DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pondělí 29. června 2009

Vydavatel Zvědavce trestně stíhán

Čím se liší demokracie od diktatury? Tím, že v demokracii smějí občané svůj režim beztrestně nazvat diktaturou, kdežto v diktatuře jej musí pod hrozbou trestu nazývat demokracií. Zatím máme demokracii, ale řekl bych, že ta v posledních měsících pomalu mění svůj charakter, a za nadšeného hýkání a potlesku mediálních oslů postupně přibírá další a další znaky diktatury.

První přišli na řadu vyznavači zakázané hudby, nyní dopadá státní represe na popírače a pochybovače…

Vladimír Stwora, kanadský emigrant a vydavatel magazinu Zvědavec, je od pátku trestně stíhán podle § 261a TrZ za zveřejnění českého překladu klasického popíračského textu D. Cassidyho The Holocaust and the Four Million Variant (originál, překlad). Nejzajímavější přitom je, že překlad byl zveřejněn v červenci 2007, takže účelovost z obvinění kouká jako sláma z bot.

Článek samotný nepochybně skutkovou podstatu trestného činu podle § 261a TrZ po stránce formální naplňuje. Otázka je dvojí: za prvé, je-li zveřejnění článku opravdu tak společensky škodlivé, aby ospravedlňovalo trestní stíhání, dokonce s dvouletým odstupem, a za druhé, je-li ústavně konformní existence paragrafu nařizujícího věřit ve státem stanovenou versi dějin.

Vladimír Stwora a jeho Zvědavec nejsou ani zdaleka mým šálkem čaje, ale přesto souhlasím s tím, co napsal Guy Peters: v tuto chvíli je Vladimírem Stworou každý z nás; slušný člověk nesmí mlčet tam, kde je pošlapávána nejelementárnější lidská svoboda, svoboda kriticky myslet a svoboda pochybovat.

10 komentářů:

 1. Zajímavé to bude z hlediska principu teritoriality: Stwora má zřejmě kanadské občanství, "závadný" článek umístil na internet v Kanadě, a to na web (a server) umístěný v Kanadě nebo USA.

  OdpovědětVymazat
 2. Většina kanadských Čechů, pokud vím, má dvojí občanství.

  OdpovědětVymazat
 3. "Většina kanadských Čechů, pokud vím, má dvojí občanství."

  Docela pochybuji (o slovu vetsina). Ceske zakony neumoznuji dvoji obcanstvi az na vyjimky. Jednu takovou sice umoznil parlament, ale dostatecne ji neohlasil v krajanskych komunitach a ta vyjimka trvala jen par let (z.c. 193/1999 Sb.). Minimalne v USA je hodne lidi, kteri by meli navrh na oboji obcanstvi podle toho zakona a nevedeli o tom.

  -PCh

  OdpovědětVymazat
 4. Směšujete situaci kanadských a amerických Čechů. Ti první československé občanství neztráceli, ti druzí (podle naturalisační úmluvy č. 169/1929 Sb.) ano.

  OdpovědětVymazat
 5. Už se plánují razie na knihy!

  http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/rasismus-v-cesku/policiste-nevylucuji-dalsi-plosny-zatah-na-knihy-rasistu_126011.html

  OdpovědětVymazat
 6. Nacisté, jak známo, pálili literaturu veřejně na hranicích. Hezká tradice, třeba bude obnovena.

  OdpovědětVymazat
 7. Tohle bude zajímavé sledovat
  http://zpravy.idnes.cz/za-vyroky-na-plzenskem-namesti-hrozi-radikalovi-vezeni-pjq-/krimi.asp?c=A090707_1220012_krimi_kot

  Jak definuje pojem "nacionální socialismus" wikipedie
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Národní_socialismus

  OdpovědětVymazat
 8. Princip teritoriality? Jen pripominam, ze Zvedavec je legalne "Obcanske sdruzeni" v Cesku a ze se pise v Cestine. Jinak na nem najdete antisemitizmus a nenavisti dost.
  Jinak se muzete za Stworu postavit,podporit ho,a pokud vyhraje, bude nutne aby se to rozhodnuti svetova media dozvedela v plne mire, budete preci mit moznost byt na co hrdi, aspon vsichni budou vedet co Cesi podporuji.

  OdpovědětVymazat
 9. Jiří Pavelka21. srpna 2009 17:49

  Není stíháno občanské sdružení Zvědavec, ale Vladimír Stwora jako fyzická osoba. Z hlediska principu teritoriality je jazyk věc podružná.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>