DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pátek 16. února 2018

NSS zamítl volební stížnost

Nejvyšší správní soud podle očekávání kuse odůvodněným usnesením zamítl naši volební stížnost. My podle očekávání reagujeme stížností ústavní, která bude podle očekávání jako zjevně neopodstatněná odmítnuta.

Tím máme tuto presidentskou volbu za formálně ukončenou a těšíme se na další.

81 komentářů:

 1. Ústavní stížnost o 10 stranách? To považuji za krajní nezodpovědnost, jelikož je pravděpodobné, že všech 5 listů nebude na Ústavním soudu jedním uživatelem zcela vyčerpáno, načež následný uživatel již nebude moci zjistit, jak to všechno začalo, případně jak skončilo (to v závislosti na tom, jak bude papír na toaletách řazen).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen hloupému vše hloupé.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 2. Je to plenární věc, navíc podjatost zejm. soudce Baxy je tak bezprecedentně flagrantní, tak snad nebude zametena pod koberec.

  Škoda,ze jste v ústavní stížnosti necitoval ono "Ostatně již samotná informace o tom, že kandidatura některých z kandidátů je soudně napadena, je způsobilá do průběhu politické soutěže zasáhnout."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, argumentaci jsem vedl jinudy.

   Vymazat
  2. Objevují se řeči, že soudní projednávání kandidatury v době kampaně na ni v podstatě nemá vliv.
   Je opravdu podivuhodné, že vnitřně rozporný cíl soudci zpravodaji nedošel. Nyní se odvolávat na abstraktnost, když jména účastníků byla v hlavičce usnesení, je dost slabé na obhajobu, natož na usnesení soudu.

   Vymazat
 3. Vol 15/2018 Neskončené řízení

  zato s tim mym se nejak crcaj :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musí to být strašně náročné to vše rozhodnout v patnácti dnech. Podle mě tam musí snad i spát. Vůbec si to neumím představit, kdy to píší a ještě o tom diskutují.

   Vymazat
  2. To samozrejme jen pochybuju, divim se spis ze to vubec nejde poporade. Toto musi byt rozhodovat fakt silene.

   Vymazat
 4. Dle Langáška ve čtvrtek rozhodli věci, ve kterých neshledali žádné porušení zákona. Na příští týden, jak naznačoval mezi řádky, tam mají něco "silnějšího". Ale budou vše zamítat, protože už nyní by nařídili veřejné zasedání. To je jasné a jejich argumentace k zamítnutí je již nyní také zcela jasná. Co jste namítal u toho financování?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jinak to nedělají popořadě, ale vytvořili si pilotní rozhodnutí, tj. Vol 16/2018, a podle toho už pojedou ty zbývající případy.

   Vymazat
  2. pokud to bylo na me (nejak ten system komentaru uplne nechapu, sorry), tak moje argumentace v tomto smeru je dost chaba a nemyslim ze by mela sanci na uspech, byt nejake teze o tom, proc by to melo ovlivnit tam mam. Ale ze by to bylo neco svetaborneho nebo dokazovalo konkretni mnozstvi hlasu, tomu nejde prece nikdy dostat.

   Nekde to pak kdyztak zverejnim, ale nic svetaborneho to neni, vp. Pecina je v teto oblasti prava zcela jiste lepsi.

   Vymazat
  3. Ano, bylo to na Vás. Můj komentář byl špatně zařazen. S tím prokazováním vlivu na voliče jsme na tom všichni stejně :-).

   Vymazat
  4. Me prijde tento nazor soudu zcela zasadne spatny. Takovy vyklad popira zaklady logiky a chce po me, abych unesl dukazni bremeno, ktere je v podstate neudrzitelne. Pokud mam dostat duvodu podle §66 odst. 2, pak v celorepublikove pusobnosti mluvim vzdy minimalne o desitkach az stovkach tisic hlasu, takze mi nestaci ani nekolik okresku, resp. ani nekolik mest - nekde mozna ani okres. Na takove urovni proste nemuze nikdy jit ustat jinak nez teoreticky a nejakou dedukci to dukazni bremeno.

   Takovy vyklad NSS povazuji fakt za blbost, podle me nemuze nastat situace, kdy by doslo k takovemu poruseni zakona, abych byl schopen v jejich ocich dukazni bremeno unest.

