DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

středa 14. dubna 2010

Osel měsíce dubna udělen v oboru trestního práva

Co všechno je možné v nepovedené postkomunistické parodii na právní stát (a zároveň velmi povedené inscenaci Kocourkova), ilustruje zpráva ČTK, podle které byl advokát Vladimír Jančar odsouzen soudcem Obvodního soudu pro Prahu 2 Milanem Rossim k jednoroční podmínce za trestný čin nadržování, jehož se měl dopustit tím, že svým klientům poskytoval různé informace, např. že jim hrozí zatčení (což ovšem může být v mlamojské řeči jak zatčení, tak zadržení/zajištění). Usvědčen prý byl na základě odposlechů telefonických hovorů.

Nechtěl bych Obvodní soud pro Prahu 2 šokovat novostí svého sdělení, ale odposlouchávat telefonickou konversaci mezi advokátem a jeho klientem je v civilisovaném státě nepřípustné a už vůbec nepřichází v úvahu, aby takové důkazy byly použity v trestním řízení u soudu. Jistě, byla tu doba, kdy se od advokáta očekávalo, že dopadení a usvědčení svých klientů bude aktivně napomáhat, ale má-li M. Rossi učebnice trestního práva z oné doby dosud ve své knihovně, bylo by možná záhodno ji aktualisovat.

Cena Osel měsíce s oprávněním nosit oslí uši ve tvaru paragrafů soudci Rossimu právem náleží. Blahopřejeme!

10 komentářů:

 1. Samosoudce mu však neuložil zákaz vykonávání činnosti. "Doba teprve prověří, zda jde o dostatečný trest," řekl s tím, že obžalovaný by si měl vybírat jiné klienty, kteří by jej do takové situace nepřivedli.

  Takze ted uz soudce i urcuje, jake klienty si ma advokat vybrat. Kdyz to vezmeme ad absurdum, tak si takove klienty nema vybrat zadny advokat a oni maji zustat bez obhajoby. Zajimavy to soudce...

  OdpovědětVymazat
 2. Ano, ten rozsudek bude jistě perla místní jurisprudence. Napíšu si o něj podle InfZ.

  OdpovědětVymazat
 3. Asi jsem necivilizovaný, ale domnívám se, že úkolem advokáta by mělo být dopomoci klientovi ke spravedlnosti, a ne klienta všemi (i hanebnými) prostředky z problému vysekat.

  OdpovědětVymazat
 4. A je-li spravedlivým výsledkem odsouzení klienta, je úkolem advokáta dopomoci mu k jeho dosažení?

  OdpovědětVymazat
 5. Není-li klient v trestní věci v právu, má se advokát omezit na uplatnění jeho procesních práv, případně na poukázání na polehčující okolnosti, pokud existují. --- Vím, že Vám to připadne divné, ale divné vám to připadá kvůli Vaší profesionální defomaci. Zkuste se zeptat na názor kteréhokoli neprávníka.

  OdpovědětVymazat
 6. Což o to, veřejnost je obecně mínění, že ničemové typu Roubala nebo Kajínka si žádné obhájce nezaslouží. Ale zde se pohybujeme v rovině práva, dovolíte-li.

  OdpovědětVymazat
 7. Ano, ale diskuse o tom, zda platná podoba práva je legitmní/morální, je možná. A obávám se, že některé instituty trestního procesu k zajištění spravedlnosti neslouží, nýbrž jsou určeny pro formalistické obstrukce. Proč třeba tr. řád drasticky omezuje možnost využití úředních záznamů, ačkoli to otravuje svědky a umožňuje lumpům vytáčet se? Proč jako svědek nemohu pouze po poučení (když už jsme posedí poučeními - bez poučení o povinnosti mluvit pravdu asi všichni lidé lžou jak namydlení) říci, že vše, co jsem v přípravném řízení vypověděl, je pravda a nehodlám se vláčet k HL, které se koná po 3 letech po spáchání TČ, abych vše znova vyprávěl?

  OdpovědětVymazat
 8. To je jednoduché: Přes všechnu sovětisaci trestního processu tady pořád existuje jakési povědomí, že přípravné řízení je přípravné a hlavní líčení je hlavní.

  OdpovědětVymazat
 9. Problém je v tom, že přípravné řízení probíhá jako hlavní řízení a pak se vše u hlavního líčení zase opakuje. Už jste byl v nějaké trestní kauze svědkem? Vypovídal jste 3x a asi 10x se dostavoval k HL, které se nekonalo, protože se neráčil dostavit některý z obžalovaných?

  OdpovědětVymazat
 10. Ještě glossa: Trestní proces, kde se poškozený cítí jako obtížný hmyz a pachatel jako král, je špatný, ať už je sovětské nebo švýcarské provenience.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>