DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 23. února 2016

Obhajoba je zlo

Už se přiznal, tak ho vyslechněte s obhájcem. Tak nějak zní hláška z druhé řady Případů 1. oddělení, jejichž poselství ve smyslu nadpisu tohoto postu si nemohli nepovšimnout ani laici (např. Tribun; zde je náš názor na jeden z dílů první řady).

Ukázku, kam poptávka po efektivitě policejní práce ve stylu když se kácí les a další oslabování kontroly policie vede, přinesl Hlídací pes, který zveřejnil neuvěřitelnou výzvu policejního orgána redakci E15, požadující utajení usnesení o zahájení trestního stíhání v kause Sisák.

Připomínáme, že je naprosto nepřijatelné, aby policie bránila obhajobě zveřejňovat dokumenty prokazující, jakým způsobem je trestní stíhání vedeno. Utajení činnosti orgánů veřejné moci nevede k její kvalitě (vyjma snad činnosti tajných služeb, které arci v této zemi bojují především jedna s druhou a veřejnost má proto informací víc, než by bylo zdrávo).

Tedy opakujeme, obviněný má právo se hájit, a poskytování dokumentů z trestního spisu mediím a veřejnosti je esenciální součástí efektivní obhajoby. Ostatně v USA je pod veřejnou kontrolou celé přípravné řízení, včetně dokazování, a veřejné jsou i (celé) soudní spisy, a nepovšiml jsem si, že by tato země v důsledku popsané praxe jakkoli viditelně strádala.

6 komentářů:

 1. Mám pouze malou poznámku k výzvě policie ve věci Sisák. Nebyla adresována Babišovým novinám, ale vydavatelství Mladá Fronta, které Babišovi nepatří. Výzva se konkrétně týkala časopisu EURO, který je k Babišovi dost kritický. K omylu došlo nejspíš proto, že Babišovo nakladatelství MAFRA vydává noviny s názvem Mladá Fronta DNES.

  OdpovědětVymazat
 2. Je třeba vyhovět a policajtům naprášit informace o konkrétních lidech, ač pro jejich spojení s vyšetřovaným případem není nikde jediný důkaz?

  OdpovědětVymazat
 3. Bezvadné hlášky měl Korejs:

  "Ty vůbec nepřemejšlíš jako policajt ... já bych zákon neporušil, já bych si ničeho nevšim."

  "Než ty se vysereš podle pravidel, tak on sejme dalšího člověka"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, Miroslav Hanuš je vynikající herec a tahle role mu vyloženě sedla.

   Vymazat
  2. A reálně hoši myslíte, že to v 1. oddělení chodí jak? Jede se striktně podle trestního řádu a dalších předpisů, anebo to prostě občas někde "ulítne" a pak se to ututlá, jak už to holt v životě bývá?

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>