   Vymazat
  5. Jistě, a v tom je ten vtip: cílem je volby potvrdit (legitimisovat), nikoli zpochybnit. Řízení ve věcech volebních návrhů nemá se spravedlností nic společného, je to politické gesto.

   Vymazat
  6. To záleží na případu, který se posuzuje. Pro některé případy špatný není. Myslím, že to v některém z těch čtvrtečních rozhodnutí docela srozumitelně vysvětlují. Zákonodárce jim zúžil možnost rozhodovat o neplatnosti.

   Vymazat
  7. Mimochodem, treba me nekdo poucite, proc nemam pravdu drive nez NSS: proc bych, sakra, nemel byt aktivne legitimovan k napadani tech neopravnenych kandidatu? Ten §66 odst. 2 prece rika jen "může podat navrhovatel, má-li za to, že byla porušena ustanovení zákona způsobem, který hrubě ovlivnil výsledek volby prezidenta." - prece nemusim resit aktivni legitimaci vuci jednotlivym ustanovenim zakona (pokud jde o registraci, treba), zaluji jen podle tohoto - tedy cokoli, co mohlo byt poruseno a doslo k hrubemu ovlivneni vysledku. Proc nemam pravdu? Aspon chapu, ze tak hodnoti NS.

   Vymazat
  8. Taková je judikatura NSS, a oni se tím řídí. Nechtějí se po rozhodnutí voličů vracet do registrační fáze. Dle nich to jde za sebou jako vagónky. Má to svou logiku. Něco jako ve stavebním řízení. Pokud chcete judikaturu přeprat, musíte argumentovat proti ní. Pak máte šanci, že to postoupí k rozšířenému senátu. Nebo musíte jít k ÚS. Ale dle mne není hloupé, že se tím nedá argumentovat ve fázi po rozhodnutí voličů. Tady je hloupé, že to jako volič nemůžete napadnout v registrační fázi.

   Vymazat
  9. Opakovat celé volby kvůli chybě při registraci je nákladné, takže mají výmluvu, proč to nejde. Klíčovou otázkou je, kdo smí vady registrace napadnout. Pokud všichni, kdo kandidovali, dá se to do jisté míry akceptovat. Ovšem zúžení vede k faktickému vynětí registrační fase ze soudního přezkumu. Právě to se stalo, protože Holovská vznesla naprosto legitimní námitku a oni jí to odmítli s neudržitelným odůvodněním, že není legitimována – přestože sama kandidovala.

   Vymazat
  10. Tedy, napriste je cestou, aby se vsichni /kverulanti/ (tj. my) cpali jako kandidati, prestoze nesplnuji zakonne podminky (napr. ja vekem ani podporou nikoho) a aby mohli zpochybnovat kandidaty se museji domahat uznani vlastni kandidatury, coz neudelala Holovska. Chapu spravne?

   Vymazat
  11. Ne, to by Vám odmítli pro zneužití práva. Napříště je cestou to napadnout jako občan a jít s tím k Ústavnímu soudu již ve fázi registrace, že Vám byl odepřen přístup k soudu.

   Vymazat
  12. A jak chcete dosáhnout toho, že projednají něco, co zákon výslovně vylučuje? Naopak u návrhu podle § 66 VolPR zákon nebrání tomu, aby byly napadeny i vady registrace; jen judikatura, kterou lze změnit. O to se ostatně snažím.

   Vymazat
  13. No, vp. Pecino, je to na vas, jestli (jakoze to zdanlive predpokladam) mi to zamaznou taky, me se s US stiznosti asi nebude chtit crcat. A otravovat zprateleny advokaty s podanim se mi asi taky nebude dvakrat chtit... Ale ano, je mi cti, ze smerovani mych uvah se blizi tem vasim.

   Vymazat
  14. Napadnete právní úpravu pro protiústavnost a vysvětlíte, v čem spočívá. Pokud Vám judikatura neumožňuje tu registraci napadnout následně po volbách, tak kde je Vaše právo, aby se volby konaly v nějakých demokratických mantinelech?

   Vymazat
  15. Ja? Napsat bych to asi zvladl (asi ne tak jako TP), ale... nevim jestli me to zere az tak moc, abych s tim otravoval dalsi kvuli podani. Trochu smutny, ale je to tak. Uvidime, jeste nemam rozhodnuto, treba mi daji pristi tyden za pravdu :)

   Vymazat
  16. Nedomnívám se, že úprava je protiústavní. Protiústavní je jen její výklad.

