DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 20. ledna 2015

Ve čtvrtek má být rozhodnuto o náhradě za Baťovu vilu ve Zlíně

Ve čtvrtek 22. ledna od 14.15 hod. se u Obvodního soudu pro Prahu 2 koná další jednání v již pět let se vlekoucím sporu mezi dvěma větvemi potomků Jana Antonína Bati a Českou republikou. Předmětem sporu je náhrada za Baťův dům a přilehlé pozemky ve Zlíně, o něž podnikatel jako domnělý kolaborant a nepřítel lidu v r. 1945 přišel. Poté, co v r. 2007 rozhodl soud o obnově retribučního řízení a Baťa byl rehabilitován, se konfiskace stává nezákonnou a Baťovým dědicům tak náleží náhrada škody.

Ve čtvrtek by měl být vyhlášen mezitímní rozsudek, jímž bude rozhodnuto o základu nároku.

Zdroj: Wikipedie
Zde je podaná žaloba z r. 2010; požadovaná částka byla později, podle předběžných závěrů znaleckého ocenění, upřesněna s tím, že současná cena nemovitostí je cca 60 milionů korun a vzhledem k tomu, že s nemovitostí J. A. Baťa nemohl téměř 65 let nakládat, žalobci navrhli zvýšit náhradu na čtyřnásobek této částky, protože skutečnou ztrátu způsobenou ušlými příjmy již není možné s ohledem na časový odstup od konfiskace přesně vyčíslit.

Soudkyně Otílie Hrehová má z rozhodnutí zjevné obavy a snaží se ho pokud možno co nejvíc oddálit: není snadné být soudcem v postkomunistické zemi, kde je nezávislost soudce na jeho vládě stále spíš na papíře – jak jsme ostatně mohli nedávno sledovat, širokoúhle a v živých barvách, na Slovensku.

Aktualisováno.
Opravil jsem logo, protože to původní, s odděleným a typograficky nepřiměřeně titěrným háčkem nad ť, jaké je k vidění např. na pražské prodejně společnosti Bata na Václavském náměstí, se užívá až od r. 1989. S Janem Antonínem se pojí spíše modifikované logo z r. 1938, kde je místo háčku bambule. Mimochodem, je zajímavé, že společnost Baťa upravovala tento logotyp do místního písma země, kde působila, takže existují mutace ruská, arabská, thajská apod.

1 komentář:

  1. zajímavost:
    Presidentem geniální Baťa, nebo polokomunista Beneš?
    http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-berwid-buquoy.php?itemid=24019

    OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>