DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 5. dubna 2011

Rozsudek nad šesti řečníky (aka „My nesmíme ani naznačovat“) zrušen

Krajský soud v Brně zrušil listopadový rozsudek brněnského městského soudu, o němž jsme na tomto blogu obsáhle referovali a jehož anonymisovanou podobu jsme zveřejnili.

Je to dobrá zpráva, vždyť co by to bylo za divadelní představení, které by vystačilo s premierou! Reprisu budeme opět rádi recensovat.

8 komentářů:

 1. Nejsem úplný odpůrce stíhání verbálních přečinů, ale nejméně 2 z uvedených výroků jsou fakt neškodné.

  A vůbec si myslím, že by celá tahle oblast měla být spíše přestupková... Jde imho nejhůře o zlé a hrubé urážky, ale to je tak vše.

  OdpovědětVymazat
 2. Lze jen citovat dalšího klassika: „Musíte přidat, pane správče.“

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den, zaujala mě ta možnost přístupu k informacím podle InfZ. Chtěl bych se zeptat, zda někdo neví, za co se podle tohoto zákona považuje trestní příkaz? Z obsahového hlediska je prakticky totožný s rozsudkem, ale rozsudek to samozřejmě není a z toho důvodu by neměl být k dispozici, jelikož InfZ přiznává pouze pravomocné rozsudky.

  OdpovědětVymazat
 4. Interpretace MSpr je taková, že se poskytují všechna rozhodnutí ve věci samé (a patrně by bylo možno získat i procesní, ale to zatím, pokud vím, nikdo nezkoušel), tedy např. i platební rozkazy, trestní příkazy, usnesení o odvolání v trestních věcech apod.

  Bez potíží jsem dostal trestní příkazy od Okresního soudu v Karlových Varech a usnesení odvolacího soudu od Okresního soudu v Šumperku, Obvodního soudu pro Prahu 2, Okresního soudu v Ostravě, Městské soudu v Praze a patrně i od dalších soudů, na které si teď nevzpomínám.

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Děkuji za odpověď, mohl byste mě prosím odkázat na příslušnou interpretaci MSpr? V té nápovědě "řešení životních situací" jsem si jí nevšiml a jinde jí nemohu najít.

  A ještě mě zaujala Vaše zkušenost s Městským soudem v Praze, a to proto, že jsem se dnes podíval na jejich stránky a tam je, mimo jiné, toto rozhodnutí o částečném odmítnutí z února 2010.

  http://portal.justice.cz/Justice2/soubor.aspx?id=87547

  V něm se mimo jiné píše, že "vzhledem k jednoznačnému rozlišování forem soudních rozhodnutí v zákonech ČR (rozsudky, usnesení, platební rozkazy), je třeba pokyn zákonodárce v cit. ustanovení zákona o svobodném přístupu k informacím striktně respektovat a poskytovat k informaci pouze rozsudky, a to pouze rozsudky pravomocné ..."

  Mám tomu rozumět tak, že po následujícím březnovém nálezu Ústavního soudu se výkladové stanovisko změnilo (nemyslím v otázce pravomocnosti, ale v otázce dalších forem rozhodnutí, viz. můj předchozí komentář).

  OdpovědětVymazat
 7. Moje nepozornost, už jsem to možná našel - další rozhodnutí pražského městského soudu, tentokrát z května a po pokynu odvolacího orgánu.

  http://portal.justice.cz/Justice2/soubor.aspx?id=87550

  Je to dost dlouhé, tak to celé nebudu přepisovat, ale je z toho zřejmé, že i když některá rozhodnutí nemají formu rozsudku, mají být poskytnuta v případě, že jejich význam je zcela srovnatelný s rozsudkem. Zároveň podle odvolacího orgánu je odmítnutí poskytnutí usnesení o odmítnutí žaloby nepřípustně rozšiřující.

  Takže podle tohoto výkladu by soudy měly poskytovat i například ony zmíněné trestní příkazy, protože mají význam zcela srovnatelný s rozsudky apod. Pochopil jsem to dobře?

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>