DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pátek 21. prosince 2012

Petr Kočí se vzdal obhajoby extremistů

Advokát Petr Kočí, který v několika trestních řízeních obhajoval tzv. pravicové extremisty, oznámil, že vypověděl plnou moc k obhajobě těchto svých klientů, neboť se nalézá pod tlakem České advokátní komory a nemůže proto poskytovat obviněným právní služby v takové kvalitě, jaké by bylo zapotřebí a na jakou jeho, nyní již bývalí, klienti mají právo.

To je pochopitelné a podle mého názoru naprosto správné rozhodnutí: těžko si představit, jak by P. Kočí mohl bez obavy z další persekuce přistoupit např. k výslechu brněnské znalkyně Petry Papiežové-Vejvodové, a to včetně presentace informací o nedostatku její nestrannosti, které má obhajoba k disposici: takové pojetí obhajoby by se Karlu Čermákovi a jemu podobným jistě nelíbilo, protože, jak víme, podle Čermáka je tu obhájce primárně pro soud a ne pro své klienty, jejichž pokyny je vázán pouze potud, pokud to neprotiřečí – velmi svérázně vykládané – ethice advokátského stavu.

Osobně jsem přesvědčen, že Petr Kočí poskytoval svým klientům vždy služby na maximální možné úrovni a s využitím všeho, co jim mohlo prospět, a to často i pro bono, a bylo mi ctí moci s ním na případech těchto nespravedlivě a čistě z politických důvodů pronásledovaných osob spolupracovat.

15 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. To vůbec ne. Je to naopak velmi chytré, jako všechno, co TP kdy vymyslil. Jde o to, aby vznikl dojem, že PK měl problémy jen proto, že obhajoval extremisty. Z rozhodovací praxe ČAK lze dovodit, že v rámci odvolačky by trest byl zásadně zmírněn, byl-li by nějaký nakonec vůbec uložen. Když teď ČAK opravdu trest zmírní, bude se tady pak donekonečna opakovat, že to je proto, že se PK kál a přestal extremisty hájit. Úspěšně se tak vyvolá závěr, že tady prostě nelze efektivně poskytovat právní pomoc nacistům. Což není pravda.

   Vymazat
 2. No, je otazka zda-li ti, kteri tohle proti PK zkonstruovali tohle reseni nebudou brat jako potvrzeni funkcnosti strategie, kterou vuci nemu pouzili :-/

  OdpovědětVymazat
 3. Krásnými slovy popsaná skutečnost, že pro obhájce je business prostě důležitější než spravedlnost. Ale celkem to chápu, nač si hrát na hrdinu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby je obhajoval dál, tak mu na rok zastaví činnost, a stejně by je obhajovat nemohl. Tam nevidím velký prostor k úvahám.

   Vymazat
 4. No, je to strasny :-( Otazka je, jestli mu to vzdani se obhajoby pomuze, ja doufam, ze ano.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně mu nikdo z "extremistů" nepomohl. Nebo aspoň jsem si nevšiml, že by Vandas zorganisoval demonstraci tisíce lidí před sídlem ČAK, na které by požadovali zrušení kárného rozhodnutí.

   Vymazat
  2. Adikia.cz
   Já jsem panu Kočímu nabízel, že ho přijdou podpořit rozvedení otcové, protože mi velice pomohl, ale on to odmítl, protože je až příliš slušný a poctivý, a věřil na rozum kárné komise.

   Vymazat
  3. Otázka je, zda bude jeho slib, že už to nikdy neudělá (tj. už nikdy nebude hájit žádného "extremistu"), dostatečně účinný při odvolání.

   Vymazat
  4. No od Vandase by to byl polibek smrti, bylo rozumné, že to neudělal. Protestovat měli naši slavní lidsko-právní aktivisté, co starají o úchylačky z Ruska (Pussy Riot, asi patří spíš do blázince) a postavení žen v Afganistánu (přiznám se, že je mi to nekorektně, srdečně a úplně jedno) místo toho, aby je zajímala naše malá česká totalitka.

   cnemo

   Vymazat
  5. Protestovat měl ten, komu to vadilo. Vandas za Kociho bojoval srdnate, jak jen on je schopen.

   Vymazat
 5. Proc u te Petry tak zduraznujete to Papiezova? To ma nejaky skryty smysl?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Respektuji, že sama na svém elaborátu uvádí obě příjmení.

   Vymazat
 6. Přátelé, svoboda a právní stát dostávají "na frak" a naše země se posouvá směrem k takové Orwellovské malé totalitě. Kde media a různé ngo určují, co je správné, zcela plně podle hesla "kdo ovládá přítomnost , ovládá minulost, kdo ovládá minulost, ovláda budoucnost"...To je uplně šílené!!!! Jen si říkám, nemělo by to být bez "boje"...

  OdpovědětVymazat
 7. zahledl jsem odstavecek, kterym panove v "pravnicke priloze" Lidovych novin kauzu PK zahrnuli mezi top-kauzy roku a .... a nad tonem, formulacemi a vyznenim toho odstavceku, jak jej pani z LN vypotili, se mi nutne pripomel bonmot (jinak neoblibeneho) Milose Zemana na tema cesti novinari...

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>