DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

středa 31. srpna 2016

Katarský princ žádá odškodné – a má pravdu

Vlna vášní, tentokrát protikatarských, jeví se býti vzedmutou zvěstmi, že občan Kataru Hámid bin Abdal Sáníaka katarský princ, hodlá po České republice vymáhat náhradu za nezákonnou vazbu.

Ony vášně upřímně nechápeme: jestliže Nejvyšší soud rozhodl, že Obvodní soud pro Prahu 2 a Městský soud v Praze nebyly oprávněny ignorovat rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Němce o předání Sáního stíhání do Kataru a měly se jím řídit, jakkoli mohly, stejně jako my, ono rozhodnutí pokládat za obžalovaným zaplacené, pak je příslušná část vazby skutečně nezákonná a musí být odškodněna, prznitel křesťanských dívek neprznitel křesťanských dívek.

10 komentářů:

 1. To je právě ten rozdíl mezi spravedlností a postupem podle zákonných postupů daných rozhodnutím jednoho individua. I kdyby se ukázalo, že Němec rozhodl špatně, či na základně motivace, stejně by to nemělo vliv na to, co měly soudy dělat. Ne tak na cítění právních bezvědomců a tyto případy jsou přesně těmi, pro které je právická kasta považovaná za nečistou.

  OdpovědětVymazat
 2. Čímž chce zákonodárce patrně naznačit, že jediné morální jednání vůči katarskému princi je okamžitě zastřelit a mrtvolu dát sežrat prasatům:) Dopracovali jsme to do pěkných sraček!

  OdpovědětVymazat
 3. občan Kataru Hámid bin Abdal Sání, aka "katarský princ" - to mě hodně pobavilo :-D

  OdpovědětVymazat
 4. No , jestli mu tech vysouzenych 50-150K korun stoji za to :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na imateriální újmě moc nedostane, ale z hlediska ušlého zisku bych jeho vyhlídky nepodceňoval.

   Vymazat
  2. Myslím, že za tento druh újmy moc nepožaduje.

   Zajímavější mi připadá rozsudek, kterým byl odsouzen přesně na dobu, kterou strávil ve vazbě. Z laického pohledu to vypadá jakoby teď měl být odškodněn za část vazby, čímž by se ale část trestu stala nevykonanou a měl by se tak dostavit k výkonu trestu na dobu, za níž dostal odškodnění.

   Vymazat
  3. To je už několik let vyřešeno judikaturou: nezákonná vazba se odškodňuje i v takovém případě.

   Vymazat
  4. Jestliže je tedy výše vazby totožná s délkou trestu, tak po odškodnění její části (cca třetiny) by vlastně měl odsezeno jen dvě třetiny trestu a měl by si přejet těch pár měsíců "dosedět", ne?

   Jinak by to bylo, pokud by odškodnění nebylo za omezení na svobodě jako takové, ale např. za to, že onu zmíněnou část trestu strávil ve vazbě a ne ve výkonu trestu.

   Vymazat
 5. Je to poněkud "chucpe". Řekl bych, že skutečným motivem není náhrada jakékoli újmy, ale možnost prezentovat v budoucnosti - "ČR mi vyplatila odškodnění, neboť jsem byl nevinen."
  Tento případ mi leží dlouhodbě v žaludku. I když se "bilo na poplach", nebylo to nic platné.
  Ex ministr Němec a jeho "věrný pes" Dimun si prosadili své.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>