DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pátek 3. listopadu 2017

Asi uklouzli v koupelně

Policejní kamera je věc křehká, choulostivá a velmi poruchová – k selhání dochází nezřídka i u většího počtu přístrojů současně (rekord, jak si pamětníci vzpomenou, drží současná náhlá porucha šesti kamer při zásahu v jistém klubu na pražském Žižkově v polovině 90. let). Neméně citlivý je policejní kameraman; ten, aby si náhodou neudělal bebí, nesmí se svým aparátem nikam, kde je nebezpečno.

Na toto thema judikoval minulý týden i Ústavní soud (Vojtěch Šimíček, Jiří Zemánek a disentující Ludvík David), který odmítl zrušit nepřesvědčivý rozsudek Nejvyššího správního soudu týkající se zákroku proti skupině osob demonstrativně obsadivších někdejší squat Milada. Poškození, z nichž čtyři podali zásahovou žalobu, vykazovali sice známky bití, ale podle ústavních i nejvyšších správních jurisprudentů není vůbec jisto, kde ke svým zraněním přišli.

Evropský soud pro lidská práva přitom ve své judikatuře striktně vyžaduje, aby v podobných situacích byla za prokázání, že nedošlo k mučení a jinému nelidskému zacházení, odpovědná policie, a jestliže ta neměla videozáznam prokazující průběh zákroku, ač ho mít mohla a měla, nelze než dovodit, že toto přenesené důkazní břemeno neunesla.

Proč NSS i ÚS policii chrání i v případech tak zjevných abusů, není patrné. Zřejmě si soudci u ní chtějí objednat víc brutality a v jejím důsledku větší nápad podobných případů.

14 komentářů:

 1. Zjevně se Šimíček a Spol. jistí dopředu, tušíce, že nebude dlouho trvat a občané zmlátí pro změnu dementy z ÚS za ty žvásty, co setrvale produkují. Ostatně celkem nedávno se Policii ČR přezdívalo cikánská ochranka.

  OdpovědětVymazat
 2. Existuje prosim pro nas mladsi nejaky odkaz na zminovany zasah v klubu na Zizkove?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkuste googlit, byl to klub Propast v Lipanské, k zásahu došlo 4. května 1996.

   Vymazat
  2. Myslim, ze i v tomto dokumentu jsou nejaka svedectvi od lidi z prvni ruky.
   Neocon

   Vymazat
  3. https://www.youtube.com/watch?v=yZ5Z3wsXljI

   Sorry

   Vymazat
 3. Možná chtějí soudci naznačit, že když někdo obsadí cizí nemovitost, dobrovolně ji odmítá opustit, tak se nemůže divit, že když pak musí zasáhnout cajti, že mu udělají bebí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A že když budou na policii házet cihly, tak jim to dají příslušníci trochu sežrat...

   Vymazat
  2. Bylo by pěkné, kdyby jim to policie dala sežrat v rámci platných zákonů. Nemám problém s násilným vystěhováním drbanů z cizí nemovitosti, ale mám problém s policií, která to řeší tak, že všechno vypne a pak si to udělá po svém. Příště je můžu potkat sám a dostat někde offline přes držku při silniční kontrole.

   Vymazat
 4. Uz v roce 2015 jsem si myslel, ze zasah u Milady se dostane k ESLP. Ale ze se dostane takovymto zpusobem, kde to Ustavni soud Ceske republice prohral, jsem si nemyslel.

  OdpovědětVymazat
 5. My o vlku... aneb povinne cteni pro ustavni soudce: rozsudek Evropskeho soudu pro lidska prava ze dne 10. 11. 2017 ve veci Hentschel a Stark proti Nemecku(stiznost c. 47274/15)

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>