Důležité upozornění!

Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.

Kunderův román Žert jsem četl před drahnou řadou let, takže krom základní synopse si z něj mnoho nepamatuji. Vzpomínám si jen, že si mi zdál dost nekunderovský, sujetem i stylem příliš jednoduchý, poselstvím relevantní snad jen pro ty, kteří sami 50. léta a stalinismus prožili. Nevěděl jsem, že román skrývá i druhý, netušený plán.

Hlavní hrdina, Ludvík, intelektuál s četnými autobiografickými rysy autora, řeší v Žertu svůj vztah k člověku, jenž ho v době stalinismu udal a způsobil mu tak vyhazov z university a další, blíže nespecifikované obtíže. Ludvík, s nímž se čtenář snadno identifikuje, se rozhodne pro pomstu, avšak ta se nezdaří tak, jak si předsevzal: život v Československu 60. let nebyl dějištěm Hraběte Monte Cristo a Ludvík nebyl žádný Edmond Dantès.

Zjištění, že reálný Kundera nebyl tím, kdo byl udán, nýbrž tím, kdo udal, staví celý román do zcela jiného světla, a v jiném světle ukazuje i motivaci Kunderovy isolace od české společnosti po pádu Železné opony. Milan Kundera bezesporu věděl, že protokol o jeho udání se zachoval, a nechtěl ze sebe učinit trapnou modlu, kterou by Češi nejprv s halasem v kraji obvyklým vyzdvihli a poté se stejnou kulisou a stejnými fanfárami strhli.

Habeunt sua fata libelli, tvrdili už Staří Římané…

Komentáře   
0 # vodnik007 2008-10-13 19:43
Zajimalo by me, proc sel Kundera udat a jestli spolupracoval s STB i jinak.
Nasel jsem tohle: kultura.idnes.cz/.../...

salon.eu.sk/article.php?article=491

Ze by byl nevinen?
www.impuls.cz/.../article.html?id=221741
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
0 # Guy Peters 2008-10-13 20:17
Já Žert nejprve viděl a teprvé poté četl. Přišel mi naopak typicky kunderovský, arci se to projeví hlavně v knize, zejména dlouhým essayem o lidové hudbě.

Vždy se soudilo, že Pavel Zemánek je ve skutečnosti Pavel Kohout, ale musím přiznat, že já v něm spatřoval spíše autobigrafické rysy.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
0 # Alex Juchelka 2008-10-14 03:16
OT: Jestli Kundera spolupracoval s STB mě příliš nezajímá, i když jinak mám jeho unyle plynoucí prózu docela rád. Chtěl jsem hlavně p. Pecinovi pogratulovat k novému trucblogu! : )
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
0 # Tomáš Pecina 2008-10-14 17:20
Děkuji, zdárný rozvoj předpokládám: trollové na ZMPfree už křepčí radostí.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
0 # Alex Juchelka 2008-10-14 18:30
Ten anti-trucblog ještě existuje? Nevycházím z údivu.
---
Jinak vás snažně prosím - podívejte se na své (roztomile ukvapené) rozhodnutí odejít z p. Zvánovcovy 'vábničky na trolly' (Guy Peters Troll Whistle) s odstupem, uvědomte si, že žijeme v globální ekonomii, která nezná hranic (a odchodů) a občas se tam opět objevte. Dnes jsem 'za vás' musel opět narychlo mazat nějaké trolly a pak to nešlo pustit ani pod teplou vodou...
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
0 # Vodník 2008-10-14 18:38
trollové na ZMPfree už křepčí radostí.
To je sice dobré znamení, ale je to trochu málo na záruku zdárného rozvoje. Nicméně ten zdárný rozvoj tomuto blogu přeji, uvidíme, jak se totally troll-free zóna osvědčí.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
0 # vodnik007 2008-10-15 21:25
Diky za osvezujici nahled.
Rikalo se, ze Nezvedavec je to nejspodnejsi na internetu. Ted jsou dva.
Plkani lharu ( anonymní řekl(a)...
Tedy tenhle článek nic moc. Nějak to IVIM odflákl. No a z komentářů jsme se dozvěděli akorát, že dlaždiči Krauzovi smrdí hnáty. Jen nám zapomněl říci, jestli si tu špínu mezi prstama vybírá a pak k tomu pod peřinou čuchá jako to dělala ta děvečka.) o nicem a radeji se nedaji ani sve zname prezdivky.
Opravdova ukazka intelektu z kanalu.
Odpovědět | Odpovědět s citací | Citovat
Přidat komentář