DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

úterý 6. února 2018

Propadliště

Propadlo neboli propadliště je jevištní zařízení, umožňující hercům nepozorovaně na scenu vstoupit nebo z ní zmizet. Propadlo silniční je retarder, který je schopen se aktivovat a deaktivovat na základě pokynu ovládací elektroniky. V Branišovicích, požehnané to jihomoravské obci kdesi u Pohořelic, takové propadlo chystají, v provedení spojeném s radarovým měřičem rychlosti projíždějících automobilů. Ti řidiči, kteří překročí rychlostní limit, budou tímto způsobem automatisovaně potrestáni.

Vynález je to, jak zřejmo již z tohoto kusého popisu, báječný, a koncept automatického trestadla dává prostor pro nejrůznější zlepšení. Proč např. nerozdělit řidiče podle míry překročení rychlosti a nepostihovat je diferencovaně: do 20 km.h‐1 propadlem, v rozmezí 20–40 km.h‐1 výsuvnými kartáčky, které poškrábou autu lak, a při deliktu ještě závažnějším byl mohlo auto být zastaveno závorou a po stažení okénka na straně řidiče by remeduru zajistila na pantografu umístěná boxerská rukavice, která by řidiči jasně vysvětlila, že zákony v této zemi nejsou pro legraci.

Říkáte, že to nejde? A máte pravdu, nejde; jedním z principů demokratického právního státu je totiž zákaz trestu bez zákona, nulla pœna sine lege. Což platí dokonce i na jižní Moravě.

18 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Nevypadá to jako vtip. Pokud se takové zařízení používá někde v západní Evropě, tak zcela jistě tak, aby nedošlo k poškození vozu, počínajíc pneumatikami, disky, podvozkem. V cz-podmínkách, kdy jsou řidiči zoufale nevyježdění a jezdí velemizerně, se nedá vyloučit, že překvapený řidič pak pustí volant a najede do chodce na chodníku.

   Co se týká kýženého snížení rychlosti. Zpomalovací prahy, přikázaná rychlost pod 50 km/h, různá kroucení silnice, zdrsnění povrchu silnice (vibrace přenášené do auta) přinesou jen vyšší míru hluku, protože auta pojedou pomaleji a na nižší rychlostní stupeň, tedy hlučněji. Řešením je odvést dopravu z hlavního taku obcí mimo ni, nebo silnici nechat rovnou, ale opticky ji zúžit podélnými ostrůvky rozdělujícími oba jízdní směry, prakticky je nezužujícími a po pravé straně udělat místa k parkování ve vytvořených jakýchsi zálivech s obrubníky pro 5 až 7 aut ukončeným výběžkem do vozovky s rostlinami v šíři parkujících aut. Zde se pak neodváží ani místní překračovat rychlost, protože jim subjektivní blízkost de facto jen fiktivních omezení zleva a zprava bude sugerovat zúženou vozovku.

   Vymazat
  2. Řešení se zálivy pro parkování a ostrůvky má jednu velkou nevýhodu. Za tmy a deště jsou pro dnes špatně svítící auta (podle jednoho testu 23 z 25 typů aut se xenony nebo LED mělo nevyhovující osvětlení, 1 auto bylo na hraně a jedno vyhovělo) takové "překážky" nebezpečné. A v noci také pro cyklisty. Jo, abych nezapomněl: i pro opilce za volantem. To bylo již vyzkoušeno s mnoha smrtelnými úrazy v ČR, kde se v souladu s českou hloupostí budují ostrůvky kruhových objezdů z pahorků obkrouženými palisádními kůly nebo betonovými tvárnicemi

   Vymazat
  3. Tragická nehoda dvou blbek u Obrnic byla způsobena, pokud je můj odhad správný, tím, že najely na ostrůvek oddělující zastávku autobusu od vozovky. Psal jsem o tom. Taky jedna oběť dopravních "expertů".

   Vymazat
  4. Najely na ten ostrůvek cizím zaviněním, nebo vlastní vinou?

   Vymazat
 2. Dvanáct soudců do tuctu jistě potvrdí, že nejde o trest, ale o varování a tedy je to ok. A že poškození vozidel umělými výmoly je oproti těm přírodním zanedbatelné :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíše jsem zvažoval, že by to pojali opačně: že řidiče netrestají, ale ty zákonadbalé odměňují nespuštěním propadla.

   Vymazat
  2. Ano. Nelze zčista jasna na silnici, která svádí k vyšší rychlosti "strčit do cesty" takový ostrůvek.

   Vymazat
  3. TP: Aby to mohli takto prezentovat, muselo by být propadlo trvale spuštěné, a pouze když radar zaregistruje vozidlo jedoucí v souladu s foršrifty, propadlo se zvedne.

   Vymazat
 3. Ono to má ještě jednu neřešenou souvislost - jestli se nemýlím, řidič může v krajní nouzi a podobně překročit max povolenou rychlost a nebude to přestupek. Potrestán tímto by ale byl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Propadlo není trestem. To vím zcela bezpečně. Retardér taky není trestem. Propadlo je selektivní retardér.

   Vymazat
  2. Pokuta není trest. Pokuta je selektivně vybíraná daň :-)

   Vymazat
 4. Hmm tak si říkám zda tohle není v souladu s rovností před zákonem již dávno uplatňováno i v jiných lokalitách... nutno podotknout že v ostatních krajích na četná "propadliště", která soustavně trestají každého naivu, který věří v řádnou a štědře předplacenou údržbu silnic, nepotřebují ani extra 3 mega ani měřič rychlosti :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak kdyby někde přiznali, že výchovný výmol postavili záměrně, pak by to bylo principiálně podobné.

   Vymazat
 5. O stejne veci jiz referovali u Andreje na idnes.
  https://ondrejlichnovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=644333

  OdpovědětVymazat
 6. http://dfens-cz.com/silnicni-propadlo-za-tri-mega-aneb-o-tomhle-jeste-urcite-uslysime/

  OdpovědětVymazat
 7. Hlavně nechci vidět ty smrtelné bouračky, až se to propadne pod motorkou ...

  OdpovědětVymazat
 8. Hezka animace jake to muze mit fatalni nasledky https://youtu.be/y1auHAjqL6k

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>