DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pátek 19. října 2012

Tak nám vyňali Bártu, paní Müllerová

Rozumějte nikoli úplně, chirurgicky, nýbrž toliko z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. To je ovšem zpráva značně děsivá, protože extensivní výklad ustanovení čl. 27 odst. 2 Ústavy provedený Nejvyšším soudem nebývalým způsobem rozšiřuje poslaneckou imunitu: dovedeno do důsledku, poslanci budou moci na svém klubu podepisovat falešné směnky, nesplatitelné úvěrové smlouvy, nepravdivá daňová přiznání, slibovat úplatek nebo se ho domáhat, a nic se jim, z hlediska trestněprávních důsledků, za to nestane, protože projev byl učiněn v orgánu komory.

Na místě byla, domnívám se, aplikace zdravého rozumu ve spojení s teleologickou redukcí, a rozhodnutí, že projevy učiněné na posvátné parlamentní půdě sice nemohou být stíhány jako trestný čin verbální, avšak to neznamená, že by se jimi pomazanec nemohl dopustit jiného, obecného deliktu, jehož pachateli ústavodárce rozhodně nemínil poskytnout jakoukoli speciální ochranu.

Aktualisováno.
Na Jiném právu k témuž thematu Ladislav Vyhnánek.

10 komentářů:

 1. Pocita se taky strelba z pistole jako projev? ;-)

  OdpovědětVymazat
 2. Prosim, nezacinejte jeste Vy s "nekrytymi smenkami". Tento produkt ceske skoly trestnepravni mne privadi k nepricetnosti!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opravil jsem to, ale čistě a jen kvůli vám!

   Vymazat
  2. Prosim pekne za prominuti, ale pokud smenku podepise svym jmenem, tak nemuze byt falesna (odhledneme od avalu smenky s falesnym podpisem vystavce a od podobnych kombinaci).

   Vymazat
  3. Vlastní směnka falešná být nemůže, ale cizí ano.

   Vymazat
  4. Opravuji, v případě, že je směnka poslancem pouze rubopisována, může být falešná i vlastní směnka.

   Vymazat
 3. A ašpiráciu na Vami udeľovanú cenu nezvažujete? Koniec mesiaca sa blíži...
  EP

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jednak říjnová už byla udělena, jednak výklad není úplně nesmyslný, jen nadměrně extensivní.

   Vymazat
  2. Škoda, už ich predbehol ÚS. Nuž čo, vyššia berie.
   EP

   Vymazat
  3. Obávám se, že výklad je zcela nesmyslný; jinak musíte presumovat myšlenku, že ústavodárce zamýšlel legalizovat trestnou činnost ve sněmovně, byť jen jako vedlejší produkt svého díla. Z toho bych jej skutečně nepodezíral.

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>