědětVymazat
 3. V městských bytech pro lidi v nouzi bydlí i soudci a žalobci
  http://denikreferendum.cz/clanek/25075-v-mestskych-bytech-pro-lidi-v-nouzi-bydli-i-soudci-a-zalobci

  OdpovědětVymazat
 4. Ten druhý nález asi nebude o dovolání proti opravnému usnesení, avšak o dovolání, jehož poslední den připadl na Velký pátek, což, jak Nejvyšší soud ještě loni nevěděl, je státní svátek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, je to tak; usnesení NS sice řeší otázku opravného usnesení, ale zároveň tvrdí, že posledním dnem lhůty byl Velký pátek, což nebyl v loňském roce (poprvé) pracovní den.

   Vymazat
 5. Žebříček nejsvobodnějších zemí co se týká tisku .. opravdu hodně černý humor!

  https://www.welt.de/img/politik/ausland/mobile164196486/4011626797-ci23x11-w780/DWO-AP-Pressefreiheit-mku-jpg.jpg

  OdpovědětVymazat
 6. Králová, Stejskal a kol., výroba šikmých kol.

  Šéf strážníků z Prahy 1 Stejskal dostal pokutu 20 tisíc. Podal odpor, bude soud
  https://www.lidovky.cz/v-pripadu-sefa-strazniku-v-praze-1-naridi-soud-hlavni-liceni-p4m-/zpravy-domov.aspx?c=A171213_112152_ln_domov_ele

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>