   Má logiku, že registrační proces smí napadnout kterýkoli kandidát. Pokud se ukáže, že to nestačilo (např. kandidáti se o nezákonnosti při registraci dozvěděli až později nebo nebyli motivováni obrátit se na soud, protože se nezákonně zachovali všichni), může proti nezákonné registraci, případně neregistraci, brojit každý občan. To má logiku.

   Vymazat
  17. Ještě dodám, že požadavky podle § 66 VolPR jsou přísnější, takže kdyby byl např. neoprávněně registrován pouze Kulhánek nebo Hannig, k úspěchu volební stížnosti by to nestačilo, protože tím výsledek volby ovlivněn jistě nebyl.

   Vymazat
  18. Není racionální důvod, aby měla registrační fáze omezenější okruh navrhovatelů. Situace, kdy je někdo řádně zaregistrován, ale tématem voleb se stane, ze nezákonně (např. když, jak správně uvádíte, všichni mají vady registrace), a musí se čekat, až skončí volby, aby se mohly opakovat, je absurdní.

   Vymazat
  19. Absurdní != protiústavní. A zrušit zákon lze jen v případě protiústavnosti.

   Vymazat
  20. Test racionality je uznávaným testem ústavnosti zákona, zejm. V otázce rovnosti účastníků řízení.

   Vymazat
  21. Racionalita se zkoumá v rámci prvního kroku testu proporcionality. Ale ten zde neaplikujete, protože právo zpochybnit volby má podle VolPR každý občan, jen judikatura upřela toto právo občanu, který namítá vady registračního řízení. Pokud zákon vyložíte ústavně konformním způsobem, zůstane absurdita, ale ta nebude působit jeho protiústavnost.

   Vymazat
  22. Registrace kandidáta je veřejnoprávní akt, pro který platí presumpce správnosti. Soud z ní je povinen vycházet. Čili je v rozporu s rovností účastníků řízení, aby mohli někteří účastníci namítat jen určitou nezákonnost, když k tomuto rozdělení chybí racionální důvod.

   Vymazat
  23. To se právě v daném případě neřeší. Vystačil jsem si se slabším tvrzením, že nemají-li právo napadnout registraci ani všichni kandidáti, musí svědčit voličům, jinak by nebyla zajištěna ochrana jejich práva podle čl. 22 LZPS.

   Vymazat
  24. Čl. 22 Listiny je příliš abstraktní, navíc zde stojí proti sobě dva zájmy, které oba sledují svobodnou politickou soutěž.

   Nemožnost napadnout zákonnost registrace kandidáta po vyčerpání řádných opravných prostředků je v pořádku. Bylo by naopak porušením zákona, pokud by NSS již skončenou věc přezkoumával.

   Iracionální nerovnost, dosahující protiústavnosti, je dána tím, že není jediný racionální odlišující důvod, proč určitou nezákonnost v rámci volebního zákona, mohou napadat všichni voliči, a určitou nikoli.

   Vymazat
  25. Neboli celé to přirovnání NSS, jak ten, který si nekoupil lístek do vlaku, se nemá co starat, kdo ve vlaku jede, je nesmyslné. My všichni máme právo jet ve vlaku a volíme si strojvůdce, kdyžtak. A pokud jsou nějaká pravidla jeho volby, jejichž porušení máme právo namítat, tak (1) tím spíše přihlášky do soutěže, protože rušit každou volbu je radikální a vede k manipulacím, ale minimálně (2) není jediný racionální důvod, proč boxy pravidla přihlášek, měli mít na starosti jen další uchazeči o místo strojvůdce. Proč by měli být v této otázce privilegováni.

   Vymazat
  26. To si nevymyslel NSS, ale tak je to v zákoně. Oni k tomu doplnili pouze to, že cestující se nesmí starat o špatný výběr strojvůdce ani poté, co se vlak zřítí do řeky.

   Vymazat
  27. Zákon je proto neústavní navzdory přirovnáním NSS.

   Vymazat
 5. Pane Pecina, proč by to ti soudci dělali jako politické gesto? Co by z toho měli? Přiznám se, že tomu nerozumím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aby se udržela iluse, že volby jsou pod soudní ochranou a podléhají přezkumu. O nic jiného nejde.

