DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Policie České republiky se zajímá o IP-adresy osob, které komentují tento blog. Ve vlastním zájmu zde proto nic nepopírejte, nezpochybňujte, neschvalujte, neospravedlňujte, nikoho a nic nehanobte, nepodporujte a nepropagujte, a pokud se přesto rozhodnete komentář přidat, pak se, prosím, ničemu nedivte.
Aktuálně: Výnos sbírky pro Vlastimila Pechance dosáhl ke dni 6. 10. 2016 částky 59 416 Kč.
Výtěžek prvního benefičního koncertu, který se uskutečnil dne 12. 3. 2016, činil 13 500 Kč.

pátek 5. května 2017

Pelta

V době, kdy padají vlády, ústavní právníci se přou, zda fakultativní stanovení data navrhovaného úkonu činí tento neplatným, a vážně hrozí, že příští schůzka mezi presidentem a premierem na nejvyšší úrovni skončí brachiálně, jeví se téměř svatokrádežným psát o čemkoli jiném, leč nedá nám to: dnes byl vzat do vazby předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Radost fotbalového lidu, jenž si zvykl korupčníkovo jméno vzývat na každém ligovém zápase skandováním Pelta ven!, nezná mezí, a probíhá cosi jako veřejné výběrové řízení na novou variantu pokřiku, anžto znění dosavadní by implikovalo, že si kdokoli z volajících přeje Peltovo propuštění, což je představa s realitou diametrálně nesouladná.

V čem arci vidíme problém – a není to zdaleka poprvé, kdy o tomto thematu píšeme – je skutečnost, že společnost se smířila s funkcí vazby jako náhrady trestu. Nikdo nepředpokládá, že by si Pelta svůj trest odseděl, tak jako si ho neodseděl Rath, Janoušek nebo Dalík, a vazba tak v celospolečenském konsensu trest nahrazuje, přičemž čím delší, tím lepší.

To máme za nesmírně nebezpečný vývoj, který představuje úplnou perversi trestního práva; pokud by měla být vazba skutečnou a spravedlivou náhradou trestu, muselo by se o ní rozhodovat ve zcela jiném řízení, po dokazování a s garancí aspoň minimálního práva na obhajobu; připomeňme, že soud poslal Peltu do vazby na základě odposlechů, se kterými ale obhajobě výslovně nepovolil se seznámit, když jí při vazebním zasedání odepřel nahlédnutí do spisu.

Čím více takových trest nahrazujících vazeb, tím deformovanější vztah veřejnosti k trestnímu právu. Lidé by se měli naučit, že vazba je výjimečný institut, který lze ve většině případů nahradit některým z vazebních substitutů, a pokud už bude uvalena, musí být co nejkratší, zejména pokud jde o oblíbenou vazbu kolusní, jejíž ústavní konformita spočívá na základech více než vratkých.

17 komentářů:

 1. Yeah, v minulých článcích mi chybělo "arci". už jste zpátky ve formě. jen tak arci dál

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom se arci mýlíte: předtím jsem "arci" užil v článcích z 15. a 25. dubna, tedy frekvence je naprosto konstantní.

   Vymazat
 2. Zaznamenal jste nekde, kolik ze mela byt zpusobena skoda? Ja totiz nikoliv, tak jen jestli me zase neco neuteklo-dekuji.
  Neocon

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kolik že má být škoda? To opravdu nevím, kolik stojí např. opakovaný nesestup Příbrami z ligy, zeptejte se druhého mafiána Starky.

   Vymazat
  2. Vznik škody není zákonným znakem předmětné skutkové podstaty. Ono v zásadě ani nějak nezáleží na to, co je Peltovi kladeno za vinu, podstatné je, že je ve vazbě, zbytek si trestní orgány dotvoří později.

   Vymazat
  3. Jako ze mam byt Pelta zodpovedny za to, ze Pribram ne a ne spadnout (zatim)? Neocon

   Vymazat
 3. Jak psala na Twitteru Dojnice: Vodili Peltu před kamerama v železech. To znamená, že to má státní zástupce postavený na vodě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale to je přece v trestní praxi pravidlo: že tě stíhají, neznamná, že jsi něco udělal, ale že jsi někomu nepohodlný.

   Vymazat
 4. do roka a do dna bude dalsia hanba na opicajtskom triku, namestkyna sa radostne vrati do statnej sluzby s uhradou uslej mzdy a nahradu skody peltovi zaplati "lud". o tom uz ale nebudu ziadne velke titulky hlasat, ze ano...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do roka a do dne jistě ne, co by to bylo za trestní stíhání, kdyby trvalo méně než osm let, ale výsledek může být přesně takový, jak naznačujete.

   Vymazat
  2. vzdy som bol neskrotny optimista :D

   Vymazat
 5. Muze to byt jen nahoda, ale 1. kvetna *vecer* jsme sli se zenou okolo toho jejich sidla na SH a stalo tam jedine auto na miste oznacenem "Predseda". Vedle postaval nejaky mafia-style "bodyguard".

  MH

  OdpovědětVymazat
 6. ...při vazebním zasedání odepřel nahlédnutí do spisu - he? Já teda nejsem ani amatérský právník, ale měl jsem za to, že když mě obviní, tak mám (spolu se svým právníkem) právo vědět, z čeho. To fakt české právo umožňuje odmítnout obhajobě nahlížet do spisu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, to je při rozhodování o vazbě naprosto běžné.

   Vymazat
  2. Hm, tak to teda "nedík", zase další rozbořená iluze...

   Vymazat
  3. Jak pravil Ústavní soud, "jde-li o otázku práva nahlížet do vyšetřovacího spisu v souvislosti s rozhodováním o vzetí do vazby, nelze toto právo pokládat za absolutní. Podle okolností postačuje, aby obviněnému (obhájci) byly poskytnuty v přiměřeném rozsahu důkazy nebo jiné informace potřebné v daném stadiu trestního řízení k jeho obhajobě." Jaký je ten postačující rozsah, stanovil soud – žádný.

   Vymazat

Kursiva: <i>text</i>
Tučně (když už to musí být…): <b>text</b>
Odkaz: <a href = "http://adresa">název odkazu</a>, tedy <a href = ""></a>