DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

neděle 15. května 2011

Judikatura nižších soudů konečně přístupná

Po počinech, jejichž užitečnost je v nejlepším případě sporná (infoSoud, infoJednání, EPR) či vůbec nehmatná (ePodatelna), spustilo ministerstvo spravedlnosti aplikaci Judikatura, na níž by měla být k disposici postupně celá významná judikatura nižších soudů – nižšími jsou přitom míněny všechny po úroveň vrchních. Judikatura zatím zahrnuje produkty civilního a trestního soudnictví, obdobnou databasi pro oblast správního soudnictví testuje již několik měsíců Nejvyšší správní soud.

Aplikace je to velmi rozumná a mimořádně užitečná pro všechny uživatele i provozovatele české justice. Jejím problémem je zatím vedle malého rozsahu archivovaných rozhodnutí nezpracovaný pomocný aparát, prakticky zcela chybí kategorisace i vazba na vykládané právní normy, tedy právě to, co se fulltextem hledá nejsložitěji.

První zkušenosti s databasí, k otázkám vybraným spíše namátkově, mne přesvědčily o obrovských rozdílech a nejednotnosti v rozhodování jednotlivých odvolacích senátů; to mne vede k přesvědčení, že není příliš rozumné omezovat přístup k dovolacímu soudu mechanickými limity částky předmětu řízení: i pod hranicí 50, resp. 100 tisíc korun se u soudů děje mnoho právně zajímavého.

Zároveň s tím ministerstvo odstranilo z hlavní strany portálu link na seznamy komunistických soudců a státních zástupců. Samotné seznamy ovšem zůstaly dostupné, jen není snadné se k nim dostat, protože uživatel se musí proklikat seznamem tiskových zpráv až k lednu 2011. Tento krok je celkem pochopitelný, každý o sobě raději vystavuje positivní než negativní informace; jen je třeba doufat, že v dalším kroku nezmizí Pospíšilovy seznamy v propadlišti dějin zcela.

Pozn.: Při hledání seznamů jsem náhodou narazil na tiskovou zprávu o tom, že v konkursu na ředitele Justiční akademie zvítězil Jan Petrov. Opožděně blahopřejeme!

Aktualisováno.
Link na seznam komunistických soudců a státních zástupců se na portál ministerstva spravedlnosti vrátil.

1 komentář:

  1. V databázi Judikatura se mi doposud nepodařilo nic nalézt. Byl někdo úspěšnější?

    OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>