   Vymazat
 6. Ale proč by chtěli soudci takovou ilusi vytvářet? Co by z toho měli?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jakou, když už výš stejně jít nemohou? Maximálně na Ústavní soud.

   Vymazat
 7. Kolik soudců volebního senátu se v minulosti dostalo na ÚS?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Šimíček, za to, že pokryl špinavou kampaň proti knížeti; Zeman ho za to výslovně pochválil. To byl, myslím, okamžik, kdy jsem si Zemana přestal vážit.

   Vymazat
  2. Dobře jeden. Kdo další, že je to tak lukrativní rozhodovat na politickou objednávku?

   Vymazat
  3. Máte i jiné odměny, třeba místo předsedy nebo místopředsedy NSS. A tresty za politicky nežádoucí rozhodování, jak jsme právě svědky u Heleny Králové.

   Před pěti lety se ještě Baxa snažil špinavost, kterou udělali Okamurovi a Schwarzenbergovi, zvrátit, ale Šimíček a Kühn se postavili proti němu. Letos už se o nic ani nepokouší.

   Vymazat
  4. Takže Baxa má místo za odměnu? A kdo je místopředsedou - Mazanec. Ten snad členem volebního senátu není, pokud vím.

   Králová rozhodovala v těch kauzách strašně. Přečte si nález od Šimáčkové v její věci. Pokud vím, tak o Šimáčkové mluvíte hezky.

   Vymazat
  5. Obhajovat nepříčetné rozhodování Králové, to chce fakt hodně citu pro realitu.

   Vymazat
  6. Šimáčková si ani v její věci nevyžádala spis a rozhodla to jen z rozsudků.

   Vymazat
  7. Královou znám z několika případů a její rozhodování nijak "nepříčetné" nebylo.

   Vymazat
  8. Takže Baxa má místo za odměnu? A kdo je místopředsedou - Mazanec. Ten snad členem volebního senátu není, pokud vím.

   Jsou i jiné zásluhy. Smím-li parafrasovat Hrabala, musíte se víc snažit, pane soudče!

   Vymazat
  9. Mít v sobě tolik negace vůči tomuto systému musí být tedy hodně frustrující. To opravdu nevidíte nějaká pozitiva? Upřímně to nechápu. Zrovna NSS mi nepřijde nijak špatný soud. Zrovna teď docela hezky rozšlapávají píseček finančákům. To jako opravdu k jejich kariéře asi moc nepřispěje.

   Vymazat
  10. Podezřelé přidělování věci nevadí? Baxa soudí Baxu, jen náhoda? Vím, že dříve, nebo ještě stále (už to nesleduji) připomínal rozvrh práce nepřehledností zákon o dani z příjmů, dokonce měl každý účastník "svého" soudce (když jste byl u NSS podruhé, musel jste dostat stejného soudce, ehm...), možná platí podobné pravidlo i pro soudce zpravodaje. U NSS se jej člověk dozví, až když je po rozhodnutí, což je snad také mezi soudy výjimka.

   Vymazat
  11. To opravdu nevidíte nějaká pozitiva? Upřímně to nechápu. Zrovna NSS mi nepřijde nijak špatný soud.

   Pak nemáte příliš vysoké nároky. Z posledních výkonů např. ekolo nebo bezdůvodná perlustrace ve vlaku.

   Vymazat
  12. Perlustrace je dle mne naprosto v pořádku a ekolo uznávám, že je k diskuzi. Ale k diskuzi mnohem hlubší, ze které teprve vyjde to, zda NSS má či nemá pravdu.

   Vymazat
  13. "Mít v sobě tolik negace vůči tomuto systému musí být tedy hodně frustrující."

   To se stává, když si člověk není schopen přiznat, že nemá vždy pravdu, tak pak musí všechno házet na to, že systém je pokažený. Dost to znemožňuje poskytovat kvalitní právní služby, nebo i jen vést racionální diskusi.

   Yossi

   Vymazat
  14. Perlustrace je dle mne naprosto v pořádku

   To je otázka hodnotová, nikoli právní. Já nechci žít ve společnosti, kde mě policie smí bezdůvodně kontrolovat. Vy patrně ano: měníte svobodu za domnělé bezpečí.

   Vymazat
  15. Ta kontrola nebyla bezdůvodná. Ti policisté plnili určité úkoly, kterými byla ta kontrola plně odůvodnitelná. Vyšší bere. Policisté, pokud vím se chovali naprosto slušně a pouze požádali o předložení dokladů. Ubírání naší svobody se opravdu projevuje jiným způsobem, než povinností se identifikovat
   (např. kontrolní hlášení).

   Vymazat
 8. Tak s tím soudcem zpravodajem to není pravda. Mám také podanou volební stížnost, a soudce zpravodaj se mnou vesele komunikuje a vím, kdo to je. Jde to podle abecedy, ale vždy první dostává přiděleno předseda. Přesně to odpovídá, pokud si to odpočítám od čísla, které mám k panu Pecinovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prostě na pana Pecinu pan Baxa vyšel.

   Vymazat
  2. Výsledek mé stížnosti na osobě soudce zpravodaje nezávisel.

   Vymazat
  3. To je jasné. To byla reakce na předřečníka, který namítal, že to chytnul zrovna Baxa.

   Vymazat
  4. Na takové náhody nevěřím.

   Vymazat
  5. Nejde o to věřit, ale ověřit si fakta. Podívejte se, jak jdou rozhodnutí za sebou a zjistíte, že mám pravdu.

   Vymazat
  6. Jak byly seřazeny za sebou, je jistě nepochybné.

   Vymazat
  7. Vždyť jsou to soudci, kterým nepřijde nepřípustné rozhodovat o svém předchozím jednání. Jaké mohou mít zábrany? "Vždyť pan předseda věc již rozhodoval, tak proč nějaké formality, vždyť vše stejně zamítneme" . Občané jsou tu pro volební senát, ne volební senát pro občany. Je to osobní pašalik, a jde o jejich vůli, nikoli o nějakou nestrannost či alespoň udržení zdání nestrannosti, kterým by bylo nutné se podřídit. Kdyby se tak stalo, velikost principů Ústavy by byla ztělesněna, takto je jen pachuť z bafuňářů, kteří se drží moci, i když udělali z instituce soudu šaškárnu.

   Vymazat
 9. Je to v dobrých rukou vašeho dvorního soudce-zpravodaje Tomáše Lichovníka ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To není tato ústavní stížnost.
   Pl. ÚS 13/18 se týká frivolní stížnosti, že odmítnutím předčasného návrhu z důvodů výkladu podústavního práva došlo k porušení Ústavy. Spoléhat se na předběžný výklad, natož na prejudikaturu, jen když se hodí. :)

   Vymazat
  2. A ať mi nekomolí jméno, nejsem žádný P.T., nýbrž T.P.!

   Vymazat
  3. Koho mate jako soudce zpravodaje na tu druhou stížnost?

   Vymazat
  4. To budu vědět pravděpodobně v pondělí.

   Vymazat
  5. Takže podle pořadí asi Sladečka. Chci taky podávat, takže mne to zajímá.

   Vymazat
  6. Píšu z mobilu, takže to tam hází gramatické chyby. Omlouvám se.

   Vymazat
  7. To již nechodí automaticky vygenerované oznámení o zahájení řízení? To byla jedna z mála sympatických věcí k ÚS.

   Vymazat
  8. Chodí, ale ústavní stížnost byla podána až včera.

   Vymazat
  9. Aha. Podle postu to vypadalo, že obratem.

   Vymazat
  10. Ano, je to Sládeček. Ale v tomto případě bude rozhodnutí politické, na osobě zpravodaje nesejde.

   Vymazat
 10. Pokud vím, tak u Ústavního soudu to chodí tak, že nejdřív se dozví účastníci, kdo je soudcem zpravodajem a pak teprve sám soudce zpravodaj.

  OdpovědětVymazat
 11. Pan Zeman byl nepochybně zvolen prezidentem. Než se však smí ujmout úřadu, musí složit slib do rukou předsedy Senátu. Celý problém je myslím otázka morální, ne právní. Myslím, že je patrné, že pan Zeman si s plněním slibů neláme hlavu. Navrhl jsem panu předsedovi aby zvážil, zda jako vysoký ústavní činitel, smí slib od pana Zemana přijmout.
  Mirek Vorlický

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>